دوشنبه 7 اسفند 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

آرگو اسکار بهترین فیلم را شکار کرد

دويچه وله ـ سالن "دالبی تیاتر" در شهر لس آنجلس میزبان برگزاری هشتاد و پنجمین دوره از مراسم اسکار با مجری‌گری ست مک‌فارلین، کمدین آمریکایی بود. گزارش لحظه به لحظه این مراسم را در سایت دویچه‌ وله فارسی بخوانید:

ساعات ذکر شده به وقت محلی در لس‌آنجلس است.

*******

آغاز مراسم

۱۷:۳۰ هشتاد و پنجمین مراسم اسکار در سالن "دالبی تیاتر" آغاز شد و ست مک‌فارلین به روی صحنه آمد. او در آغاز با شماری از نامزدهای امسال از جمله بن افلک، رومن کاپولا و دنیل دی‌لوئیس شوخی می‌کند.

۱۷:۳۵ کاپیتان کرک از سریال پرطرفدار "پیشتازان فضا" بر روی تصویر بزرگی روی صحنه ظاهر می‌شود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


۱۷:۴۰ مجری مراسم ترانه‌ای کلاسیک را که یادآور فضای فیلم‌های موزیکال است، اجرا می‌کند و شارلیز ترون و چنینگ تیتوم به روی صحنه می‌آیند و همراه با ترانه می‌رقصند.

۱۷:۴۵ دنیل رادکلیف و جوزف گوردون لویت نیز به روی صحنه می‌آیند و همراه با ست مک‌فارلین قطعه کوتاه موزیکالی را اجرا می‌کنند. اسکار امسال همچنین نگاهی به فیلم‌های موزیکال هالیوود از ابتدا تا کنون دارد و ترانه‌های موزیکال در خلال برنامه اجرا می‌شوند.

۱۷:۵۰ اسکار بهترین نقش مکمل مرد: اکتاویا اسپنسر به روی صحنه می‌آید و نامزدهای بهترین هنرپیشه‌ مرد نقش مکمل را اعلام می‌کند. این جایزه به کریستوف والتز برای نقش‌آفرینی در فیلم "جانگوی آزاد شده" رسید. این دومین جایزه اسکار کریستوف والتز است. او در سال ۲۰۱۰ نیز برای فیلم "حرامزاده‌های بی‌شرف" اسکار هنرپیشه مرد نقش مکمل را به دست آورده بود.

۱۷:۵۵ اسکار بهترین انیمیشن کوتاه: پل راد و ملیسا مک‌‌کارتی به روی صحنه می‌آیند و اسامی نامزدهای بهترین انیمیشن کوتاه را اعلام می‌کنند. این جایزه به "مرد کاغذی" (Paperman) ساخته جان کارز تعلق می‌گیرد. این نخستین جایزه اسکار آقای کارز به شمار می‌رود.

۱۸:۰۰ اسکار بهترین انیمیشن: پل راد و ملیسا مک‌کارتی اسامی نامزدهای بهترین انیمیشن را نیز اعلام می‌کنند. فیلم "شجاع" (Brave) به کارگردانی مایک اندروز و برندان چپمن این جایزه را از آن خود می‌کند.

۱۸:۰۵ ریز ویتراسپون به روی صحنه می‌آید و سه نامزد بهترین فیلم را معرفی می‌کند. قطعاتی از هر کدام از این فیلم‌ها (بینوایان، زندگی پای، هیولاهای جنوب وحشی) به نمایش در می‌آیند.

۱۸:۱۰ اسکار بهترین فیلمبرداری: جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری به کلادیو میراندا برای فیلم "زندگی پای" رسید.

۱۸:۱۵ اسکار بهترین جلوه‌های تصویری: "زندگی پای" همچنین اسکار بهترین جلوه‌های تصویری را به دست آورد. به دلیل طولانی بودن نطق تشکر گروه سازنده در میانه آن موسیقی اخطار پخش شد.

