دوشنبه 4 خرداد 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

فريادهای کوچک زاده بر سر ظريف در مجلس، امروز در مجلس به ظریف چه گذشت؟ فایل صوتی + تصویر

جلسه غیرعلنی مجلس با ظریف حاشیه هایی به همراه داشت و رویدادهای آن با واکنش بسیاری از نمایندگان و رسانه ها روبه رو شده، تا جایی که خبر فریاد های کوچک زاده دست به دست در شبکه های اجتماعی چرخیدتبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com فريادهای کوچک زاده بر سر ظريف در مجلس

در این زمینه وب سایت تحلیلی انتخاب به نقل از سخنگوی مجلس نوشته است: سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در جلسه غیرعلنی وزیر امور خارجه مهمترین مسائل مطرح شده در بیانیه لوزان را برای نمایندگان تشریح کرد، گفت: دکتر لاریجانی با توجه به تجربه خود موضوع حمایت از مذاکرات را مطرح کرد، البته ایشان تاکید کرد که باید خواسته‌های ملت و نظام نیز در مذاکرات دنبال شود.

وی افزود: در این جلسه وزیر امور خارجه مهمترین مسائل مطرح شده در بیانیه لوزان را برای نمایندگان تشریح کرد.

koochakzarif.jpg

سخنگوی هیات رئیسه مجلس افزود: همچنین عباس عراقچی عضو تیم مذاکره‌کننده به صورت مبسوط درباره مذاکرات اخیر و دغدغه‌های رهبری مسائلی را مطرح کرد.

وی ادامه داد: همچنین در ادامه این جلسه غیرعلنی 4 نفر از نمایندگان سوالاتی را درخصوص نحوه لغو تحریم‌ها، بازرسی از فردو و مجموعه تاسیسات هسته‌ای مطرح کردند که به این سوالات نیز پاسخ داده شد.

نعمتی افزود: وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان در مورد اظهارات ضدونقیض مقامات آمریکایی گفت که آمریکایی‌ها 30 سال است که با روش چماق و هویچ خودشان را عرضه کرده‌اند و ما قول می‌دهیم که از دستاوردهای هسته‌ای به خوبی دفاع کنیم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در مورد دبه کردن آمریکا هم نمایندگان سوالاتی مطرح کردند؟ گفت: چون جلسه غیرعلنی بود، نمی‌توان راجع به آن توضیح داد، اما وزیر امور خارجه در این‌باره مسائلی را مطرح کرد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا کاهش سانتریفیوژهای فوردو به 350 عدد صحت دارد، گفت: سانتریفیوژهای فردو به همان تعداد 1044 عدد باقی خواهد ماند و کاهش آن صحت ندارد.

واکنش های نمایندگان و حواشی امروز مجلس را در گزارش ذیل از نظر می گذرانید:

کوچک زاده به ظریف: در منطقه گند زدید! رهبری دستور دادند مذاکرات متوقف شود! من از طرف ایشان می گویم!/ ظریف: رهبری کلامشان قاطع است و نیاز به سخنگو ندارند

سایت خبری انتخاب در گزارشی از جزئیات حواشی امروز مجلس نوشته است: در شرایطی که امروز مهدی کوچک زاده نماینده پرسروصدای مجلس مدعی شد که «ظریف در جلسه امروز مجلس، صدایش را بالا برده و بی ادبی کرده»، یک منبع مطلع که در جلسه اخیر مجلس از نزدیک شاهد حواشی این ماجرا بود، توضیحاتی به خبرنگار «انتخاب» ارائه داد.

این شاهد عینی ماجرا گفت: آقای کوچک زاده قبل از اینکه آقای ظریف برای پاسخ سوالات نمایندگان به پشت تریبون یرود جلوی وزیر خارجه را گرفت و گفت «باید اجازه بدهی من صحبت کنم» که رییس مجلس گفت «2 نفر از هر جناح صحبت کرده و الآن نوبت پاسخ ظریف است»

ظریف پس از اتمام سخنانش، به سوی درب خروج حرکت کرد و در میانه مسیر، در حال خداحافظی با نمایندگان بود که یکباره آقای کوچک زاده خود را به وزیر خارجه رساند و با لحنی توهین آمیز گفت: «در منطقه گند زدید»

کوچک زاده سپس فریاد کشید که رهبری دستور داده مذاکرات را متوقف کنید!!

