چهارشنبه 14 مهر 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

نسرين ستوده دوازده روز است که در اعتصاب غذاست، اعتصاب غذای نسرين ستوده در زندان تاييد شد، دويچه وله و راديو زمانه

دويچه وله: اعتصاب غذای نسرين ستوده در زندان تاييد شد

نسرين ستوده، وکيل دادگستری که در زندان اوين به‌سر می‌برد، در تماس تلفنی کوتاه با همسرش خبر اعتصاب غذای خود را تاييد کرده است. او در اين تماس تلفنی کلمه «تهديد»» را به‌زبان آورده که مسئولان زندان، تلفن را قطع کرده‌اند.

نسرين ستوده، وکيل دادگستری که از ۱۳ شهريور ۱۳۸۹ در زندان اوين به سر می‌برد، امروز چهارشنبه، ۱۴مهرماه ۱۳۸۹ حوالی ساعت ساعت ۳ بعد از ظهر توانسته است از زندان اوين با همسرش تماس تلفنی بگيرد. در اين تماس تلفنی که چند ثانيه بيشتر طول نکشيده، نسرين ستوده خبر داده که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد.

به گفته رضا خندان، همسر نسرين ستوده او در اين تماس تلفنی کلمه «تهديد» را به‌زبان آورده و می‌خواسته توضيح دهد که در زندان به چه‌چيزی تهديد شده که مسئولان زندان تماس تلفنی را قطع کرده‌اند. رضا خندان درباره اين تماس کوتاه تلفنی به دويچه وله می‌گويد: «فقط توانست سه ثانيه با من صحبت کند. يک جمله گفت. گفت من از سوم مهرماه در اعتصاب غذا هستم و کلمه «تهديد» را هم گفت. می‌خواست بگويد که به چه چيزی تهديدش کرده‌اند که تلفن را قطع کردند. بسيار مضطرب و عصبانی بود.»تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


نسرين ستوده وکيل بسياری از بازداشت‌شدگان بعد از انتخابات رياست‌جمهوری سال گذشته در ايران، با حمله ماموران امنيتی ايران به منزلش و ضبط لوازم خود، همسر و فرزند خردسالش بازداشت شد. در روزهای گذشته نهادهای بين‌المللی و فعالين حقوق بشر نسبت به ادامه بازداشت او ابراز نگرانی کرده بودند.

رضا خندان، همسر نسرين ستوده درباره اين که مقامات زندان اوين تا به حال چه اتهامی را برای بازداشت او عنوان کرده‌اند به دويچه وله گفت: «به ما هيچ خبری درباره وضعيت ايشان ندادند. حتی سوال کرديم و گفتند حالشان خوب است. در حالی که الان من می‌بينم حالشان بسيار ناجور است. ايشان وضعيت و شرايط بسيار نامناسبی دارد. امروز متوجه شدم، نگرانی من درست بود. ايشان گفته بود اگر تماس‌های تلفنی‌اش را قطع کنند، اعتصاب خواهد کرد، دقيقا اين اتفاق افتاده. بسيار بدتر از ان چيزی که من فکر می‌کردم موضوع پيش می‌رود. پرونده و شرايط ايشان بسيار بغرنج و پيچيده شده. ايشان تحت فشار وحشتناکی قرار دارند.»


راديو زمانه: نسرين ستوده دوازده روز در اعتصاب غذاست

نسرين ستوده، وکيل پايه يک دادگستری و فعال حقوق بشر، در تماس تلفنی کوتاهی از زندان با خانواده‌اش، تنها موفق شد که بگويد در دوازدهمين روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برد.

بنا به گزارش يک منبع موثق، اين تماس تلفنی، پس از ادای شش کلمه از سوی خانم ستوده که خبر از اعتراض و اعتصاب غذای وی و وضعيت نامناسب‌اش در زندان می‌داد، قطع شد.

اين منبع آگاه به راديو زمانه گفت: «پس از ۲۰ روز بی‌خبری مطلق از وضعيت نسرين ستوده در زندان، وی امروز توانست با خانه‌اش تماس تلفنی برقرار کند اما مدت اين تماس تلفنی به يک دقيقه هم نرسيد.»

وی افزود: «نسرين ستوده پس از سلام و احوال‌پرسی با همسرش، تنها توانست بگويد که از سوم مهرماه در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد. جمله "من اين‌جا در فشار و تهديد".... از سوی او ناتمام ماند و مکالمه تلفنی قطع شد.»

نسرين ستوده وکيل بسياری از فعالان حقوق زنان، فعالان جامعه مدنی و کودکان محکوم به اعدام است که از تاريخ ۱۳ شهريور ۸۹ پس ازدريافت احضاريه‌ کتبی برای بازجويی، بازداشت شد و از آن زمان تا کنون در زندان اوين زندانی است.

پيش از اين، رضا خندان، همسر نسرين ستوده در گفت‌وگو با صدای آلمان، دويچه وله، از احتمال اعتصاب غذای همسرش سخن گفته و اعلام کرده بود که وی از تاريخ ۲۷ شهريور با خانه هيچ تماسی نداشته است.
وی دليل اين امر را تأکيد نسرين ستوده بر اين‌که اگر فاصله تماس‌های تلفنی‌اش از چهار روز بيشتر شود اعتصاب غذا خواهد کرد، عنوان کرده بود.

اين وکيل دادگستری در روزهايی که در زندان به‌سر می‌برد، پدرش را از دست داد؛ با اين حال اجازه حضور در مراسم خاک‌سپاری پدرش و حتا تماس تلفنی با خانواده عزادارش نيز به او داده نشد.

همين امر نيز دليلی بر نگرانی مضاعف خانواده ستوده است. نسرين ستوده که از زمان بازداشت تا کنون ممنوع‌الملاقات بوده است، يک دختر ده ساله و يک پسر سه ساله دارد که در مدت بازداشت‌اش نتوانسته با پسر خردسال‌اش صحبت کند.

وکيل و همسر نسرين ستوده نيز پيش از اين تهديد شده بودند که در صورت مصاحبه با رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی درباره وضعيت اين وکيل زندانی، بازداشت خواهند شد.

چهار روز پيش، شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل به همراه سازمان عفو بين‌الملل، ديده‌بان حقوق بشر، کميسيون بين‌المللی قضات، فدراسيون بين‌المللی حقوق بشر، ليگ ايرانی دفاع ازحقوق بشر، اتحاديه بين‌المللی وکلا، سازمان جهانی عليه شکنجه و کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران نسبت به ادامه بازداشت بدون اتهام و يا محاکمه نسرين ستوده در ايران اعتراض کردند.

آن‌ها خواستار آزادی سريع و بی‌قيد و شرط نسرين ستوده شدند.

نسرين ستوده به دو اتهام «اقدام عليه امنيت کشور» و «تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی» بازداشت شده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016