پنجشنبه 16 مهر 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا


پرخواننده ترین ها

رسوایی مالی فیفا: تعلیق ۹۰ روزه بلاتر، پلاتینی و والک

رادیو زمانه ـ فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، سپ بلاتر، رئیس، میشل پلاتینی، نایب رئیس و ژروم والک، دبیرکل این فدراسیون را به دلیل اتهامات فساد مالی به‌مدت ۹۰ روز از هرگونه فعالیت ملی و بین‌المللی فوتبالی محروم کرد.

به‌گزارش رویترز، کمیته اخلاقی فیفا این تصمیم را روز پنج‌شنبه ۸ اکتبر / ۱۶ مهر گرفت.

این کمیته در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت که احتمال دارد دوره این محرومیت افزایش پیدا کند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


همچنین چونگ مونگ جون، نایب رئیس سابق فیفا نیز به شش سال محرومیت و پرداخت ۱۰۰ هزار فرانک سوئیس جریمه شده است.

با توجه به قوانین فیفا در پی تعلیق سپ بلاتر، عیسی هیاتو، نایب رئیس فیفا از کامرون، مسئولیت او را برعهده خواهد گرفت. میشل پلاتینی نیز باید مسئولیت‌های خود به‌عنوان رئیس کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) را واگذار کند.

حدود دو هفته پیش دفتر دادستان فدرال سوئیس اعلام کرد که پرونده‌ای قضائی برای سپ بلاتر، به ظن «نقض اعتماد» در فیفا، گشوده شده است. موضوع از جمله به پرداخت دو میلیون فرانک سوئیس (حدود ۱۸۳ هزار یورو) از سوی بلاتر به پلاتینی در سال ۲۰۱۱ بازمی‌گردد که گفته می‌شود به‌عنوان مبلغ مشاوره پلاتینی بین ژانویه ۱۹۹۹ و ژوئیه ۲۰۰۲ پرداخت شده است.

بر اساس تحقیقات دادستان کل سوئیس تخلفات مالی در فیفا همچنین به عقد قرارداد پخش تلویزیونی با جک وارنر، رئیس سابق اتحادیه فوتبال کارائیب، مربط می‌شود. وارنر حق پخش برنامه‌های جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ را با پرداخت مبلغ ناچیز ۲۵۰ هزار یورو و ۳۵۰ هزار یورو به‌دست آورد و با فروش آن‌ها میلیون‌ها یورو به جیب زد.

ژروم والک نیز از جمله متهم به فروش غیرقانونی بلیط‌های جام جهانی فوتبال شده است.

میشل پلاتینی کمی قبل از اعلام تعلیق‌اش از تلاش‌ها برای نابودی شخصیت‌اش سخن گفت و خواهان تحقیقات یک «نهاد مستقل و غیر فیفایی» در مورد اقدام کمیته اخلاقی فیفا شد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016