شنبه 6 اسفند 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


خواندنی ها و دیدنی ها
بخوانید!
پرخواننده ترین ها

زنان در انتظار بیمارستانی برای خود، مهر

ریاست اولین بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی ویژه زنان در حال حاضر بر عهده یک پزشک مرد است. در حالی که قرار بود این قبیل مراکز درمانی توسط زنان اداره و مدیریت شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع معاینه و ویزیت زنان توسط پزشکان زن از جمله موضوعاتی است که شاید در اولویتهای نخست حوزه سلامت قرار نداشته باشد اما بعضا و به مناسبتهای مختلفی، این مسئله مورد توجه و گوشزد مسئولان نظام سلامت قرار می گیرد و بر انجام این کار تاکید دارند. به طوریکه راه اندازی بیمارستانهای ویژه زنان، یکی از همین موضوعاتی است که مسئولان وزارت بهداشت آن را مورد توجه قرار داده اند.

اولین بیمارستان ویژه زنان در بهمن ماه سال 1386 با حضور دکتر لنکرانی وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تهران افتتاح شد.

بر اساس آنچه وزیر وقت بهداشت در مراسم افتتاح بیمارستان مهدیه به عنوان اولین بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان تاکید داشت این بود که این قبیل بیمارستانها به طور کامل توسط پزشکان و کادر درمانی زن اداره می شوند. حالا بعد از گذشت 4 سال از افتتاح بیمارستان مهدیه تهران، این مرکز درمانی با مدیریت یک پزشک مرد اداره می شود.

بررسیها و مشاهدات عینی نشان می دهد که تعداد متخصصان زن در رشته های مختلف پزشکی به تعداد نیاز کشور نیست. در نتیجه لازم است که زنان جامعه در برخی بیماریها به سراغ متخصص مرد بروند.

مراجعه زنان به متخصصین مرد، موضوعی است که مسائلی را برای برخی از خانواده ها به دنبال دارد.همین مسئله باعث شده تا مشکلاتی در مسیر روند تشخیص و درمان بیماریها برای این قبیل از زنان پیش بیاید.

برهمین اساس، طرح راه اندازی بیمارستانهای ویژه زنان بار دیگر در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت. به طوریکه دکتر حمید رواقی، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی معاونت درمان وزارت بهداشت از عملیاتی شدن این برنامه ظرف 2 سال آینده خبر داده و گفته است که بیمارستانهای ویژه زنان براساس مراقبت و ارایه خدمات زنان طراحی می شود تا با استانداردهای مشخص تر و حفظ حرمت زنان بتوان خدمات درمانی بهتری به آنان ارایه داد.

مریم مجتهدزاده ، رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز معتقد است که یکی از مهمترین نیازهای زنان ایجاد بیمارستان تخصصی ویژه زنان است که تک تک پرسنل آن را زنان تشکیل دهند از این رو وظیفه نظام است که چنین بیمارستانهایی را ایجاد کند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
دکتر مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت نیز با اعلام اینکه هم‌اکنون 11 دانشگاه کشور در حال راه‌‌اندازی بیمارستان جامع زنان هستند و در آینده نزدیک در هر استان حداقل یک بیمارستان جامع زنان تاسیس می‌شود، تاکید کرد: این بیمارستانها ارائه دهنده خدمات پزشکی به صورت کامل به بانوان در یک مکان مشخص هستند که این موضوع سبب بی‌نیاز شدن خانمها از مراجعه به کلینیکهای دیگر می‌شود و به طور قطع این بیمارستانها از نظر بانوان محبوب‌تر است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای غیرمسلمان دنیا مانند آمریکا و اروپا، چندین بیمارستان جامع زنان وجود دارد، گفت: به منظور تکریم بانوان ایرانی لازم است بیمارستانهای جامع زنان در کشور تاسیس شود به گونه‌ای که نه تنها از دنیا عقب نیفتیم، بلکه در جهان پیشتاز این عرصه باشیم.

وزیر بهداشت افزود: امسال وزارت بهداشت حدود 1460پزشک متخصص و فوق تخصص را برای گذراندن تعهداتشان در مناطق محروم کشور توزیع کرده است که 50 درصد آنها را بانوان تشکیل می‌دهند و بیمارستان جامع زنان از جمله مکانهایی است که می‌توان این بانوان متخصص را بکار گرفت.

این اظهار نظر وزیر بهداشت در ارتباط با سهم 50 درصدی پزشکان متخصص و فوق تخصص زن در مناطق محروم کشور، نشان می دهد که کمبود نیروی متخصص زن در کشور همچنان وجود دارد. همین مسئله باعث می شود که مراجعه به پزشک مرد همچنان نیاز زنانی باشد که بیمار هستند و باید تحت معاینه و درمان قرار گیرند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016