جمعه 3 مهر 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

شادی صدر نامزد دريافت جايزه ساخاروف شد، شهرزاد نيوز

شهرزاد نيوز: دو تن از اعضای پارلمان اروپا، شادی صدر، وکيل و فعال حقوق زنان، را نامزد دريافت جايزه ساخاروف کردند. اين جايزه هر ساله از سوی اتحاديه اروپا به افرادی اهدا می شود که برای دفاع از حقوق بشر، آزادی بيان و حقوق مليت ها مبارزه می کنند.

روز ۶ اکتبر (۱۵ مهر) اتحاديه اروپا از بين ۳ تن از کانديداهايی که به مرحله نهايی راه يافته‌اند، برنده سال را انتخاب می کند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


شادی صدر از سوی نماينده حزب ليبرال دمکرات های هلند (دی ۶۶) و نماينده سبزها از آلمان در پارلمان اروپا به خاطر سال ها مبارزه در راه احقاق حقوق زنان و حقوق بشر و همچنين تلاش های حقوقی اش در دفاع از موکلين اش کانديد شده است.

در اطلاعيه ای که در مورد کانديداتوری وی منتشر شد، از جمله به پی گيری در مبارزات اش و تحمل رنج و درد زندان و سرکوب اشاره شده است.

اين جايزه برگرفته از نام دانشمند روسی "آندره ساخاروف"(۱۹۸۹-۱۹۲۱) است و از سال ۱۹۸۸ از سوی اتحاديه اروپا به مدافعين حقوق بشر و فعالين جنبش های اجتماعی اهدا می شود. نلسون ماندلا اولين برنده اين جايزه در سال ۱۰۸۸ بود. پس از آن شخصيت هايی چون تسليمه نسرين، نويسنده بنگلادشی، و ليلا زانا، فعال سياسی کرد در ترکيه، برنده اين جايزه شده اند. سازمان ها و گروه هايی چون سازمان ملل، روزنامه نگاران بدون مرز و سازمان های زنان از کوبا اين جايزه را به خود اختصاص داده اند.

سال گذشته، در بيستمين سالگرد اهدای اين جايزه، برنده چينی "هو جيا"، يک فعال سياسی که زندانی بود، قادر به دريافت جايزه نگرديد اما همسرش به نيابت وی جايزه را دريافت کرد. او گفته بود که با جايزه نقدی همسرش اقدام به تشکيل سازمانی برای دفاع از زندااينان سياسی چين خواهد کرد.

جايزه ساخاروف شامل لوح تقدير و ۵۰هزار يورو وجه نقد است و طی مراسمی که در استراسبورگ برگزار می شود، به برنده اعطا خواهد شد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016