۱۸:۱۸ اسکار بهترین طراح لباس: جنیفر انیستون و چنینگ تیتوم (سکسی‌ترین مرد سال ۲۰۱۲) نامزدهای بهترین طراح لباس را معرفی کردند. ژاکلین دوران برای فیلم "آنا کارنینا" اسکار این شاخه را دریافت کرد.

۱۸:۲۰ اسکار بهترین گریم و آرایش مو به لیزا وست کات و جولی دارت‌نل برای فیلم موزیکال "بینوایان" می‌رسد.

۱۸:۲۲ هالی بری به روی صحنه می‌آید و همگان را به تماشا و شنیدن گوشه‌هایی از موسیقی و فیلم‌های جیمز باند دعوت می‌کند. هالی بری در فیلم "روز دیگر بمیر" به عنوان چهره زن در فیلم جیمز باند ایفای نقش کرده بود.

۱۸:۲۵شرلی بسی، خواننده‌ی کهنه‌کار بریتانیایی ترانه "انگشت طلایی" نخستین ترانه متن فیلم‌های جیمز باند را اجرا می‌کند. این نخستین اجرای شرلی بسی بر روی صحنه اسکار در تاریخ برگزاری این مراسم است. اجرای او با استقبال پرشور حاضران همراه بود.

۱۸:۳۳ اسکار بهترین فیلم کوتاه: Curfew (ساعت منع عبور و مرور) به کارگردانی شان کریستنسن اسکار بهترین فیلم کوتاه را کسب کرد.

۱۸:۳۵ اسکار بهترین مستند کوتاه به فیلم "Inocente" رسید.

۱۸:۴۰ لیام نیسون به روی صحنه می‌آید و سه نامزد دیگر بخش بهترین فیلم را معرفی می‌کند. صحنه‌هایی از آرگو، لینکلن و سی دقیقه پس از نیمه شب به نمایش در می‌آیند.

۱۸:۴۵ اسکار بهترین مستند بلند: بن افلک نامزدهای بهترین مستند بلند را معرفی می‌کند. "در جستجوی شوگرمن" اسکار این شاخه را از آن خود می‌کند.

۱۸:۵۰ اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان: جنیفر گارنر و جسیکا چستین نامزدهای بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را که امسال از سه قاره مختلف هستند، معرفی می‌کنند..... و اسکار به فیلم "عشق"، ساخته میشائیل هانکه، کارگردان اتریشی می‌رسد.

۱۸:۵۵ جان تراولتا از شماری از موزیکال‌های سال‌های پیش هالیوود نام می‌برد. کاترین زتا جونز (هنرپیشه موزیکال شیکاگو) قطعه‌ای را اجرا می‌کند. پس از او جنیفر هادسون (هنرپیشه موزیکال دختر رویایی) به روی صحنه می‌آید و به اجرای ترانه می‌پردازد.

۱۹:۰۰ هنرپیشگان موزیکال بینوایان، از جمله هیو جکمن، آن هاتاوی، راسل کرو و آماندا سیفرید نیز همگی روی صحنه ظاهر می‌شوند و با مهارت ترانه‌ای را اجرا می‌کنند؛ اجرایی که با استقبال پرشور حاضران روبرو شد.

۱۹:۱۰ اسکار بهترین میکس صدا: مارک والبرگ و تد‌، خرس پشمالوی فیلم"تد" به روی صحنه می‌آیند تا نامزدان بهترین صدابرداری را معرفی کنند. تد شخصیت اصلی فیلمی به همین نام ساخته ست مک فارلین، مجری مراسم امسال اسکار در سال گذشته میلادی است. اسکار بهترین میکس صدا به دست‌اندرکاران موزیکال بینوایان می‌رسد.

۱۹:۱۵ اسکار بهترین تدوین صدا مشترکا به سه نفر تعلق گرفت: پل اوتوسن برای فیلم "سی دقیقه پس از نیمه شب" و پر هالبرگ و کارن بیکر برای فیلم "اسکای فال".

۱۹:۲۰ اسکار بهترین نقش مکمل زن: کریستوفر پلامر نام آن هاتاوی را از پاکت حاوی نام برنده اسکار بهترین هنرپیشه نقش مکمل زن بیرون می‌کشد. او این جایزه را به خاطر بازی درخشانش در نقش فانتین در موزیکال بینوایان دریافت کرد.

