پنجشنبه 15 تیر 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

ویکی‌لیکس دو میلیون ایمیل مقام‌‌های سوریه را افشا می‌کند

ویکی‌لیکس می‌‌گوید، انتشار بیش از دو میلیون ایمیل مربوط به مقام‌های دولت سوریه را آغاز کرده است. به گفته این سایت، افشای این ایمیل‌ها نه تنها برای دولت سوریه بلکه برای مخالفان نیز "‌‌شرم‌‌آور" خواهد بود.

دويچه وله ـ سایت ویکی‌لیکس که با افشای اسناد محرمانه تا کنون جنجال زیادی بر پا کرده است روز پنج‌شنبه (۵ ژوئیه/۱۵ تیرماه) طی بیانیه‌ای از انتشار بیش از ۲ میلیون ایمیل مربوط به دولت سوریه خبر داد.‌

به گفته سارا هریسون، سخنگوی ویکی‌لیکس این ایمیل‌ها مربوط به "شخصیت‌های سیاسی، وزیران و برخی شرکت‌های مرتبط" می‌شود. ویکی‌لیکس می‌گوید، ایمیل‌های یادشده نه تنها برای رژیم سوریه بلکه برای مخالفان نیز "شرم‌آور" خواهد بود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


این ایمیل‌ها مربوط به فاصله زمانی اوت ۲۰۰۶ تا مارس ۲۰۱۲ است و دورانی را در برمی‌گیرد که مخالفان توسط رژیم سوریه سرکوب می‌شدند.

در بیانیه ویکی‌لیکس به نقل از جولیان آسانژ، مؤسس این سایت آورده شده که "مندرجات ایمیل‌ها نه تنها برای سوریه بلکه برای مخالفان آن نیز شرم‌آور خواهد بود".

بنا به اعلام ویکی‌لیکس، فایل‌های در حال انتشار حاوی دو میلیون و ۴۳۴ هزار و ۸۹۹ ایمیل هستند. حدود ۴۰۰ هزار ایمیل به زبان عربی و حدود ۶۸ هزار ایمیل به زبان روسی در میان داده‌ها دیده می‌شوند.

خانم هریسون گفت که درباره محتوای این فایل‌ها اطلاعات زیادی نمی‌تواند بدهد زیرا انتشار آنها در همکاری با رسانه‌‌های مختلف در کشورهای آمریکا، لبنان، مصر، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا صورت می‌گیرد.

آسانژ در این باره گفته است: «این‌ها (ایمیل‌ها) نه تنها به انتقاد از یک گروه یا گروه دیگر کمک می‌کند، بلکه به درک تمایلات آنها، اعمال و افکارشان نیز یاری می‌رساند. ما تنها از طریق فهم این منازعه می‌توانیم به حل و فصل آن امیدوار باشیم.»

ویکی‌لیکس می‌گوید، این ایمیل‌ها که "فایل‌های سوریه" نام دارد چگونگی کارکرد داخلی دولت سوریه و اقتصاد این کشور را روشن می‌کند. به گفته این منبع، ایمیل‌ها همچنین روشن می‌کنند که چرا "غرب و شرکت‌های غربی چیزی می‌گویند و کار دیگری می‌کنند".

ویکی‌لیکس اعلام کرده که دامنه اطلاعات مندرج در ایمیل‌ها از "مکاتبات محرمانه شخصیت‌های ارشد حزب بعث سوریه تا مدارک مربوط به نقل و انتقال‌های مالی وزیران دولت سوریه به کشورهای دیگر" را در بر می‌گیرد.

اعتراض‌های خونین سوریه

اعتراض‌های دمکراسی‌خواهانه مردم سوریه که نخست مسالمت‌آمیز بود از مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. این اعتراض‌ها که با سرکو‌ب ‌شدید دولت به خشونت گرایید این کشور را نزدیک به جنگ داخلی کرده است.

رهبران اپوزیسیون سوریه و دولت‌های غربی می‌گویند، طی ناآرامی‌های سوریه بیش از ۱۵ هزار نفر کشته شده‌اند.

دولت سوریه "تروریست‌هایی که از خارج از کشور رهبری می‌شوند" را مسئول این خونریزی می‌نامد و می‌گوید، هزاران نیروی وابسته به واحدهای این کشور و پلیس توسط "تروریست‌ها" کشته شده‌اند.

مخالفان و نهادهای حقوق بشری نیز رژیم بشار اسد را متهم می‌کنند دست به قتل‌عام‌های متعدد زده و ده‌ها زن و کودک را توسط عمال خود به قتل رسانده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016