سه شنبه 23 مهر 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

بازداشت‌شدگان حمله به يک جشن تولد در کرمانشاه آزاد شدند

راديو زمانه ـ يک هفته پس از هجوم نيروهای امنيتی وابسته به سپاه پاسداران به يک جشن تولد خصوصی در شهر کرمانشاه، و بازداشت دست‌کم ۱۵ نفر از شرکت‌کنندگان در اين ميهمانی، طی دو روز اخير تمامی بازداشت‌شدگان با قرار وثيقه آزاد شدند.

به‌گزارش زمانه، سايت اينترنتی "سپاه حضرت نبی اکرم استان کرمانشاه" در تاريخ ۱۸ مهرماه از متلاشی شدن يک شبکه "همجنس‌گرايی و شيطان‌پرستی" در اين شهر خبر داده بود. سايت وابسته به سپاه همچنين ادعا کرده بود هشت نفر از اين پسران با هم ازدواج کرده‌اند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


گفته می‌شود افراد بازداشت‌شده در مدت نگهداری در سلول‌های کوچک چند نفره بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و برای اعتراف به ادعاهای مطرح شده و تن دادن به درخواست بازجوها تحت فشار بوده‌اند.

پنج نفر از اين تعداد دو روز پس از بازداشت و باقی آن‌ها پس از گذشت يک هفته با سپردن وثيقه تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند. از اتهام نهايی اين افراد اطلاع دقيقی در دست نيست.

شرکت‌کنندگان در ميهمانی و آزادشدگان اخير در نتيجه‌ تهديدات مأموران امنيتی سپاه پاسداران، حاضر به صحبت در اين مورد نيستند. آن‌ها همچنين از طرف خانواده‌های خود نيز تحت فشار مضاعفی قرار دارند.

به نظر می‌رسد قصد سايت وابسته به سپاه از استفاده عنوان "همجنس‌باز" که معادل منفی "همجنس‌گرا" است، برای شرکت‌کنندگان در اين ميهمانی و بازداشت‌شدگان اخير در واقع معرفی آن‌ها به عنوان افراد منحرف و مجرم بوده است.

اين در حالی است که از سال ۱۹۹۰ ميلادی سازمان بهداشت جهانی همجنس‌گرايی را از طبقه‌بندی بيماری‌ها خارج کرده و آن را پديده‌ای طبيعی ‌می‌داند. امروزه در قوانين بسياری از کشورهای جهان از همجنس‌گرايی جرم‌زدايی شده و حقوق آن‌ها از جمله "حق ازدواج" ـ در برخی از اين کشورها ـ به‌رسميت شناخته می‌شود.

ايران از معدود کشورهايی است که در قوانين جزايی آن برای روابط همجنس‌گرايانه مجازات‌های سنگينی از جمله "اعدام" در نظر گرفته شده است. همچنين در جامعه‌ ايران همجنس‌گرايی هنوز به‌عنوان يک پديده طبيعی و سبک زندگی مورد پذيرش عمومی قرار نگرفته است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016