۱۹:۳۰ اسکار بهترین تدوین: ساندرا بولاک نامزدهای بهترین تدوین فیلم را اعلام می‌کند. جایزه اسکار در این شاخه به ویلیام گلدن‌برگ برای فیلم آرگو می‌رسد. این نخستین اسکار وی پس از چهار بار نامزدی برای دریافت این جایزه است. ویلیام گلدن‌برگ از تهیه‌کننده آرگو جرج کلونی، دیگر دست‌اندرکاران فیلم، همسر و برادرش تشکر کرد.

۱۹:۳۵ آدل به روی صحنه می‌آید تا با صدای جادویی‌اش ترانه "اسکای فال" را اجرا کند.

۱۹:۴۲ معرفی دیگر نامزدهای اسکار بهترین فیلم بر عهده نیکول کیدمن است: جانگوی آزاد شده، عشق و دفترچه امیدبخش.

۱۹:۴۷ اسکار بهترین مدیریت صحنه: کریستین استیوارت و دنیل رادکلیف برای اعلام برنده اسکار بهترین مدیریت صحنه حاضر می‌‌شوند و نام فیلم "لینکلن" را به عنوان برنده این جایزه اعلام می‌کنند.

۱۹:۵۰ سلما هایک برندگان امسال جوایز Governor را معرفی می‌کند.

۱۹:۵۵ در این قسمت از مراسم جرج کلونی به روی صحنه می‌آید تا از دست‌اندرکاران صنعت سینما یاد کند که در سال پیش درگذشته‌اند. او پیش از به نمایش درآمدن تصاویر یادبود این افراد از این بخش مراسم به عنوان مهمترین قسمت آن یاد می‌کند.

۲۰:۰۰ پس از پایان تصاویر باربارا استرایسند ترانه‌ای را به یاد درگذشتگان اجرا می‌کند. این نخستین اجرای این خواننده پس از ۳۶ سال در مراسم اسکار است. پس از پایان اجرا حاضران به شدت او را تشویق‌ می‌کنند.

۲۰:۰۵ اسکار بهترین موسیقی متن فیلم: امسال ده سال از زمانی که موزیکال شیکاگو اسکار بهترین فیلم را گرفت، می‌گذرد. ست مک فارلین با اعلام این نکته رنه زل‌وگر، ریچارد گیر، کاترین زتا جونز و کوئین لطیفه را به روی صحنه فرا می‌خواند. آنها دسته‌جمعی "زندگی پای" را برنده اسکار بهترین موسیقی متن اعلام کردند.

۲۰:۱۰ آنها همچنین نامزدان بهترین ترانه برای فیلم را معرفی کردند: "اسکای فال" (اسکای فال)، "لالایی برای پای" (زندگی پای)، "ناگهان" (بینوایان)، "پیش از اینکه به دنیا بیایم" (در تعقیب یخ)، "هر کسی یک دوست صمیمی نیاز دارد" (تد).

۲۰:۱۴ پس آن نورا جونز آهنگ "هر کسی به یک دوست صمیمی نیاز دارد" را اجرا کرد.

۲۰:۱۶ و اسکار بهترین ترانه فیلم می‌رسد به......: آدل و پل اپورت برای "اسکای فال". آدل از شدت هیجان و بغض خوشحالی نطق تشکرش را خلاصه می‌کند. پل اپورت نیز در پایان نطقش از آدل برای اجرای این ترانه به‌طور ویژه تشکر می‌کند.

۲۰:۲۰ اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی: داستین هافمن و شارلیز ترون روی صحنه می‌آید. هافمن با اشاره به رقص شارلیز ترون در اول مراسم خطاب به او می‌گوید: خیلی خوب می‌رقصی! این دو نامزدهای بهترین فیلنامه اقتباسی را اعلام می‌کنند. اسکار این شاخه نصیب کریس تریو برای فیلم آرگو می‌شود. او در نطقش تشکر ویژه‌ای از بن افلک‌، کارگردان آرگو می‌کند. کریس تریو جایزه اسکارش را به تونی مندز، مأمور بازنشسته سازمان سیا، تقدیم می‌کند.

