پنجشنبه 1 فروردین 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

احمدی‌نژاد جشن جهانی نوروز را زودهنگام ترک کرد

• جشن جهانی نوروز (۱ فروردین ۱۳۹۲) با شرکت سران کشورهای منطقه از جمله ایران، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان در ترکمنستان آغاز شد. گفته می‌شود رئیس جمهور ایران محل جشن جهانی نوروز را زودهنگام ترک کرده است.

دويچه وله ـ روز پنجشنبه ۲۱ مارس برابر با اول فروردین ۱۳۹۲ چهارمین دور جشن جهانی نوروز در ترکمنستان آغاز شد. دور اول و دوم این جشن در ایران و دور سوم آن سال پیش در تاجیکستان برگزار شده بود. جشن جهانی نوروز امسال دو روز طول خواهد کشید.

احمدی نژاد در مراسم جشن جهانی نوروز پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۲سخنرانی کرد. وی در بخشی از سخنان خود گفت: «تاریخ انسان اگر چه همواره با زمستان سخت بی‌عدالتی همراه بوده ولی هرقدر هم که این زمستان سرسخت باشد نمی‌تواند مانع آمدن بهار باشد و بهار می‌آید چرا که وعده خداست.»تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


احمدی نژاد در صحبت‌های خود در عشق‌آباد بارها به "فرارسیدن بهار" اشاره کرد و گفت: «با آمدن بهار حقیقی انسان جنگ افروزی و فاصله بین ملت ها پایان یافته و موانع رشد و کمال انسان ها از میان می‌رود؛ می‌توانیم با تکیه بر اشتراکات ملت‌های منطقه و با عشق‌ورزی و عدالت‌ورزی، آمدن بهار حقیقی انسان را تضمین کنیم.»

چرا رئیس جمهور ایران مراسم نوروزی را زودهنگام ترک کرد؟

پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس جمهور ایران خبر داد که محمود احمدی‌نژاد، پنج‌شنبه شب به وقت محلی به ایران بازگشته است، ولی این پایگاه به ترک زودهنگام مراسم توسط احمدی نژاد اشاره‌ای نکرده است.

این در حالی‌ست که خبرگزاری ایلنا و دیگر منابع خبری ایران گزارش داده‌اند که احمدی نژاد مراسم نوروزی را "به دلیل اجرای بعضی برنامه‌های هنری" زودتر از موعد ترک کرد.

ایلنا می‌نویسد: «ضمن برگزاری این جشن نمایشگاهی برای ارائه آداب، سنن و برنامه‌های فرهنگی کشورهای حوزه تمدنی نوروز برگزار شد که احمدی نژاد به عنوان یکی از مهمانان ویژه از این نمایشگاه بازدید کرد اما در خلال برنامه به دلیل اجرای بعضی از برنامه‌های هنری زودتر از موعد محل برگزاری جشن را ترک کرد.»

"احمدی نژاد سال پیش برنامه‌های هنری را ترک نکرده بود"

آشیرقلی بایری یک تحلیل‌گرمقیم عشق‌آباد به دویچه وله گفت: «رسانه‌های ترکمنستان تابحال درباره‌ی ترک زودهنگام رئیس جمهور ایران خبری منتشر نکرده‌اند. اما اگر این خبر صحت داشته باشد اقدام رئیس جمهور ایران در نزد مقامات ترکمنستان و مردم این کشور نوعی بی‌احترامی تلقی خواهد شد. برنامه‌های ویژه‌ی جشن جهانی نوروز ماه‌هاست در ترکمنستان تدارک دیده شده است وهنرمندان لباس سنتی و ملی پوشیده‌اند و رقص‌های سنتی و محلی اجرا شده است. از سوی دیگر قرار است که گروه‌های موسیقی ایرانی که به مناسبت نوروز به عشق‌آباد سفر کرده‌اند امروز و فردا در سالن‌های "واطان" و "ترکمنستان" کنسرت اجرا کنند.»

آقای بایری که در عشق‌آباد از نزدیک شاهد اجرای مراسم‌ نوروزی بوده به دویچه وله گفت: «زنان هنرمند غالبا روسری بر سر داشتند و لباس‌های سنتی ترکمنی پوشیدند و اجرای موسیقی و رقص یا آوازخوانی در جشن جهانی نوروز با عرف و عادات سنتی مردمان منطقه‌ی ما منافاتی ندارد.»

وی تاکید می‌کند که بسیاری از دختران جوان که روسری نداشتند، "تاخیا" (کلاه سنتی ترکمنی) بر سر داشتند.

آقای بایری در ادامه خاطرنشان می‌کند که احمدی‌نژاد سال پیش در سومین دور جشن جهانی نوروز در تاجیکستان خود شاهد این گونه مراسم‌ بوده است، اما مراسم را زود هنگام ترک نکرده و به آداب و سنت‌های تاجیکان احترام گذاشته است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016