پس از داد و فریاد این نماینده مجلس، وزیر خارجه به او آرام گفت: «[رهبری] چه موقع دستور داده اند؟» که کوچک زاده با همان فریادها به سخنان رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که فرموده بودند «زیر تهدید مذاکره نمی کنیم»! و سپس ادامه داد که «من از طرف ایشان می گویم»!!

این شاهد عینی افزود: پس از فریادهای شدید کوچک زاده، ظریف نیز با صدای بلند گفت: رهبری کلام «قاطع» و «برا» دارند و نیاز به سخنگو ندارند. وزیر خارجه کشورمان پس از این بیان این سخن، مجلس را ترک کرد.

مشاجره تند رسایی و کوچک زاده با ظریف

سخنگوی هیات رئیسه همچنین جو نشست غیرعلنی با ظریف را آرام و صمیمانه توصیف کرد. با این حال، به نوشته خبرگزاری ها، نخستین صحنه ای که خبرنگاران در بدو ورود به صحن مشاهده کردند، مشاجره تند حمید رسایی و مهدی کوچک زاده با وزیر امور خارجه بود.

براساس این گزارش، کوچک زاده مقابل ظریف و روبروی جایگاه ناطقان ایستاده بود و فریاد می زد. محمد حسین قربانی نماینده آستانه نیزپیش از شدت گرفتن بیشتر درگیری لفظی، ظریف را که امروز چفیه ای به گردن انداخته بود به بیرون از صحن مجلس هدایت کرد.

کوچک زاده صبحانه خوب می خورد!

محمد حسین قربانی درباره اتفاق امروز گفت: به نظرم نباید پیاز داغ این ماجرا را زیاد کرد، شاید بیشتر بتوان گفت که مشکل از تن صدای آقای کوچک زاده است.

نماینده آستانه به طنز گفت: آقای کوچک زاده صبحانه خوب می خورند و ماشاالله لحن صدایشان هم تند و بلند است، سوالی را با همان لحن از آقای ظریف پرسیدند؛آقای ظریف هم متقابلا در اقدامی واکنشی با همان لحن پاسخ دادند واین صحنه شکل مشاجره به خود گرفت .

وی در باره سوال مطرح شده از سوی کوچک زاده نیز توضیح داد: آقای کوچک زاده می خواست وزارت خارجه درباره روند مذاکرات شفاف تر صحبت کند و آقای ظریف هم گفتند کاملا شفاف با نمایندگان صحبت کرده اند .

نماینده آستانه به ایران خبر گفت: وقتی صدای دو نفر بلند شد، من از آقای ظریف خواستم برای پیشگیری از درگیری احتمالی در صحن نمانند.

قربانی گفت: رییس مجلس توضیحات آقای ظریف و عراقچی را کافی ارزیابی کرد؛ البته ممکن است نمایندگانی هم باشند که نظری غیر از این دارند.

جلالی: مذاکره کنندگان تاکید کردند زیر بار بازرسی از تاسیسات نظامی نمی روند

رییس فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی گفت: محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه و سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده در جلسه غیرعلنی مجلس بیان کردند که زیر بار بازرسی از تاسیسات نظامی نمی روند.

کاظم جلالی افزود: تیم مذاکره کننده ما در این جلسه بیان کردند اگر کسانی بخواهند تاسیسات نظامی را بازدید کنند ما زیر بار بازرسی از این تاسیسات نمی رویم ولی اگر بخواهند تاسیسات هسته ای را براساس آنچه در ان پی تی و قواعد بین الملل آمده بررسی کنند همکاری ها انجام می شود.

