شنبه 6 آذر 1395   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

ایجاد پایگاه دریایی ایران در سوریه و یمن

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با تأکید بر لزوم حضور نظامی در دریا‌های دور از احتمال داشتن پایگاه‌هایی در سواحل یمن و سوریه سخن گفت. او اهمیت چنین پایگاه‌هایی برای ایران را بسیار بیشتر از فناوری اتمی دانستتبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


دویچه وله - رئيس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در گردهمایی فرماندهان مناطق دریایی در ستاد نداجا (نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) گفت، ایران باید مانند ناوگان دریای عمان، ناوگانی خاص در اقیانوس هند داشته باشد.

19362852_303.jpg

به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشکر محمد باقری گفت: «نیاز به پایگاه‌هایی در دور دست داریم و شاید در زمانی امکان داشته باشد که در سواحل یمن یا سوریه پایگاه داشته باشیم و یا پایگاه‌هایی در جزایر و یا به صورت شناور باشد.»

او با تأکید بر این که در دریاهای دور و مقابله با دزدان دریایی کارهای بزرگی شده است افزود، اهمیت داشتن پایگاهی در دوردست کم‌تر از فناوری هسته‌ای نیست بلکه "ده‌ها بار بیشتر است."

ایران در یمن از شیعیان حوثی در برابر نیروهای عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور این کشور پشتیبانی می‌کند در حالی که ائتلاف تحت رهبری عربستان جانب طرف مقابل را گرفته است.

بیشتر بخوانید: "ایران و عربستان در حال جنگ سرد هستند"

در سوریه نیز ایران از حامیان سرسخت بشار اسد، رئيس‌جمهور این کشور است در حالی که ائتلاف تحت رهبری آمریکا از نیروهای میانه‌روی مخالف اسد طرفداری می‌کند.

ایران بارها به ارسال سلاح به شورشیان یمن و دامن زدن به جنگ در سوریه متهم شده است. این کشور بارها به سمت بندر عدن در یمن کشتی‌های جنگی فرستاده که واکنش‌های زیادی برانگیخته است.

در اکتبر سال جاری یک مقام مرکز فرماندهی آمریکا از توقیف چهار محموله سلاح ایرانبه مقصد یمن طی یک سال و نیم پیش از آن خبر داد. قبل از آن نیز ژنرال ژوزف وتل، فرمانده ستاد ارتش آمریکا ایران را به دخالت احتمالی در حمله موشکی حوثی‌ها به ناوهای آمریکایی در دریای سرخ در سپتامبر سال ۲۰۱۶ متهم کرده بود.

ایران طی سال‌های گذشته به بندر لاذقیه سوریه در دریای مدیترانه نیز کشتی جنگی فرستاده که واکنش‌هایی در پی آورده است.

لاذقیه از مناطق اصلی علوی‌نشین و وفادار به دولت بشار اسد‌ محسوب می‌شود که ایران و روسیه سعی در حفط آن در مقابل شورشیان سوری دارند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016