شنبه 11 مهر 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

فرمانده سپاه: انتقام سخت جنایت منا را از آل سعود می‌گیریم

0,,15640391_303,00.jpg
به گزارش دویچه وله٬ فرمانده کل سپاه گفته است که این نهاد همه "ظرفیت‌های ممکن برای واکنش سریع و خشن ایران" به حادثه منا را آماده کرده و تنها "منتظر اجرای دستور رهبر" است. قرار است اجساد تمامی جان‌باختگان ایرانی تا پایان هفته وارد کشور شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران روز شنبه (۱۱ مهر/ ۳ اکتبر) همزمان با ورود پیکر نخستین گروه از قربانیان ایرانی فاجعه مرگبار منا به تهران، در بیاناتی شدید‌الحن تهدید کرد که سپاه "انتقام سخت این جنایت هولناک را از آل سعود خواهد گرفت."

محمدعلی جعفری در حاشیه جلسه قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیاء، آمادگی سپاه را در راستای "تحقق اراده رهبر جمهوری اسلامی، برای پاسخگو کردن آل سعود به فاجعه هولناک منا" خواند. او گفت: «سپاه قاطعانه و مقتدرانه در صورت ضرورت برای هر اقدامی، در هر زمان و هر منطقه، برای دفاع از عزت مسلمین و حرمت آنان به ویژه مردم انقلابی ایران در مقابل حکام ظالم و جاهل آل سعود، آماده است.»

سردار نقدی، رئیس سازمان بسیج، نیز روز شنبه در سخنانی جداگانه بازگشت پیکر جان‌باختگان منا به ایران را مدیون "نهیب مقتدرانه رهبر انقلاب" دانست و گفت: «از آنجایی که سعودی‌ها به بهانه عدم شناسایی اجساد، پیکر تعدادی از جان‌باختگان را به دیگر کشورها تحویل نمی‌دهند، بسیج جامعه پزشکی کشور آمادگی کامل جهت اعزام تیم‌های خبره و تخصصی ژنتیک به عربستان را دارد، تا تمام پیکرها را از طریق آزمایش DNA با هر ملیتی شناسایی کنند.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش‌تر هشدار داده بود اگر عربستان به وظایف خود برای انتقال اجساد کشته‌شدگان ایرانی عمل نکند، ایران واکنشی "سخت و خشن" نشان خواهد داد. وی همچنین خواستار حضور نمایندگان ایران برای بررسی واقعه منا در عربستان شده بود.

در همین حال حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران،‌ نیز در مراسم ادای احترام به پیکر جان‌باختگان در فرودگاه مهرآباد، تأکید کرد ایران در جریان فاجعه منا تا بدین‌جا از "زبان عواطف، برابری و ادب و دیپلماسی" استفاده کرده و اگر لازم باشد جمهوری اسلامی "از زبان اقتدارش نیز استفاده خواهد کرد."
تهدیدات لفظی مقامات ایران علیه عربستان سعودی در حالی شدت می‌گیرد که عربستان ایران را متهم به "استفاده سیاسی" از واقعه منا می‌کند. وزیر خارجه عربستان پیش از این هشدار داده بود، رهبران ایران نباید آنچه در منا رخ داده را "مایه بازی‌های سیاسی" خود قرار دهند.

آزمایش تشخیص هویت جان‌باختگان در ایران

دولت عربستان تعداد کشته‌شدگان ایرانی در فاجعه منا را ۲۳۹ تن اعلام کرده، اما ایران با رد این آمار گفته است که ۴۶۴ زائر ایرانی جان خود را در منا از دست داده‌اند.

مراسم تشییع پیکر ۱۰۴ زائر ایرانی که به کشور منتقل شده‌اند، روز یکشنبه (۱۲ مهر) به طور همزمان در تهران و تمامی استان‌های کشور برگزار خواهد شد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


حسن هاشمی‌، وزیر بهداشت ایران، گفته است که اجساد تمامی جان‌باختگان ایرانی تا پایان هفته جاری به کشور منتقل خواهد شد. او روز شنبه پس از بازگشت از عربستان در جمع خبرنگاران در فرودگاه "امام خمینی" تهران گفت، تا پایان روز پیکر بیش از ۱۵۰ جان‌باخته دیگر نیز وارد کشور خواهد شد.

حسن هاشمی برای دیدار با همتای سعودی‌اش و به منظور توافق با مقامات عربستان برای انتقال پیکر قربانیان ایرانی به عربستان سفر کرده بود.

به گفته وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، طبق قراری که با مقام‌های سعودی حاصل شده، برای تسریع در امر انتقال پیکر زائران جان‌باخته، مسئولیت تشخیص هویت جان‌باختگان ناشناس به خود ایران محول شده است.

او همچنین در مورد "علت تغییر رفتار سعودی‌ها با ایران" در پی سفر وی به عربستان پاسخ داد: «تفاوت زیادی بود از لحظه اول سفرمان و بروز این فاجعه تا امروز که از عربستان خارج شدیم. البته سعودی‌ها نیز آمادگی چنین فاجعه‌ای را نداشتند و این فاجعه را پیش‌بینی نکرده بودند و به یکباره با فاجعه بزرگی روبرو شدند که باعث بی‌‌آبرویی دولت عربستان شد. مقداری زمان کشید تا خود را پیدا کنند و با کشورها همراهی داشته باشند.»

ایران برخلاف برخی از کشورهای مسلمان، از همان ابتدا مصرانه خواسته بود تا اجساد زائران ایرانی به کشور بازگردانده شوند. حسن هاشمی گفته است که در مذاکراتش با مقامات سعودی بر پرهیز از دفن کردن اجساد زائران ایران در عربستان تأکید شده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016