وی که با ایرنا گفتگو می کرد، جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس را « خوب» ارزیابی کرد و گفت: سخنان ظریف قاطع و در عین حال قانع کننده بود.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ظریف بیان کرد« ما ادامه دهنده خط مقاومت هستیم و تمام توان و تلاشمان را انجام می دهیم تا مذاکرات براساس عزت ملی و حفظ منافع کشور و تدابیر رهبری انجام گیرد».

وی گفت: آقای ظریف همچنین بیان کرد که تذکرات رهبر معظم انقلاب در سخنانشان در همه امور به تیم مذاکره کننده کمک کرده اند.

لاریجانی: توضیحات ظریف کافی بود

لاریجانی گفت: آقایان ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی دو ساعته توضیحاتی را درخصوص مذاکرات هسته‌ای به نمایندگان ارائه دادند.

دکتر علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی با اشاره به دو ساعت تاخیر در آغاز جلسه، گفت: از ساعت 8 تاکنون دو ساعت جلسه غیرعلنی در مورد مباحثی که در مذاکرات هسته‌ای مطرح شد داشتیم، از این روآقایان ظریف و عراقچی توضیحات کافی در مورد نحوه مذاکرات و مذاکرات اخیر داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان هم نقطه نظرات خود را مطرح کردند، بنابراین ما امیدوارم در این تعامل و گفت‌وگوهای دوجانبه مذاکرات به نحو بسیار خوب و متینی ادامه پیدا کند و دستاورد مناسبی برای ملت ایران داشته باشد .

واکنش اسماعیلی به رفتار کوچک‌زاده

پرویز اسماعیلی معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری در یادداشتی در صفحه اینستا گرام خود با عنوان" فریاد" به رفتار مهدی کوچک‌زاده در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد. اسماعیلی نوشته است:

یک. امام خمینی رحمت الله علیه: هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید.

دو. رهبر معظم انقلاب: هیچ کس نباید مذاکره کنندگان را سازش کار بداند و یا مورد تضعیف و توهین قرار دهد (92/8/12). اطمینان داریم تیم مذاکره کننده اجازه دست اندازی به حقوق ملت را نمی دهند (93/4/16). مذاکره کنندگان ما حقا و انصافا، و با منطق ایستادگی می کنند (93/9/6). و... سه. جان کری: در طول خدمتم تنها دیپلماتی که در مذاکرات سر من بارها داد کشیده، جواد ظریف است. به او گفتم در طول عمرم هیچ فردی اینگونه سرم فریاد نکشیده و مرا اینگونه متهم به سوء نیت و بی اعتمادی نکرده بود.

چهار. آقای کوچک زاده جانباز دفاع مقدس و انسان دلسوزی است. ان شاالله هدفش از اینگونه سخن گفتن با "فرزند انقلاب" این است که او این حرارت و فریاد را در دور بعدی مذاکرات بیشتر به طرف آمریکایی منتقل کند.

قشقاوی: رضایت اکثریت نمایندگان از توضیحات ظریف

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه اکثریت قاطع مجلس از تبادل نظر در جلسه غیر علنی امروز بسیار راضی بودند، گفت: نشست امروز نشان داد که تمام ارکان نظام و مسئولان در حوزه منافع ملی به یک اجماع ملی رسیده‌اند.

حسن قشقاوی درباره نشست غیر علنی امروز(یکشنبه، 3خرداد) مجلس شورای اسلامی که با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و عباس عراقچی برگزار شد، گفت: خوشبختانه نشست دو ساعته امروز با نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی بسیار مثبت و پربار بود و آقایان ظریف و عراقچی در این جلسه توضیحات مناسبی را درباره روند مذاکرات هسته‌ای به نمایندگان مجلس ارائه کردند.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: فضای جلسه بر پایه دوستی، همدلی و هماهنگی بود؛ خصوصا نشست امروز نشان داد که تمام ارکان نظام و مسئولان در حوزه منافع ملی به یک اجماع ملی رسیده‌اند.

