چهارشنبه 30 آذر 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


خواندنی ها و دیدنی ها
در همين زمينه
27 آذر» سياست هاي سينمايي اصلاح طلبان و اصولگرايان، اعتماد
بخوانید!
پرخواننده ترین ها

رئیس قوه قضائیه: اصلاح طلبان قصد کمرنگ‌کردن امر به معروف و نهی از منکر را داشتند، فارس

خبرگزاری فارس: رئیس قوه قضائیه گفت: هنوز از خاطرمان نرفته که در دوره اصلاحات عده‌ای تلاش کردند تا امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه کمرنگ کنند و این موضوع را ترویج کنند که ما نباید به مسائل شخصی افراد کاری داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس؛ آیت‌الله صادق آملی لاریجانی عصر امروز در اولین همایش بین‌المللی شهروند مسئول با رویکرد احیای امر به معروف و نهی از منکر گفت: برجسته‌کردن امر به معروف و نهی از منکر بسیار اهمیت دارد و این فریضه بزرگی است که متأسفانه به حاشیه رانده شده است.

وی به آیات و روایات متعدد اشاره کرد و گفت: مسئله امر به معروف و نهی از منکر بسیار مورد تأکید قرار گرفته و به عنوان صفات مومنان از آن یاد شده است.

وی به کتب فقهی اشاره کرد وگفت: بعد از جهاد به نظر اکثر فقها امر به معروف از جایگاه بالایی برخوردار است و این نکته در آیات متعدد قرآن مورد اشاره قرار گرفته است.

رئیس قوه قضائیه به آیه 104 سوره آل‌عمران اشاره کرد و گفت: در این آیه برای آمرین به معروف و ناهیان از منکر تعبیری همچون فلاح به کار برده شده است و نقطه نهایی یک انسان به شمار می‌رود.

وی افزود: در آیه 114 همین سوره برای آمران به معروف و ناهیان از منکر تعبیر دیگری به کار برده شده و آن تعبیر چیزی نیست جزء صلاحین.

رئیس‌قوه قضائیه همچنین به تحریر‌الوسیله امام خمینی(ره) اشاره کرد وگفت: در این کتاب نیز امر به معروف و نهی از منکر جزو بالاترین فرایض به شمار می‌رود.

آملی لاریجانی با گلایه از این موضوع که متأسفانه امر به معروف و نهی از منکر به گوشه‌ای رانده شده و به آن توجهی نمی‌شود گفت: باید تلاش کنیم فرهنگ امر به معروف را در سطح مردم نسبت به مردم ترویج کنیم و سپس این موضوع را به حکومت نسبت به مردم تعمیم دهیم.

وی خاطر نشان کرد: همان طور که از کلام مقام معظم رهبری بر می‌آید برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر حتماً نیازی به ضرب‌ و شتم نیست بلکه می‌‌توان با زبان خوش و ملایم نیز با مردم سخن گفت و کاری کرد تا این فرهنگ ترویج بیابد.

انتقاد لاریجانی به روسای قوای مجریه و مقننه

وی با اشاره به اینکه تاکنون ظرف سال‌های گذشته از سوی روسای جمهوری وقت نسبت به اجرای اصول قانون اساسی تذکر داده شده است گفت: متأسفانه ظرف این سال‌ها هیچ گاه نسبت به این اصل زمین‌مانده هیچ تذکری داده نشده است.

وی با گلایه از مجلس شورای اسلامی گفت: قوه مقننه نیز که وظیفه تعیین حدود قانونی را دارد این کار را به زمین گذاشته است.

رئیس قوه قضائیه به سهم مهم قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: ما معطل سایر قوا و سازمان‌ها نمی‌مانیم و کاری که وظیفه‌مان است را انجام می‌دهیم و با قدرت هم این کار را به جلو خواهیم برد.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی به دستگاه قضایی ایراد گفتند و ما را متهم به کاهلی کردند گفت: من همین جا اعلام می‌کنم که رسیدگی به یک موضوع در دستگاه قضایی نیازمند زمان است و برخی از موارد ما به دلیل وجود مسائل قانونی نمی‌توانیم با سرعتی که مدنظر برخی افراد جامعه است به موضوعات قضایی رسیدگی کنیم.

