جمعه 25 اردیبهشت 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

تصویب طرح بازبینی توافق اتمی در مجلس نمایندگان آمریکا

0,,18335639_303,00.jpg
مجلس نمایندگان آمریکا طرح نظارت بر توافق ‌اتمی با ایران را با اکثریتی قاطع تصویب کرد. مجلس سنای آمریکا این طرح را پیشتر تصویب کرده بود. با امضای رئیس جمهور آمریکا این طرح به صورت قانون درخواهد آمد.

به گزارش دویچه وله٬ مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریتی قاطع طرح بازبینی توافق اتمی با ایران را در روز پنج‌شنبه (۱۴ مه/ ۲۴ اردیبهشت) تصویب کرد. ۴۰۰ نماینده به این طرح رای مثبت و تنها ۲۵ نماینده به آن رای منفی دادند. این طرح پیشتر در مجلس سنا نیز به تصویب رسیده بود. ۹۸ سناتور (از مجموع ۱۰۰ سناتور) به این طرح رای مثبت داده بودند.

این طرح به کنگره آمریکا اجازه می‌دهد که در مدتی ۳۰ روزه توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ را مورد بازنگری قرار دهد. حال با تصویب کنگره آمریکا این طرح نیاز به امضای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دارد تا صورت قانونی به خود گیرد. اوباما پیشتر اعلام کرده بود که در صورت تصویب این طرح در کنگره آن را امضا خواهد کرد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


مقامات ایرانی پس از تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا اعلام کردند که طرف مذاکره ایران، "دولت آمریکا" و نه قانون‌گذاران این کشور است. بنا به ارزیابی مقامات ایرانی تصویب این طرح تنها دست‌یابی به توافق نهایی را احتمالاً به مدت ۲ ماه به تعویق می‌‌اندازد.

مهلت برای دست‌یابی به توافق نهایی میان ایران و شش کشور بزرگ (آمریکا، روسیه، آلمان، چین، بریتانیا و فرانسه) تا پایان ماه ژوئن ( نهم تیر ماه) است. این توافق ایران را از دست‌یابی به جنگ افزار هسته‌ای منع می‌کند و در مقابل تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی علیه ایران به تدریج برداشته خواهد شد.
کنگره آمریکا با قانونی شدن این طرح مجاز خواهد بود که نه تنها بر توافق نهایی با ایران نظارت داشته باشد، بلکه در صورت لزوم آن را رد کند. اوباما نیز به لحاظ قانونی اجازه وتوی تصمیمات کنگره را خواهد داشت.

باراک اوباما پیشتر گفته بود که تصویب هر طرحی از سوی کنگره آمریکا را که منجر به لطمه زدن به روند مذاکرات اتمی شود، وتو خواهد کرد. اما پس از مذاکره میان کاخ سفید و کنگره آمریکا، قانون‌گذران حزب جمهوری‌خواه با تغییراتی در طرح اولیه توانستند همراهی و همکاری سناتورها و نمایندگان حزب دمکرات را بدست آورند و باراک اوباما نیز سرانجام با امضای آن موافقت کرد.
باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از تصویب این طرح در کنگره این کشور استقبال کرد و گفت که این طرح به قانون‌گذاران آمریکایی این فرصت را خواهد داد که پیش از لغو تحریم‌ها توسط باراک اوباما، موافقت یا مخالفت خود را با توافق اتمی با ایران اعلام کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران نیز در مقابل اقدامات کنگره‌ی آمریکا خواهان تصویب توافق‌نامه نهایی در مجلس شورا شده‌اند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016