پنجشنبه 1 آبان 1393   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

وزير بهداشت: قربانيان اسيدپاشی از ابتدای سال جاری تا کنون ۹ نفر بودند

تهران - ايرنا - وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بيان اينکه چشمان «سهيلا جورکش» دختر ۲۷ ساله قربانی اسيدپاشی شب گذشته(پنجشنبه) عمل شد، افزود: تعداد قربانيان اسيدپاشی چهار نفر است اما از ابتدای سال جاری تا کنون در مجموع ۹ نفر بودند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ايرنا، دکتر «سيدحسن هاشمی» روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در وزارت بهداشت گفت: همه اين قربانيان در اصفهان بودند که سوختگی های آنها سطحی بوده و بطور سرپايی درمان شده اند و البته چهار نفر از آنان مرد بودند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


وی خاطرنشان کرد: نظام سلامت بار اين خشونت ها را تحمل می کند و نبايد اجازه دهيم اين اتفاقات بيافتد زيرا زيبنده ملت ما نيست.

وزير بهداشت با بيان اينکه مشکل حوزه درمان بی ارتباط با ترويج خشونت نيست، تصريح کرد: اکنون چهل هزار تخت بستری بيماران روانی در کشور کم داريم که اين مساله به آن معنا است که اين افراد (مبتلايان به اختلالات روان) در خانه و خيابان ها هستند و اميدواريم مجلس شورای اسلامی اعتبارات ويژه ای در اين زمينه در نظر بگيرند.

هاشمی گفت: دو درصد مردم جامعه زمينه ابتلا به اسکيزوفرنی(نوعی بيماری روانی) را دارند که اين مساله به مثابه کوه يخی است که بخش عمده ای از مشکلات آن مشاهده نمی شود.

وی تاکيد کرد: مبتلايان به اختلالات روان بايد در مراکز ويژه ای نگهداری شوند، البته شايد عاملان اسيدپاشی از اين دسته افراد نباشند، اما اکنون فرصت مناسبی برای اعلام اين مشکل در جامعه است.

وزير بهداشت ادامه داد: اظهار نظر درباره عاملان اسيدپاشی بر عهده وزارت کشور و قوه قضاييه است و وزارت بهداشت موظف است مراقبت کند که کوتاهی در امر درمان صورت نگيرد.

وی گفت: بيماران قربانی اسيدپاشی زيادی داشته ام و درمان چشم اينگونه بيماران خيلی سخت است زيرا نيازمند جراحی های مکرر بوده و نتيجه آن ضعيف است.

هاشمی در مورد چشمان سهيلا جورکش دختر قربانی اسيدپاشی گفت: چشم راست او بطور جدی آسيب ديده و چشم چپ وی نيز ۵۰ درصد آسيب ديده است.

وزير بهداشت افزود: در سوختگی های شيميايی بويژه با اسيد، نکته مهم و حياتی همان شست وشوی فراوان با آب در لحظات اوليه است.

وی ادامه داد: لباس فرد مصدوم بايد کنده شده و با آب زياد شست وشو داده شود، اگر اين مساله رعايت می شد، خيلی از مشکلات کنونی برای قربانی اسيدپاشی اتفاق نمی افتاد.

هاشمی يادآور شد: اکنون دو چشم سهيلا جورکش قربانی اسيدپاشی عمل شده و البته کار درمانی او بسيار طولانی است که اميدواريم با موفقيت به پايان برسد.

وی ادامه داد: تامين هزينه های درمانی قربانی اسيدپاشی حداقل کاری است که دولت می تواند انجام دهد، اما مهمتر از آن اقدامات پيشگيری و داشتن قوانين و مقررات موثر در اين زمينه است، زيرا خشونت آسيب های جدی به جامعه وارد می کند.

هاشمی از مسوولان خواست سريعا عاملان اسيدپاشی را شناسايی کنند.

وی افزود: هرچند روی قصاص اين فرد تاکيد می شود، اما مساله پيشگيری مهمتر از آن است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016