وی همچنین به دوره اصلاحات اشاره کرد و گفت: متأسفانه هنوز از خاطرمان نرفته است که در دوره اصلاحات بسیاری از افراد مروج این موضوع بودند که ما نباید به موضوع امر به معروف و نهی از منکر کاری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: هر چند پس از دوره اصلاحات در زمان فعلی نیز شاهد آن بودیم که برخی از مسئولان سخنانی گفتند شبیه اینکه ما نباید به حجاب زنان ایراد بگیریم و در مورد موی خانم‌ها نظر بدهیم.

امر به معروف برای مبارزه با بی حجابی، دروغ پردازی، غیبت و بردن آبرو

آملی لاریجانی تصریح کرد: بنده هم بر این باور هستم که همه امر به معروف و نهی از منکر خلاصه در حجاب نمی‌شود و مسائلی مثل دروغ‌پردازی، بردن آبروی مؤمن و غیبت از مصادیق منکر است. اما نباید از موضوع حجاب نیز غافل شد.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به این مطلب که این گونه مسائل مطرح شده از سوی برخی مسئولان زمان اصلاحات و برخی افرادی که در حال حاضر چنین حرف‌هایی را می‌زنند نشأت گرفته از تفکر لیبرالیسم است به گونه‌ای که در زمان دوره اصلاحات در روزنامه‌هایشان این تفکر را نشر و گسترش می دادند.

وی تأکید کرد: امروز زمانی که به یک محصل درباره نوع حجاب و رفتارش، تذکر می‌دهیم به ما خرده می‌گیرند و می‌گویند من راه خودم را انتخاب می‌کنم و سرنوشتم به دست خودم است. که این موضوع نشأت گرفته از تفکر لیبرالیسم است.

عالی‌ترین مقام قضایی کشور با اشاره به اینکه هر چند خود لیبرالیست‌ها نیز در برخی موارد آزاد گذاشتن ارزش‌ها دچار سردرگمی می‌شوند گفت: لیبرالیست‌ها نیز زمانی که بخش آزادی به میان می‌آید در تعیین حدود آزادی دچار نقص می‌شوند.

آملی لاریجانی به کتاب ۷۰۰ صفحه‌ای یک نویسنده غربی درباره امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: این کتاب باید اسباب خجالت باشد برای کسانی که با طعم روشنفکری سعی در کمرنگ‌ کردن مقوله امر به معروف و نهی از منکر دارد و حرف‌های پرزرق و برق لیبرالیسم‌ها را به زبان می‌آورد.

رئیس دستگاه قضایی کشور تصریح کرد: ما امروز نیازمند یک نهضت همگانی در کشور هستیم تا به وسیله آن بتوانیم همان گونه که نسبت به نماز و روزه حساس هستیم نسبت به امر به معروف و نهی از منکر حساس باشیم.

آملی لاریجانی به جلسه امروز مسئولان عالی قضایی کشور اشاره کرد و گفت: در آن جلسه تاکید کردم باید همان گونه که با موضوع جرایم خشن برخورد کردیم با مقوله مواد مخدر نیز برخورد کنیم.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
با تمام قوا برای حل مسئله مواد مخدر در کشور اقدام می‌کنیم

وی گفت: همه کشور باید با تمام قوا در مبارزه با مسئله مواد مخدر ورود پیدا کنند تا از این وضعیت نگران کننده خارج شویم و ما برخوردمان را با این مقوله مشکل‌زا تشدید‌ خواهیم کرد.

آملی لاریجانی با اشاره به این مطلب که همان گونه که ما مسکن مهر می‌سازیم باید به امر به معروف و نهی از منکر نیز توجه ویژه‌ای کنیم گفت: امیدواریم با تلاش همگانی و به راه افتادن یک نهضت عمومی در میان مردم در احیای این وظیفه الهی موفق‌تر باشیم.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016