یکشنبه 8 دی 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

تایید حکم حبس و شلاق نیکونسبتی به دلیل طرح سوال از احمدی نژاد، خبرنامه امیرکبیر

شعبه ۲۱ دادگاه تجدید نظر استان تهران با تایید حکم صادره توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه عمومی تهران علی نیکونسبتی، عضو شورای مشورتی دفتر تحکیم وحدت، را به اتهام اخلال در نظم عمومی به چهار ماه حبس و ده ضربه شلاق محکوم نمود، که این حکم به علت نداشتن سوء سابقه به جزای نقدی تبدیل شد.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر این حکم در حالی صادر می شود که بر اساس اسناد پرونده نیکونسبتی علت صدور حکم بازداشت برای وی، علی عزیزی، عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم و عضو شورای مشورتی این اتحادیه، آرمان صداقتی و پدرام رفعتی و چند تن دیگر از اعضا شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت نوشتن نامه به احمدی نژاد به هنگام حضور وی در دانشگاه تهران در مهرماه ۱۳۸۶، پس از بازگشت از دانشگاه کلمبیا، و طرح پرسش از وی بود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


گفتنی است پس از اعتراض گسترده دانشجویان به حضور احمدی نژاد در دانشگاه تهران بار دیگر وزارت اطلاعات درخواست حکم بازداشت برای همان دانشجویان به بهانه اعتراض به حکم صادره برای سه دانشجوی امیرکبیر را می نماید و بر این اساس نیکونسبتی، عزیزی،صداقتی، رفعتی و چند تن دیگر که در اعتراض به احمدی نژاد شرکت داشتند به تدریج بازداشت شدند. اما به علت واهی بودن علت دستگیری (سوال از احمدی نژاد) و نداشتن مبنای حقوقی برای صدور حکم در هنگام محاکمه، این دانشجویان با اتهامات دیگری مانند اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی مواجه شدند.

علاوه بر علی نیکونسبتی، علی عزیزی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه بدوی به سه سال حبس تعزیری و آرمان صداقتی صداقتی به جرم اخلال در نظم عمومی به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد. پرونده دیگر متهمان همچنان درحال رسیدگی است.

از سوی دیگر اسناد پرونده علی نیکونسبتی همچنین حکایت از انحراف بازجویان در هنگام بازداشت این دانشجو دارد و نشانه ای از اغراض سیاسی است که آن ها در جریان بازجویی دنبال می نمودند. به گونه ای که سوال در مورد ارتباط وی با روشنفکران و اصلاح طلبان بخش عمده ای از بازجویی ها را تشکیل می داده است. جالب این که در حالی که قرار وثیقه وی از روز سوم بازداشت صادر شده بود با ممانعت ماموران اطلاعات وی به مدت ۳۱ روز در بازداشت ماند و حتی بازپرس پرونده نیز به این مساله اعتراض نموده است که به گفته وکیل این دانشجو اسناد آن در پرونده موجود است.

همچنین تاریخ حکم بازداشت نیکونسبتی در هنگام هجوم ماموران اطلاعات به منزل وی جهت دستگیری منقضی شده بود. با وجود تمام این ایرادات که مورد اعتراض وکلای پرونده، آقای دکتر عبدالفتاح سلطانی و خانم میرزایی، قرار گرفته بود در نهایت دادگاه تجدید نظر به بهانه واهی اخلال در نظم عمومی از طریق سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر وی را مجرم شناخت و رای فوق را تایید نمود.

حکم بازداشت نیکونسبتی به دلیل طرح سوال از احمدی نژاد در حالی به درخواست وزارت اطلاعات دولت نهم صادر شده بود که احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا ایران را آزادترین کشور جهان خوانده بود و مدعی شده بود منتقدان در ایران آزاد هستند. غلامحسین الهام نیز هفته گذشته در دانشگاه امام صادق اعلام کرد تاکنون هیچ دانشجویی به علت اعتراض به احمدی نژاد بازداشت نشده است.

بهاره هدایت، مسئول روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت، با اعتراض به حکم صادره برای علی نکونسبتی گفت: در کشوری که رئیس جمهورش ادعا می کند آزادترین کشور دنیاست برای یک دانشجو به علت طرح سوال از رئیس جمهور حکم بازداشت صادر می کنند. در مسیر پرونده دستورات مقامات قضایی را زیر پا می گذارند و برای اجرای منویات خود به صورت غیرقانونی آقای نیکونسبتی را ۳۱ روز در بازداشت نگه می دارند و در کمال بی شرمی برای او حکم حبس و شلاق صادر می کنند. برای آقای عزیزی هم دقیقا به همین دلایل حکم سنگین سه سال حبس تعزیزی صادر شده است. ما نسبت به این قضیه اعتراض داریم و خواستار اجرای شعارهایی هستیم که این دولت خودش منادی آن هاست.

Copyright: gooya.com 2016