سه شنبه 28 تیر 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

تشکیل کمیته پیگیری وضعیت سینماگران زندانی در ایران، راديو زمانه

فرهاد توحيدی، نايب رئيس خانه سينما گفته برای پيگيری وضعيت سينماگران زندانی در ايران، کميته‌ای تشکيل می‌شود.


توحيدی سه‌شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۰ درباره بازداشت سنماگران به روزنامه شرق گفته است: «اين مسايل يک سالی هست که گريبانگير سينماست، ما تلاش خود را به کار می‌گيريم تا از طريق مجاری قانونی اين مسأله را حل کنيم.»

عليرضا سجادپور، مدير اداره کل نظارت و ارزشيابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در گفت‌وگو با «شرق» درباره اين اتفاقات گفت: «پيگيری حقوق صنفی سينماگران در حيطه مسووليت ماست اما درباره اين دستگيری‌ها اظهارنظری نمی‌کنم.»

فرهاد توحیدی همچنین به خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، گفته «مشکل اين سينماگران را پيگيری کرديم اما هنوز به جواب روشنی درباره نوع اتهامات و نحوه و دلايل دستگيری نرسيديم و جواب قانع کننده‌ای نيز دريافت نکرديم.»تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


مرضيه وفامهر، بازيگر، پگاه آهنگرانی، بازيگر و مستندساز و مهناز محمدی، مستندساز سه سينماگری هستند که به تازگی توسط مأموران امنيتی بازداشت شده‌اند. سال گذشته نيز جعفر پناهی و محمد رسول‌اف دو فيلسماز برای مدتی در زندان به سر بردند.

مرضيه وفامهر، بازيگر نخست فيلم «تهران من، حراج» است که توسط گراناز موسوی، شاعر مطرح و فيلم‌ساز ساکن خارج از ايران ساخته شده است.

اين فيلم به مشکلات و آسيب‌های اجتماعی موجود در ايران می‌پردازد و مرضيه وفامهر نقش هنرمندی را در آن ايفا می‌کند که به‌شکل مستقل زندگی می‌کند.

وفامهر افزون بر دستياری کارگردانی از جمله در فيلم «کاغذ بی‌خط» (۱۳۸۰) ساخته همسرش ناصر تقوايی، در فيلم‌های ديگر از جمله «پابرهنه در بهشت» (۱۳۸۴) ساخته بهرام توکلی نيز بازی کرده است.

پگاه آهنگرانی نيز شامگاه يکشنبه ۱۹ تيرماه توسط پنج نفر از مأموران حفاظت اطلاعات نيروی انتظامی در منزل شخصی‌اش دستگير شد.

پگاه آهنگرانی فرزند منيژه حکمت و جمشيد آهنگرانی، دو فيلم‌ساز سينمای ايران است که در دهمين دوره رياست جمهوری، در ستاد ميرحسين موسوی از نامزدان اصلاح‌طلب اين دوره از انتخابات فعال بود.

وی يک بار نيز در رويدادهای پس از انتخابات احضار شد و مورد بازجويی قرار گرفت.

شبکه خبری دويچه‌وله چندی پيش از پگاه آهنگرانی دعوت کرده بود تا از ۱۳ تا ۲۱ تيرماه جاری برای پوشش وبلاگی جام جهانی فوتبال زنان به آلمان برود.

پگاه آهنگرانی با فيلم «دختری با کفش‌های کتانی»، ساخته رسول صدرعاملی در سال ۱۳۷۷ مطرح شد.

وی تا کنون در ۱۴ فيلم بلند ايفای نقش کرده است. آخرين فيلم او «ورود آقايان ممنوع» ساخته رامبد جوان است که هم‌اکنون در سينماهای ايران نمايش داده می‌شود و يکی از پرفروش‌ترين فيلم‌های حال حاضر ايران به شمار می‌رود.

يک منبع آگاه که خواسته نامش فاش نشود، به راديو زمانه گفته خانواده پگاه آهنگرانی به‌دليل تحت فشار بودن تصميم گرفته‌اند که تا روشن شدن وضعيت وی در زندان، با رسانه‌ها گفت‌وگو نکنند.

همچنین مهناز محمدی، مستندساز و از فعالان حقوق زنان روز يکشنبه پنجم تير ۱۳۹۰ توسط نيروهای امنيتی بازداشت شد.

مهناز محمدی هشتم مرداد ۱۳۸۸ نيز به همراه جعفر پناهی و رخساره قائم‌مقامی و شماری از مستندسازان در بهشت زهرای تهران بازداشت شده بود.

وی دو سال پيش به همراه رخشان بنی اعتماد، مستند «ما نيمی از جمعيت ايران هستيم» را درباره مطالبات زنان در انتخابات رياست جمهوری ساخته بود.

مستند «زنان بدون سايه» نيز از آثار مهناز محمدی است که جوايزی را دريافت کرده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016