شنبه 5 تیر 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

ميلاني پس از بازگشت از شانگهاي چين؛ خارجي‌ها مانند سابق از سينماي ايران استقبال نمي‌كنند، ایلنا

تهمينه ميلاني(كارگردان سينما) پس از آنكه با فيلم خود (تسويه حساب) در سيزدهمين جشنواره فيلم شانگهاي چين حاضر شده بود، از كاهش استقبال جشنواره‌هاي خارجي از فيلم‌هاي ايراني سخن گفت.

ميلاني به خبرنگار ايلنا گفت: در سيزدهمين دوره جشنواره فيلم شانگهاي؛ حدود 3 هزار فيلم ارسال شده بود كه درنهايت 16 فيلم انتخاب شده بودند. از ايران نيز از بين فيلم‌هاي ارسال شده، فيلم تسويه حساب انتخاب شده بود.
وي با اشاره به استقبال خوب منتقدان و تماشاگران از فيلم گفت: تسويه حساب در جشنواره شانگهاي براساس قوانين يك نوبت نمايش داشت و در اين نوبت نيز سالن هزار نفري محل نمايش به‌صورت كامل پرشده و بليط‌هاي آن از پيش فروخته شده بود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
او معتقد است: به‌دليل آنكه تسويه حساب يك موضوع انساني و بين‌المللي را مطرح مي‌كرد؛‌ منتقدان از آن استقبال كردند.

ميلاني گفت: من به همراه تهيه‌كننده و چهار بازيگر فيلم در جشنواره حاضر شديم. در اين جشنواره يك فيلم ايتاليايي و يك فيلم چيني جوايز اصلي را بردند.

او با اشاره به تبليغات و حمايت كشورهاي ديگر از آثار سينمايي خود گفت: در طول برگزاري جشنواره رسم بر اين است كه سفارتخانه‌هاي كشورهايي كه هنرمندان آنها در جشنواره حاضر بودند با برگزاري مراسم‌ مختلف و ميهماني‌هاي شام؛ از هنرمندان خود تقدير مي‌كردند و سينماي خود را معرفي مي‌كردند اما مسوولان كنسولگري ايران هيچ توجه و اهميتي به حضور فيلمي از سينماي ايران در چين ندادند و اين اتفاق درحالي بود كه استقبال تماشاگران و منتقدان از اين فيلم ايراني خوب بود.

ميلاني درباره حضور فيلم‌هاي ايراني در جشنواره‌هاي مختلف گفت: هرچند فيلم‌هاي ايراني در جشنواره‌هاي خارجي همچنان شركت مي‌كنند؛ اما امروز ديگر استقبال و علاقه جشنواره‌هاي خارجي نيست به سينماي ايران مانند گذشته نيست.

او با اشاره به حضور فيلم‌هايي كه توسط فيلمسازان ايراني در خارج از كشور ساخته مي‌شود و حضور آنها در جشنواره‌ها گفت: به‌عنوان يك ايراني خوشحال هستم كه آثار سينماگران ايراني در جشنواره‌ها حاضر مي‌شود اما بايد بگويم زماني كه بانگاه دولتي از حضور فيلم‌هاي منتقد ولي دلسوز داخلي در جشنواره خارجي جلوگيري مي‌شود، مسوولان جشنواره‌هاي خارجي آثار ديگري را انتخاب مي‌كنند و فيلم‌هاي ايراني را كنار مي‌گذارند.

وي ادامه داد: كنترل شديد دولت بر فيلم‌هاي سينماگران متعهد و دلسوز وطني و بعضي تنگ‌نظري‌هاي بعضي دوستان فيلمساز نه چندان خلاق، بعضا باعث مي‌شود تا بعضي فيلم‌هاي زيرزميني كه نياز به مجوز ندارند يا فيلم‌هايي كه در خارج از كشور توليد شده‌اند؛ بجاي آثار سينماي ايران در جشنواره‌ها به نمايش درآيند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016