سه شنبه 8 فروردین 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

رژیم ایران ناشران را به سانسورچی تبدیل می کند

چطور رژیمی که تحمل یک کتاب ندارد از داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای صحبت می کند امروزه مدیا در جهان حرف اول را می زند و در این مدیا قلم در دست نویسندگان است. حکومت ایران چطور می تواند با فضای باز مطبوعاتی امروز در جهان نقد را تحمل کند.

--------------

نوشته :دلبر توکلی - رادیو فرانسه

روزنامه لیبراسیون در مقاله ای به بررسی تشدید سانسور توسط وزارت ارشاد جمهوری اسلامی در ادبیات و انتشارات ایران پرداخته است.

به نوشته لیبراسیون در ماه های اخیر شدت سانسور و منع مجوز چاپ بسیاری از کتاب ها توسط مقامات وزارت ارشاد جمهوری اسلامی افزایش یافته است.
به دنبال تشدید فشارها بر روی انتشاراتی های مستقل، اعم از سانسور و فشارهای مالی، ناشران دیگر ریسک نمی کنند ونویسنده های جوان برای چاپ متون خود با مشکلات بسیاری مواجه هستند. بدین ترتیب، آینده ادبی ایران در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده است.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایلنا" فریده خلعتبری" مدیر انتشارات شباویز، پس از نتیجه نگرفتن از مذاکرات ادامه دارش برای حل مشکلاتی که برای چند کتاب از نشر شباویز پیش آمده ومانع صدور مجوز نشر برای آنها می شود، از روند تخصیص مجوز به کتاب های کودک و نوجوان انتقاد کرد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


مدیر نشر شباویز معتقد است که غالبا کتاب هایش به دلیل هایی واهی و غیرکارشناسانه مورد تائید ارشاد قرار نمی گیرد.

به گفته خانم خلعتبری، ناشران دولتی و یا منتسب به دولت، هرگز با چنین مشکلاتی روبرو نمی شوند واگر هم کتابی از آن ها مجوز نگیرد آنقدر ثروتمند هستند که برایشان مهم نباشد.

این نویسنده کودک و نوجوان به این امر اشاره دارد که، مسئولان امر باید خود را در قبال خسارت هایی که به ناشران وارد می کنند مسئول بدانند و یا این که در سازوکار مراحل صدور مجوز برای کتاب های کودک و نوجوان تجدید نظر کنند.

خلعتبری همچنین معتقد است که، اعضای هیات نظارت، آثار را با متر و معیار خود می سنجند. غافل ازآن که برای نظارت به کار کودک می باید نگاهی کودکانه به آثار داشت نه این که ابهامات ذهنی و سوءتفاهم هایی که در دنیای ما بزرگسالان وجود دارد را به دنیای کودکان نیز تسری دهیم.

"عباس معروفی" نویسنده مقیم آلمان در این خصوص گفت:« بزرگترین خسارتی که این روزها به ادبیات و فرهنگ فرهنگ سازان و نویسندگان وارد می شود این است که آنها احساس تبعیدی بودن می کنند و به ناشران خارج از کشور روی می آورند.»

او گفت:«در سال گذشته بیشترین کسانی که با من برای انتشار کتاب تماس گرفتند نویسندگانی از داخل ایران بودند و اینها کسانی هستند که کتاب شان مدت های زیادی در وزارت ارشاد زیر تیغ سانسور گیرکرده است یا آن که به آنان گفته اند باید بخشی از کتاب شان را حذف کنند.»

این نویسنده گفت: «وزارت ارشاد ناشران را موظف کرده است که خودشان کتاب را سانسور کنند.»

او با تاکید بر این که افزایش سانسور در نشر کتاب اسیبش متوجه خود نظام است گفت:«اولین آسیب به خود رژیم جمهوری است چرا که این حکومت از داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای صحبت می کند و مدیا در جهان امروز حرف اول را می زند و در این مدیا قلم در دست نویسندگان است حال رژیمی که تحمل یک کتاب سمفونی مردگان که بارها در آن کشور به چاپ رسیده است را ندارد و الان لغو مجوز شده است.

بنابر این به دنیا اعلام می کنیم که چنین رژیمی خطرناک است و اهداف شومی در سر دارد و به همین دلیل دنیا اجازه نمی دهد که اینها انرژی هسته ای داشته باشند و به نظر من درست می گویند، رژیمی که تحمل کتاب را ندارد چطور می تواند با فضای باز مطبوعاتی امروز در جهان نقد را تحمل کند.»


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016