جمعه 13 فروردین 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

"هانس کریستین اندرسن" برندگانش را شناخت - ناکامی نامزد ایرانی، مهر

دیوید آلموند نویسنده انگلیسی و یوتا باوئر تصویرگر آلمانی دو جایزه بخش نویسندگی و تصویرگری جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن یا نوبل کوچک ادبیات کودک جهان را برای سال ۲۰۱۰ به دست آوردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت کتابک، زهره قایینی رئیس هیئت داوران جایزه هانس کریستسن اندرسن در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان نمایشگاه بین المللی کتاب کودک بولونیا، به نمایندگی از دیگر داوران، دو برنده این جایزه در دو بخش نویسندگی و تصویرگری را معرفی کرد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
این جایزه هر دوسال یکبار از سوی داوران برگزیده دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان به بهترین نویسندگان و تصویرگران ادبیات کودک در سراسر جهان اهدا می شود.

داوران این مهم ترین جایزه ادبیات کودک جهان، دیوید آلموند را به دلیل آفریدن آثاری با سبک رئالیسم جادویی برای کودکان و شیوه داستان‌سرایی یکتایش که تخیل مخاطبان نوجوانش را به کار می‌اندازد و آنها را به خواندن و اندیشیدن مشتاق می‌کند، تحسین کردند. آنها، او را از میان ۲۸ نویسنده برجسته از سراسر جهان سزاوار دریافت جایزه نویسندگی هانس کریستین اندرسن دانستند.

اما یوتا باوئر تصویرگر آلمانی و برنده جایزه تصویرگری اندرسن، به دلیل رویکرد فلسفی‌اش در کار تصویرگری، اصالت، خلاقیت و تواناییش در برقراری ارتباط با مخاطبان جوان، مورد توجه هیئت داوران قرار گرفت و از میان ۲۷ تصویرگر برجسته دیگر از سراسر جهان، جایزه اندرسن را از آن خود کرد. داوران، باوئر را راوی توانایی دانستند که با تصویرگریش، دو دنیای افسانه و واقعیت را به هم می‌آمیزد و می‌پیوندد.

دیوید آلموند، نویسندگی برای کودکان و نوجوانان را از سال ۱۹۹۸ با کتابی به نام اسکلیگ(Skellig) آغاز کرد. کتابی که شهرت و افتخار بسیاری را همراه با مدال کارنگی برایش به ارمغان آورد.

آثار دیگر آلموند در زمینه ادبیات کودک نیز بسیار مورد توجه قرار گرفتند و او موفق شد برای بار دوم مدال کارنگی و جایزه کتاب سال white bread را به دست آورد.

یوتا باوئر برنده جایزه تصویرگری، خود را این‌گونه توصیف می‌کند: "نمی‌خواهم پشت کتابهایم پنهان شوم."

باوئر، دانش آموخته رشته گرافیک و تصویرگری از دانشگاه هامبورک است و توانایی ویژه اش در نگاه کردن به پیرامون از دید کودکان است.

این دو نویسنده و تصویرگر از میان پنج فینالیست دریافت جایزه از کشورهای ایران(احمدرضا احمدی)، برزیل، سوئد، دانمارک، آلمان، بلژیک، سوییس و کرواسی در دو بخش نویسندگی و تصویرگری، برگزیده شدند.

مراسم اهدای جایزه در جریان سی و دومین کنگره جهانی IBBY در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۰ (۲۰ شهریور ۸۹) در شهر سانتیاگو دکامپوستلای اسپانیا، برگزار می شود.

جایزه اندرسن از سال ۱۹۵۶ هر دو سال یکبار از سوی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان به برترین نویسندگان و تصویرگران در میان کشورهای عضو IBBY اهدا می شود.

این جایزه جنبه مادی ندارد اما در دنیای ادبیات کودک جهان مهمترین جایزه به شمار می‌رود و دریافت آن افتخار بزرگی برای برندگانش به شمار می‌رود.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016