وی در گفت‌وگو با خانه ملت افزود: در جلسه غیر علنی امروز از دو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس و فراکسیون اصولگرایان نمایندگانی به طرح نظرات فراکسیون‌های متبوع درباره مذاکرات هسته‌ای پرداختند، اما به نظر من اکثریت قاطع مجلس از تبادل نظر و جلسه امروز بسیار راضی بودند.

وقتی کوچک زاده به فریادهای خود واکنش نشان می دهد، گفتگوی من با ظریف آرام و چالشی بود

مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در مجلس گفت که صحبت هایش با محمد جواد ظریف « آرام و البته چالشی » بوده و افزود: اصولا فضای گفت و گو ، بلند صحبت کردن بود، نه دعوایی بود و نه کسی به کسی فحش داد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اتفاقات امروز صحن علنی مجلس شورای اسلامی و درج خبری از این اتفاقات در سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: من هنوز سایت شما را ندیده ام ولی اس .ام. س هایی که برایم می رسد را می بینیم دروغی که برخی نوشتند و خبرگزاری ایرنا هم که توقع نداریم آن را می نویسد ؛ این که ما بر سر ظریف فریاد زدیم ؛ نه مقدمه و نه موخره ای دارد.

وی افزود: گفت و گوی امروز من با اقای ظریف آرام البته چالشی بود و محتوای آن این بود که گفتم شما با این رویه تان به حرف اقا توجه نمی کنید و موجب خدشه در وحدت جامعه می شوید و خودتان فرمودید که داعش در منطقه چه می کند و کشورهای منطقه خیلی با ما بد هستند و در این شرایط به وحدت احتیاج داریم و جز مسیر آقا نمی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در این هنگام آقای ظریف داد کشید که به من می گویند خائن . شما چرا این را نمی نویسید که اول ایشان داد کشید؟ چرا می نویسید کوچک زاده فریاد زد؟ این درست نیست .

وی اضافه کرد: بله بعد از این اصولا فضای گفت و گو بلند صحبت کردن بود نه دعوایی بود و نه کسی به کسی فحش داد ایشان بی جهت صدا را برد بالا و بی ادبی کرد و جوابش را هم گرفت و رفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: شما هر طور صلاح می دانید عمل کنید نظر مثبتی که ما داریم عوض می شود البته این تهدید نیست و اگر فرصت کنم در اینستاگرام هم می نویسم.

به گزارش خبرآنلاین کوچک زاده بعد از اتفاقات امروز مجلس در صفحه شخصی اینستاگرام خود این گونه نوشت:

تاکی می توان چهره ی واقعی افراد را از دید مردم پنهان کرد؟

تا کی می توان کم کاری های موجود در دولت را (بخصوص در بحث مذاکرات) با حاشیه سازی و جنجال رسانه ای پنهان کرد؟

تا کی می توان فریاد های دیگران را به آواز خوانی بلبل تشبیه کرد؟

آیا زمان آن نرسیده تا پرده از واقعیت ها برداریم و مردم را امین تر از غربی ها بدانیم؟

در جلسه غیر علنی امروز مجلس که با حضور آقایان ظریف و عراقچی برای تشریح روند مذاکرات برگزار شد، باز شاهد حاشیه سازی دوستانی بودیم که میانه ای با واقعیت ندارند و در حالی که در پایان جلسه نمایندگان ملّت برای توضیحات بیشتر با آقای ظریف صحبت می کردند، اما متاسفانه آقای وزیر با صدای بلند و لحنی تند شروع به توجیح کارهای خود کرد و این در حالی بود که وقتی نوبت به بنده و دیگر دوستان رسید، خبرنگاران وارد شدند صحن مجلس شدند و تنها بازتابشان از صحبتهای نمایندگان با آقای وزیر، حاشیه سازی و بزرگنمایی صحبت های نمایندگان جهت افزایش بازدید سایت هایشان بود.

حال باید پرسید تا کی می توان با تخریب دیگران و بد جلو دادن چهره آنان، می شود واقعیت را از دید مردم فهیم و ملّت بزرگ ایران اسلامی پنهان کرد؟


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016