چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

بازداشت فعالان کارگری در آستانه روز جهانی کارگر


ابراهیم مددی و داود رضوی

فعالان سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران قصد داشتند روز کارگر را با پخش شیرینی و گل گرامی بدارند اما مأموران امنیتی مانع از آن شدند. دو عضو هیأت مدیره این سندیکا و چند فعال کارگری در کردستان بازداشت شده‌اند.

مأموران امنیتی حکومت ایران از اقدام برخی اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در پخش گل و شیرینی بین رانندگان و کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر جلوگیری کردند. آن‌ها همچنین ابراهیم مددى و داوود رضوى از اعضاى هیأت مدیره این سندیکا را بازداشت کردند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


به گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پخش شیرینی و گل در آستانه روز جهانی کارگر اقدامی است که هر سال اعضای سندیکای شرکت واحد در یک روز غیرتعطیل انجام می‌دهند. این‌بار نیروهای امنیتی با حضور گسترده در پایانه‌های اتوبوسرانی مانع از این کار شدند.

منابع آگاه گفته‌اند که حضور نیروهای امنیتی در اغلب پایانه‌های اتوبوسرانی شرکت واحد و به‌ویژه پایانه مرکزی آزادی چشمگیر بوده است.

سندیکای شرکت واحد در وب‌سایت خود نوشته است در ساعت ۲۰ دقیقه بامداد روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای شرکت واحد و داود رضوی عضو هیأت مدیره توسط مأموران لباس شخصی در خانه‌هایشان بازداشت شدند.

بنا به این گزارش منزل این فعالان کارگری مورد بازرسی و تفتیش قرار گرفت.

ابراهیم مددى از رهبران و نایب رئیس سندیکاى شرکت واحد پیش از این به دلیل فعالیت‌هاى کارگرى بارها بازداشت شده و سه سال نیز زندانى بوده است.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نیز ظاهراً این خبر را تأیید کرده و گزارش داده است که بامداد چهارشنبه دو تن از فعالان مستقل کارگری در تهران در خانه‌های‌شان بازداشت شده‌اند اما نامی از آن‌ها نبرده است.

از سوی دیگر کانون مدافعان حقوق کارگر نیز خبر داده است که محمود صالحی از فعالان کارگری کردستان بعداز ظهر روز سه‌شنبه در سقز دستگیر شده است.

این کانون گفته است مأموران امنیتی کامپیوتر و برخی وسائل شخصی او را با خود برده‌اند.

کانون مدافعان حقوق کارگر همچنین اعلام کرد که عثمان اسماعیلی، سخنگوی کمیته دفاع از کارگران زندانی در مهاباد نیز بازداشت شده است.

در آستانه روز جهانى کارگر، موج بازداشت و برخورد با فعالان کارگرى در ایران شدت گرفته است. این در حالی است که در ۹ سال گذشته برگزاری راهپیمایی روز کارگر در ایران مجوز نگرفته و حکومت ایران برای مهار نارضایتی‌ها در جامعه کارگری هر سال مراسم روز کارگر را توسط نهادهای رسمی در سالن‌های سربسته برگزار می‌کند. به‌رغم این تدابیر هر سال در همین مراسم رسمی نیز بخشی از خواسته‌های کارگران بیان می‌شود.

در ایران سندیکاها و نهادهای کارگری مستقل اجازه فعالیت ندارند و فعالان کارگری مستقل همواره زیر فشار سرکوب، بازداشت و پیگرد قرار دارند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016