یکشنبه 19 مهر 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

اولین گزارش سینماگران ایرانی در آمریکا، همشهری

خانه سينما نخستين گزارش حضور هيات اعزامي سينماي ايران به اسكار را منتشر كرد.

در اين گزارش آمده است: عصر جمعه تام شراك رئيس جديد و سيد گانيس رئيس سابق آكادمي علوم و هنر‌هاي سينمايي و 5 نفر از ميهمان‌هاي آكادمي كه چندي پيش به دعوت خانه سينما به تهران آمده بودند، ضمن خوشامدگويي به هيات سينماي ايراني، شام را ميزبان سينماگران ايراني بودند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
در اين ميهماني، شركت كنندگان با يكديگر درخصوص مسائل مورد علاقه و مشترك گفت‌وگو كردند. پس از آن جلسه، ديدار چهره به چهره با حضور سينماگران ايراني با مخاطبان در دانشگاه يوسي‌ال‌اي به مديريت سيد گانيس به‌مدت يك ساعت و نيم برگزار شد.

در اين نشست نخست سيد گانيس رئيس سابق آكادمي با برشمردن ويژگي‌هاي سينماي ايران گفت: ما چند وقتي است كه متوجه شده‌ايم ما آكادمي سينماي آمريكا نيستيم بلكه آكادمي فيلم هستيم و بر همين اساس سعي كرديم با ديگر سرزمين‌ها ارتباط برقرار كنيم.

نخست به ويتنام و بعد به ايران رفتيم. در ديدارمان از ايران متوجه شديم كه سينماي ايران بيش از يكصد سال قدمت دارد و اين يعني همطراز با قدمت سينماي آمريكا. وي افزود: ما در ايران با نكات شگفتي مواجه شديم با سينمايي زنده و مردمي با معلومات و اطلاعات عمومي بالا.

سيدگانيس با اظهار تأسف از ممنوع‌الخروج شدن 2 تن از ميهمانان، ابراز اميدواري كرد كه آنها نيز بتوانند به‌زودي به جمع سينماگران ايراني در آمريكا بپيوندند. نكته قابل توجه در معرفي سينماگران، اينكه حاضران با شنيدن اسم ابراهيم حاتمي‌كيا با دست زدن‌هاي ممتد از او استقبال ويژه كردند.

مشكل را حل كنيد

محمد مهدي عسگرپور، مديرعامل خانه سينما و يكي از هنرمندان كه راهي آكادمي اسكار شده است، در گفت‌وگويي تلفني با ايسنا، درباره‌ بازماندن ميرطهماسب و معتمدآريا از اين سفر گفت: مقدمات اين سفر به بيش از 3 ماه پيش و حتي ابتداي امسال برمي‌گردد و اين اصلا بحث جديد امروز و ديروز نيست.

براي اينكه يك گروه از ايران بتوانند در اين سفر حضور داشته باشند - برنامه‌اي كه ما مشابه آن را براي اعضاي آكادمي اسكار در تهران داشتيم- اين سفر مقدماتش پيگيري شد.

عسگرپور يادآور شد: اگر به ما اطلاع داده مي‌شد كه در بين اسامي كه اعلام شده است، 2تن از هنرمندان مشكلي برايشان وجود دارد، به هر حال ما براي حل اين مشكل تلاش مي‌كرديم يا همكارانمان را مجاب مي‌كرديم تا فرودگاه نيايند و شرايطي فراهم نشود كه جلوي مردم، دوتا از همكاران ما را پاسپورت‌هايشان را بگيرند.

وي گفت: چون هيچ توضيحي نه قبل و نه بعد اين ماجرا داده نشده، به‌نظرم اين موضوع براي مجموعه مديريت فرهنگي و مديريت كشورمان خوب نيست. مديرعامل خانه سينما در بخش ديگري از اين مصاحبه از مسئولان كشور، رئيس‌جمهور، وزير ارشاد و معاونت سينمايي درخواست كرد تا هنوز كه فرصت براي حضور اين دو هنرمند در اين سفر باقي است، اين مشكل را به‌گونه‌اي حل بكنند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016