۲۰:۲۳ داستین هافمن و شارلیز ترون همچنین نامزدهای بهترین فیلنامه اوریژینال را معرفی می‌کنند. داستین هافمن برنده جایزه را اعلام می‌کند: آقای تارانتینو (فیلم "جانگوی آزاد شده)!

۲۰:۲۵ کوئنتین تارانتینو از اینکه امسال برنده اسکار در این شاخه شده ابراز خوشحالی می‌کند، برای اینکه به گفته وی هم در شاخه بهترین فیلنامه اقتباسی و هم در شاخه بهترین فیلنامه اوریژینال رقیبان پرقدرتی وجود داشتند.

۲۰:۳۰ اسکار بهترین کارگردانی: جین فوندا و مایکل داگلاس، دو هنرپیشه کهنه‌کار هالیوود به روی صحنه می‌آیند تا برنده اسکار بهترین کارگردانی را اعلام کنند. انتظار سرانجام به پایان می‌رسد: انگ لی برای "زندگی پای". انگ لی از "خدای فیلم"، تهیه‌کنندگان و عوامل فیلمش تشکر می‌کند. او می‌گوید که بدون این افراد و همچنین همسر و خانواده‌اش قادر به ساخت این فیلم و کسب این موفقیت نبود. او در پایان نطقش عبارت تشکرآمیزی نیز به زبان تایوانی و هندی می‌گوید.

۲۰:۴۰ اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن: ژان دوژاردان، برنده اسکار بهترین هنرپیشه مرد در دوره قبل به روی صحنه می‌آید و نامزدهای بهترین هنرپیشه زن را معرفی می‌کند: جسیکا چستین، جنیفر لارنس، امانوئل ریوا، کونژانه والیس، نائومی واتس. بر خلاف پیش‌بینی بسیاری که چستین را برنده می‌دانستند، جایزه می‌رسد به ......: جنیفر لارنس. او به قدری ذوق‌زده شده بود که به هنگام بالا رفتن از پله‌ها هول شد و لباسش زیر پایش گیر کرد.

۲۰:۴۵ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد: مریل استریپ به روی صحنه می‌آید تا برنده اسکار بهترین هنرپیشه مرد را اعلام کند که کسی نیست به جز......: دنیل دی لوئیس. این سومین اسکار این هنرپیشه ایرلندی در این شاخه است. دنیل دی لوئیس با تشویق گرم حاضران روبرو می‌شود و در حالیکه اشک در چشمانش حلقه زده از آکادمی تشکر می‌کند. او در نطقی با شوخ طبعی و ظرافت تمام از مریل استریپ نام می‌برد، از همسرش قدردانی می‌کند و همچنین از روح آبراهام لینکلن.

۲۰:۵۰ اسکار بهترین فیلم: جک نیکلسون به روی صحنه می‌آید و در ارتباطی زنده با کاخ سفید، میشل اوباما، بانوی نخست آمریکا به روی تصویر ظاهر می‌شود. پس از اتمام سخنان میشل اوباما در مورد نامزدهای بهترین فیلم، جک نیکلسون نامزدهای بهترین فیلم را معرفی می‌کند. پاکت حاوی نام برنده به دست میشل اوباما در کاخ سفید داده می‌شود و او نام برنده را اعلام می‌کند: آرگو!

۲۰:۵۵ دست‌اندرکاران آرگو به روی صحنه می‌آیند. بن افلک که بسیار هیجانزده است، بدون وقفه، در حالی که کمی دست‌وپاچه به نظر می‌رسید، از همسرش جنیفر گارنر، مردم کانادا و مردم ایران که به گفته او در شرایط سختی به سر می‌برند، تشکر کرد.

۲۱:۰۰ اسکار با اجرای ترانه‌ای به سبک قطعات موزیکال از سوی ست مک فارلین به پایان رسید.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016