یکشنبه 29 آبان 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بازخوانی پروژه عرفان مدرن، گفت‌وگو با سروش دباغ

سروش دباغ
آنچه من از آن تحت عنوان عرفان مدرن ياد می کنم، عرفانی است که ذيل يک سنت دينی صورتبندی می‌شود، معطوف به بازخوانی انتقادی عرفان اسلامی است و در عين حال نسبت به دستاوردهای معرفتیِ جهان جديد، گشوده. بر همين سياق، علی الاصول کسانی می‌توانند روايت خويش از مفهوم عرفان مدرن را ذيل سنت مسيحی، يهودی و يا بودايی صورتبندی کند؛ من آن را ذيل سنت اسلامی تبيين کرده‌ام ... [ادامه مطلب]

حکايت زباله‌کشی که به کعبه می‌رود، در هزارويک شب، رضا علامه‌زاده

رضا علامه‌زاده
زباله‌کش فکر می‌کند شايد بوی گندِ زباله‌ها بانوی زيبا را که شايد حامله بوده است آزرده کرده که خادمانش با او چنين رفتار تندی می‌کنند. خادمان او را کشان کشان به خانه‌ی خاتون می‌برند که قصری است که توصيفش برای زباله‌کش ناممکن است! (با خود می‌گفتم در اين خانه چنان مرا عِقاب کنند که بميرم و هيچ کس را از من آگاهی نباشد.) اما درب اين قصه بر پاشنه‌ی ديگری می‌گردد! ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

روزنامه اعتماد توقیف شد!

etemad-javanfekr-big.png

روزنامه اعتماد به مدیر مسوولی الیاس حضرتی توقیف موقت شد.

الیاس حضرتی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: دادستان تهران با ارسال نامه ای به وزارت ارشاد این روزنامه را به اتهام نشر اكاذیب و توهین به مقامات دولتی به مدت دو ماه توقیف كرد.

مدیر مسوول روزنامه اعتماد افزود: روزنامه اعتماد همیشه در چاپ مطالب خود احتیاط كامل داشته و حساسیت ها را رعایت كرده اما نمی دانم كه چرا این مساله اتفاق افتاد.

وی افزود: این كار عجیبی بوده است چرا كه اگر مدیر مسوول جرمی مرتكب شده او را توبیخ كنند اما یكصد نفر را بیكار نكنند.

الیاس حضرتی، مدیرمسئول روزنامه اعتماد در گفتگو با خبرنگار مهر هم ضمن تایید این خبر گفت: شنبه شب 28 آبان به ما اعلام شد که روزنامه به دلیل چاپ گفتگویی با علی‌اکبر جوانفکر سرپرست موسسه مطبوعاتی ایران و همچنین مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری، توقیف موقت شده است.

وی ادامه داد: دیشب ما به چاپخانه اعلام کردیم که روزنامه را چاپ نکند و امروز هم روی کیوسک نبودیم.

آقای جوانفکر در این مصاحبه به تندی از مسئولان قوه قضائیه و مجلس ایران انتقاد کرده بود و گفته بود که دوران سکوت یاران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، که در ماه های اخیر تحت فشار سنگین سیاسی بوده اند تمام شده است.

متن کامل مصاحبه جوانفکر را اینجا بخوانید.

حضرتی گفته است که ما بخش‌هایی از آن گفتگو را حذف کرده بودیم، ولی تا همین حد هم مورد قبول واقع نشده است.

روزنامه اعتماد پیش از این دهم اسفند ۱۳۸۸ به دستور هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف موقت شده بود که علت توقیف «تخلف از حدود مطبوعات» و تکرار و اصرار بر تخلفات قانونی اعلام شده بود، ولی «اعتماد» خردادماه سال جاری بار دیگر منتشر شد و حال پس از ۵ ماه بار دیگر توقیف موقت شده است.

توقیف‌های موقت روزنامه‌ها غالباً مدت زمان ۲ ماهه دارد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


جوانفکر در بخشی از این مصاحبه گفته بود: تقريبا اين ادبيات را دارند گسترش مي‌دهند كه ما اگر حرفي عليه احمدي‌نژاد نمي‌زنيم و فعلا داريم سكوت مي‌كنيم و مشايي را به دادگاه نمي‌كشيم، براي اين است كه نگران هستيم احمدي‌نژاد داستان انتخابات 88 را تكرار كند. مثلا مطهري مي‌گويد به خاطر همان پرونده‌هاي درجه اول درباره برخي تخلفات بعضي مقامات كه در اختيار احمدي‌نژاد است، اصولگرايان مجبور به سكوت شدند.

چه ترسي دارند؟ آنها از خودشان وحشت دارند. آنها از اينكه مبادا مسائل‌شان رو شود وحشت دارند. مثلا در ستون طنز روزنامه ايران براي اينكه قافيه‌هاي شعر درست شود نوشته شد 140 هزار سند رو مي‌كنيم؛ آنها وحشت كرده بودند و موجي راه انداختند و حتي به رييس دستگاه قضا مراجعه كردند كه برويد اين مدارك را از روزنامه ايران بگيريد و اجازه ندهيد منتشر شود! آقاي رييس‌جمهور رييس كشور است و از خيلي مسائل اطلاع دارد اما بارها گفته كه حرف‌ها را در دلم نگه مي‌دارم و نمي‌توانم بسياري از حرف‌ها را بزنم. در مقابل مشاهده مي‌كنيم كه برخي از اين افراد، گستاخي را به نهايت رسانده و از مردم مي‌خواهند در سفرهاي استاني به استقبال رييس‌جمهور نروند!

او در پاسخ به سوالی درباره قضیه استعفای احمدی نژاد هم گفته: كسي كه براي خدمت آمده تا آخرش مي‌ماند. تا شهادت مي‌ماند. اگر بتوانيم كار كنيم ادامه مي‌دهيم و اگر نتوانيم كار كنيم كه بايد از رهبري اجازه بگيريم. اينجا تصميم‌گيري با رهبري و مردم است و كسي كه پيرو ولايت است با ولايت هماهنگ مي‌شود.

وی در مورد اصولگرایان هم گفته است که: آنها به فكر رياست‌جمهوري بعدند؛ كي احمدي‌نژاد خواست مدودف و پوتين ايراني بشود؟ آنها هنوز نفهميده‌اند كه قافيه سياست را باخته‌اند!

متن کامل مصاحبه جوانفکر را اینجا بخوانید.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2014

Served by C#1 Server #1 in 0.031 seconds