جمعه 30 آبان 1393   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

اسرائیل درخواست اروپا برای توقف تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها را رد کرد

0,,18073298_403,00.jpg
وزارت خارجه‌ اسرائیل مدعی شد که تخریب خانه‌های فلسطینی‌های عوامل حمله علیه اسرائیل،"اقدامی تنبیهی"نیست و هدف"پیشگیری از خشونت بیشتر" است. اسرائیل ۴ فلسطینی را به اتهام طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ترور بازداشت کرد.

وزارت خارجه‌ اسرائیل درخواست پنج کشور بزرگ اتحادیه‌ اروپا را برای توقف تخریب منازل مسکونی فلسطینی‌هایی که علیه اسرائیلی‌ها دست به حمله زدند، رد کرد.

به گزارش روزنامه‌ "هآرتص"، وزارت خارجه‌ اسرائیل با دفاع از طرح تخریب خانه‌های شهروندان فلسطینی مدعی شد که این "راه‌کار" از گسترش خشونت‌ها جلوگیری خواهد کرد‌.

سفرای پنج کشور آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا در دیداری مشترک با مقامات وزارت خارجه اسرائیل، خواهان توقف تخریب خانه‌های فلسطینییان شده بودند.

اسرائیل دهه‌های متوالی از این روش علیه فلسطینی‌‌هایی استفاده می‌کرد که در حملات دست داشتند. اما این شیوه در سال ۲۰۰۵ در اثر اعتراض‌های بین‌المللی متوقف شد. با بالا گرفتن خشونت‌ها در بیت‌المقدس در هفته‌های گذشته، مقامات اسرائیل بار دیگر تخریب خانه‌های عوامل سوءقصدها را آغاز کردند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


امانوئل ناهشون، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل با اعلام این موضع گفت: «تخریب خانه‌های عوامل حمله، اقدامی تنبیهی نیست، بلکه اقدامی برای جلوگیری از حملات بعدی و گسترش خشونت است.»

اقدام دوباره‌ ارتش اسرائیل انتقاد آمریکا را نیز برانگیخته است. جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا در واکنش به این تصمیم گفت: «ما معتقدیم که این‌‌گونه اقدامات تنبیهی، شرایط را بدتر خواهد کرد. مقامات اسرائیل پیش از این نیز متوجه اثرات منفی این اقدام شده و تخریب خانه‌ها را متوقف کرده بودند.»

سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن به شکل مستقیم از اسرائیل خواسته تا این روند را متوقف کند، عنوان کرد که چنین درخواست مستقیمی انجام نشده است.

اسرائیل: حماس به دنبال ترور لیبرمن بود

روز جمعه (۲۱ نوامبر/۳۰ آبان) مقامات اسرائیلی، چهار فلسطینی را به این اتهام بازداشت کرد که قصد ترور لیبرمن، وزیر خارجه‌ اسرائیل را داشتند.
مقامات اسرائیلی می‌گویند سه نفر از این چهارتن عضو حماس‌اند و می‌خواستند به هنگام بازدید لیبرمن از مناطق اشغالی کرانه‌ غربی و شهرک‌های یهودی‌نشین دست به ترور او بزنند.

در بیانیه‌ وزارت امنیت داخلی اسرائیل آمده که به هنگام بازجویی‌ها، متهمان اعتراف کردند که با ترور لیبرمن می‌خواستند "پیامی به دولت اسرائیل برای پایان دادن به جنگ داده باشند.»

حماس هنوز به این اتهام اسرائیل پاسخ رسمی نداده است. مقامات اسرائیل حماس را متهم کرده‌اند که با وجود واگذار کردن اداره‌ غزه به شکل رسمی به محمود عباس، همچنان به شیوه‌ سابق عمل می‌کند.

در ماه ژوئن گذشته ربایش و کشته شدن سه نوجوان اسرائیلی، آتش نزاع میان اسرائیل و حماس را بار دیگر شعله‌ور کرد. در جنگ ۵۰ روزه غزه، دست‌کم ۲۱۰۰ فلسطینی و ۷۳ اسرائیلی جان خود را از دست دادند و قسمت‌های وسیعی از نوار غزه تخریب شد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016