شنبه 9 آبان 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

رئیس فراکسیون حقوق بشر: مشکلی به نام حقوق بشر نداریم

0,,18033230_303,00.jpg
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه تازه‌ترین گزارش احمد شهید را اتهاماتی خوانده که از مراجع آلوده به تروریسم نشات می‌گیرند. رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس هم می‌گوید منابع گزارشگر ویژه، فراریان دارای پرونده ترور هستند.

گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در باره اعدام و وضعیت حقوق بشر در ایران با واکنش‌های تهاجمی مسئولان جمهوری اسلامی روبرو شده است. محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه احمد شهید را یک هنرپیشه رسانه‌ای خوانده و می‌گوید: «گزارشگر ویژه هنوز حکمش خشک نشده بود به تلویزیون‌های مختلف می‌رفت و در باره ایران موضع می‌گرفت در حالی که این حق را نداشت.»

لاریجانی کوشیده در اثبات تعامل و همکاری ایران با مکانیسم گزارشگری "یو پی آر" (بررسی وضع حقوق بشر همه کشورها در دوره‌های مشخص) دلایل و مستنداتی ارائه کند اما در توضیح بی‌توجهی به احمد شهید و گزارش‌های او گفته است: «گروه‌های تروریستی که این گزارشگر ویژه روزانه با آنها فالوده می‌خورد به عنوان فعالان حقوق بشر مطرح می‌شوند و این سبب شده ایران انتصاب گزارشگر ویژه را نپذیرد.»

محمد جواد لاریجانی مدعی شده که در ایران بزرگترین دمکراسی غرب آسیا برقرار است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


عزت‌‌الله یوسفیان ملا، رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس نیز می‌گوید گزارش‌های احمد شهید تکراری هستند: «او بدون توجه به قوانین و مقررات داخلی و هم‌چنین بدون این که بداند فرهنگ و جو حاکم سیاسی کشور چگونه است به صورت غیرعلمی نسخه‌ای را می‌پیچد.»

یوسفیان ملا به خبرگزاری "خانه ملت" گفته که جمهوری اسلامی هیچگاه در مورد حقوق بشر مذاکره نخواهد کرد: «چون مشکلی به نام حقوق بشر نداریم.» او اضافه کرده که منبع گزارش‌های احمد شهید فراری‌های دارای پرونده ترور هستند.
نماینده آمل این را هم گفته که گزارش‌های احمد شهید کلیشه‌ای و از پیش طراحی‌شده هستند: «فکر می‌کند باید اجرای اعدام را سهمیه‌بندی کرد و این مجازات با نظر مجامع جهانی اجرا شود.»

فروزنده ودیعتی، نماینده ایران در سازمان ملل هم انتصاب گزارشگر برای ایران را حرکتی کاملا سیاسی و غیرقابل توجیه دانست. او در واکنش به طرح میزان بالای اعدام در ایران گفته است: «گزارش احمد شهید تلاش‌های جمهوری اسلامی در مبارزه جهانی علیه قاچاق مواد مخدر را نادیده گرفته و به مجازات مجرمان انتقاد کرده در حالی که تا امروز هزاران نفر از پرسنل نیروهای نظامی و انتظامی در راه مقابله با مواد مخدر کشته شده‌اند.»

احمد شهید در تازه‌ترین گزارش خود از رقم کم‌سابقه اعدام‌ها و ادامه سرکوب‌ها و محدودیت‌ها در ایران خبر داده، ولی به تمایل بیشتر ایران به همکاری هم اشاره کرده است.

شهید در این گزارش می‌گوید که توافق هسته‌ای و برداشته ‌شدن تحریم‌ها می‌تواند به تقویت حقوق بشر در ایران کمک کند. او تصریح کرده است که تحریم‌ها علیه ایران بر وضعیت حقوق بشر در این کشور نیز تاثیر منفی داشته‌اند.

شهید علاوه بر مسئله اعدام‌ها، به احکام قصاص، از جمله درآوردن چشم از حدقه یا کورکردن مجرمان نیز انتقاد کرده است. سرکوب آزادی‌های مربوط به اندیشه و بیان و حقوق مدنی و محدودیت‌ها برای تجمع و ایجاد تشکل‌های مستقل صنفی نیز در گزارش احمد شهید پررنگ است.

گزارش می‌گوید که در نیمه اول سال ۲۰۱۵ اقدامات سپاه پاسداران و پلیس سایبری ایران در احضار، بازجویی و بازداشت روزنامه‌نگاران، فعالان شبکه‌های اجتماعی و مدافعان حقوق بشر قطع نشده است.

در مورد حقوق زنان نیز شهید از طرح‌هایی ابراز نگرانی کرده که قرار است حقوق نیمی از جامعه را، برای مثال در زمینه اشتغال، محدود کند و آن را به اجازه شوهر واگذارد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016