پنجشنبه 24 مرداد 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

"تدليس حجاريان" از نگاهی ديگر، مجتبی واحدی

مجتبی واحدی
بهتر است حجاريان به اين پرسش پاسخ دهد که "آيا او تغييری در اوضاع مشاهده نموده که به جای جلب توجه مجدد مردم به موضوع «هيچ‌کاره بودن رئيس جمهور» به دنبال منحرف نمودن اذهان همه ايرانيان از عامل اصلی نابسامانی‌های کشور - رهبر - به طرف احمدی‌نژاد است؟"

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


ويژه خبرنامه گويا

سعيد حجاريان در جديدترين اظهارنظر خود پيرامون انتخابات سال ۸۸ اظهار داشته است: «بنده می گويم نه تقلب بوده نه تخلف، بلکه يک اسم قانونی دارد با عنوان تدليس». حجاريان آنگاه مقصود خود از تدليس را اينگونه بيان می کند: «اگر شما سه سال در شهرداری به مردم پول بدهيد بعد هم چهار سال در دولت به مردم سيب زمينی و يارانه و پول مفت بدهيد و رأی بخريد تدليس سيستماتيک است». اين سخنان در واقع رد قطعی ادعای اصلی جنبش سبز و رهبران نمادين آن ـ موسوی و کروبی ـ بود، اما سعيد حجاريان به دليل نزديکی به حلقه رسانه ای و پرسر و صدای جبهه اصلاحات، اين شانس را داشت که مورد حمله مدعيان اصلاح طلبی قرار نگيرد در حالی که سخنان او تأييد کننده اظهارات اخير رهبر جمهوری اسلامی بود که با رد ادعای تقلب در انتخابات، خواستار عذرخواهی سران جنبش سبز شد. در اين مقاله سعی می کنم سخنان حجاريان را از زاويه ای مورد ارزيابی قرار دهم که تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است.

۱- بر اساس ادعای حجاريان، نه تنها در انتخابات سال ۱۳۸۸ تقلب صورت نگرفته ، بلکه سيستم جمع آوری و شمارش آرا آنچنان منزه و امانت دار بوده که حتی اجازه تخلف در انتخابات نيز داده نشده است. منزه پنداری سيستم انتخاباتی جمهوری اسلامی توسط حجاريان در حالی مطرح می شود که حتی محسن رضايی کانديدای نزديک به رهبر جمهوری اسلامی مدعی تقلب و تخلف گسترده در انتخابات سال ۱۳۸۸ بود.

۲- در نگاه اول به نظر می رسد حجاريان به دنبال تبرئه سيستم اجرايی و نظارتی انتخابات از اتهام تقلب در مرحله جمع آوری و شمارش آرا بوده و تلاش کرده تا ثابت کند آنچه در انتخابات سال ۸۸ به وقوع پيوسته، سوء استفاده احمدی نژاد از قدرت حکومتی برای جلب آرای ايرانيان بوده است. اما کمی دقت در همين ادعا، نشان می دهد که به باور حجاريان ، مقصر اصلی در نابسامانی های انتخاباتی ، مردم ايران هستند که اکثريت ايشان به صورت هم زمان از«فقر اقتصادی» و «فقر فهم» رنج می برند. به ادعای حجاريان، اين فقيران اقتصادی، مصلحت خويش راتشخيص نمی دهند و هرکه لقمه ای نان - يا به تعبير حجاريان، پول مفت يارانه - توزيع نمايد رأی اکثريتی از ايرانيان را به خود اختصاص خواهد داد.

۳- دقت بيشتر در اظهارات حجاريان نشان می دهد او حتی احمدی نژاد را نيز متهم نمی کند. حجاريان هر نوع تخلف در انتخابات سال ۸۸ را رد کرده است. پس او برخورداری احمدی نژاد از حدود ۲۵ ميليون رأی را تأييد می کند. به عبارت ديگر، به گمان حجاريان، حدود ۶۵ درصد شرکت کنندگان در انتخابات سال ۱۳۸۸، به احمدی نژاد رأی داده اند که البته مهم ترين دليل رأی دادن ايشان تدليس سيستماتيک دولت نهم از طريق توزيع پول وسيب زمينی و ساير امکانات بوده است. اين سخن بيش از آنکه محکوم کننده احمدی نژاد باشد می تواند عدالت پيشگی او را ثابت کند زيرا حداقل ۶۵ درصد مردم از امکانات توزيعی دولت نهم بهره مند شده اند. ممکن است گفته شود روش توزيع امکانات در دولت احمدی نژاد، تورم آفرين و مخرب اقتصاد بوده است اما اين موضوع ربطی به سيستم انتخاباتی ندارد که حجاريان با تظاهربه افشاگری در مورد آن ، عملاً دامن نظام را از تقلب سال ۱۳۸۸ مبرا دانسته است.

اما مهم تر از همه موارد فوق ، پرسشی است که حجاريان و دوستان او از پاسخگويی به آن طفره می روند. سعيد حجاريان در پيامی که روز ۲۳ مهرماه ۱۳۸۳ در دوازدهمين اردوی ساليانه دفتر تحکيم وحدت قرائت شد چنين گفته بود: «مردم بسيج می شوند و رأی می دهند اما در نهايت چه می شود؟ مردم حاجب الدوله ای را انتخاب می کنند که به قول خاتمی فقط يک تدارکاتچی است». فرقی نمی کند ادعای موسوی و کروبی در خصوص وقوع تقلب گسترده در انتخابات سال ۱۳۸۸ درست باشد يا سخن حجاريان دال بر تبرئه نظام از اين اتهام. مهم آنست که حجاريان، رئيس جمهور را يک حاجب الدوله می دانسته است. به جای فلسفه بافی برای توجيه اظهارات خود خواهانه رهبر، بهتر است حجاريان به اين پرسش پاسخ دهد که "آيااو تغييری در اوضاع مشاهده نموده که به جای جلب توجه مجدد مردم به موضوع « هيچ کاره بودن رئيس جمهور» به دنبال منحرف نمودن اذهان همه ايرانيان از عامل اصلی نابسامانی های کشور- رهبر - به طرف احمدی نژاد است؟"پاسخ به اين پرسش ، يافتن پاسخ و راه حل برای جلوگيری از تقلب يا تدليس در انتخابات را هم تسهيل خواهد کرد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016