چهارشنبه 18 فروردین 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

وقتی توفان دست به دست می‌شود، حضور رکود از آغاز سال جاری در اقتصاد ايران، علی پيرولی، ايلنا

* خاکستر رکود چنان بر اقتصاد ايران در سال گذشته پاشيده شده بود که انگار مشتريان خورجين‌هاشان سوراخ و هر چه انباشته کرده بودند، به باد سپردند و بازار حيران و مبهوت تنها نظاره‌گر اين رخداد ناخوشايند بود


ايلنا: خاکستر رکود چنان بر اقتصاد ايران در سال گذشته پاشيده شده بود که انگار مشتريان خورجين‌هاشان سوراخ و هر چه انباشته کرده بودند، به باد سپردند و بازار حيران و مبهوت تنها نظاره‌گر اين رخداد ناخوشايند بود.
به گزارش ايلنا، بازار ايران در اواخر سال گذشته و تعطيلات نوروزی به‌رغم تمهيدات برنامه‌ريزان اقتصادی و پاستور نشينان نتوانست از شوک رکودی خارج شود و مقدار خريد در اين ايام نسبت به سال‌های گذشته به کمترين ميزان رسيد که به اعتقاد بسياری از فعالان بازار اين يک رکورد تاريخی در نوع خود به حساب می‌آيد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


کاهش قدرت خريد مردم و تمايل مردم به خريد کالاهای اصلی و خوراکی موجب شد تا بازار بسياری از کالاها در محاق باقی بماند.
از آن سو قيمت‌ها در سال گذشته همچنان روند صعودی داشتند به گونه‌ای که قيمت گوشت قرمز با لجاجت راه رشد قيمتی را برای خود هموار کرده بود.
قيمت ميوه‌ها هر چند که با کاهش مواجه شدند اما ميوه‌هايی که به کام مردم خورانده شد اغلب فاسد و لک زده بودند.
عجله برنامه‌ريزان وزارت کشاورزی و کارشناسان وزارت بازرگانی ناشی از نگرانی تکرار نابسامانی بازار اين محصولات در سال جاری باعث شد تا در يک اقدام عجولانه و غير قابل توجيه ذخيره سازی‌های گسترده‌ای صورت بگيرد که اين امر به دليل وفور ميوه در سال جاری امری غير عاقلانه بود.

تداوم رکود بر بازار بعد از تعطيلات نوروزی
قيمت بسياری از کالاهای اساسی در طی چند روز پس از تعطيلات اگرچه نسبت به اواخر سال گذشته ثابت مانده است اما بازاريان فانوس به دست بر درب مغازه‌هايشان دست به دعا برداشته‌اند که شايد خورجين‌های خالی از اسکناس مشتريان بارور شده و ديگر تنها نظاره‌گر عبور آنان نباشند.
در حال حاضر بازار در رکود مطلق به سر می‌برد و به اعتقاد فعالان بازار اين روند تا دو سه ماه آينده تداوم خواهد داشت.
قيمت گوشت قرمز گوسفندی بين ۱۲تا ۱۳هزار ۸۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد که در مقايسه با اواخر سال گذشته تغيير چندانی به وجود نيامده است.
نرخ ميوه‌ها نيز ثابت و حتی قيمت صيفی‌جات با کاهش مواجه شده است.
در حوزه غلات و حبوبات قيمت‌ها هر چند به صورت حرکت لاک پشتی افزايش قيمت دارند اما چنان محسوس نيست که بازار با شوک قيمتی مواجه شود.
قيمت مرغ در حال حاضر هر کيلو ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
اما قيمت تخم مرغ با روند صعودی قابل توجه‌ای مواجه است به گونه‌ای که هر کيلو تخم مرغ به صورت عمده ۸۸۰ تومان به بازار عرضه می‌شود که نشان از افزايش ۴۰درصدی قيمت آن نسبت به سال گذشته دارد.
آيا نسيم آرامش بازار ايران را در سال جديد فرا خواهد گرفت؟! آيا هدفمند کردن يارانه‌ها شوک جديد قيمتی را به بازار طوفان‌زده ايران وارد خواهد کرد؟
بايد منتظر ماند هر چند که انتظار بسيار سخت است اما ديگر مردم به انتظارعادت کرده‌اند و هميشه منتظر طوفان‌هايی نظير النينو هستند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016