شنبه 8 فروردین 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

دادگاهی در آمريکا ايران را ۲۵ ميليون دلار جريمه کرد، راديو فردا

دادگاهی در آمريکا ايران را به خاطر کشته شدن يک سرباز آمريکايی اسرائيلی توسط حماس، به پرداخت ۲۵ ميليون دلار محکوم کرده است.

اين سرباز آمريکايی اسرائيلی در سال ۱۹۹۴ ميلادی ( قريب به ۱۵ سال پيش) توسط حماس ربوده و سپس کشته شد.

به گزارش آسوشيتدپرس ناخشون واکسمن شهروند ۱۹ ساله ی آمريکايی و عضو ارتش اسرائيل در سال ۱۹۹۴ ميلادی توسط نيروهای حماس ربوده شد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


بعد از چند روز وی در يک نوار ويديويی اعلام کرد که خطر کشته شدنش وجود دارد. اسحاق رابين نخست وزير وقت اسرائيل، ياسر عرفات رهبر فلسطينيان را شخصا مسئول جان اين سرباز دانست و مذاکرات آن زمان طرف های فلسطينی و اسرائيلی نيز خدشه دار شد.

آدم ربايان، خواستار آزادی رهبر حماس، شيخ احمد ياسين و ۲۰۰ زندانی حماس در زندان های اسرائيل بودند. بعد از اولتيماتومی شش روزه واکسمن توسط حماس کشته شد.

در سال ۲۰۰۶ ميلادی مادر اين سرباز آمريکايی- اسرائيلی و شش برادرش عليه ايران و وزارت اطلاعات اين کشور اقامه دعوی کردند. آنها ادعا کردند که تهران به دليل آموزش و کمک به حماس، که از سوی آمريکا، سازمانی تروريستی محسوب می شود، مسئول قتل ناخشون واکسمن است.

از آنجا که ايران به اين پرونده پاسخی نداد و از خود دفاعی نکرد، رای نهايی دادگاه ، عليه ايران و به نفع خانواده ی واکسمن صادر شد.

تهران همواره اعلام کرده که به حماس کمک نظامی نمی کند.

رای دادگاه در آمريکا می گويد که ايران بايد ۲۵ ميليون دلار به اين خانواده خسارت پرداخت کند.

از اين مبلغ پنج ميليون دلار برای مادر خانواده و دو ميليون و ۵۰۰ هزار دلار به هر برادر برای رنج احساسی ای که متحمل شده اند. ۵ ميليون باقی مانده نيز برای رنجی که خود اين سرباز در طول شش روز اسارت و همچنين ضرر و زيان از دست دادن درآمدش متحمل شد.

مايکل جيکوبسون يک مشاور پيشين خزانه داری آمريکا می گويد که مشخص نيست که آيا اين خانواده می توانند مبلغ خسارت را از ايران دريافت کنند يا خير اما وی اشاره می کند که در عين حال دادگاه می تواند اين مبلغ را از دارايی های ايران در آمريکا برداشت کند.

Copyright: gooya.com 2016