یکشنبه 3 آبان 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

شجریان: همیشه مردم نگهدار موسیقی ایرانی هستند، بی بی سی

مریم افشنگ

سین علیزاده نوازنده و آهنگ ساز در نشست خانه موسیقی که به مناسبت ثبت جهانی ردیف های موسیقی ایرانی توسط یونسکو برگزار شد، با تبریک این اتفاق از شرایط موجود داخلی در مورد موسیقی گلایه کرد.

آقای علیزاده در این نشست گفت امنیت جهانی موسیقی ایرانی تامین شده و باید به فکر امنیت داخلی آن باشیم.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
یکی از فعالیت های سازمان علمی فرهنگی یونسکو وابسته به سازمان ملل، ثبت آثار تاریخی در جهان است. نهاد ثبت میراث غیر ملموس یکی از بخش های سازمان یونسکو است که ثبت جهانی ردیف موسیقی ایرانی را به عهده داشته است.

محمد سریر، مدیر عامل خانه موسیقی ایران، در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی می گوید از آنجا که ردیف موسیقی ایران ریشه هایی کهن دارد و توانسته سینه به سینه تا امروز منتقل شود باید برای انتقالش به نسل بعد هم تلاش کرد.
بشنوید

* گزارش مریم افشنگ بی بی سی فارسی

آقای سریر در همین رابطه گفت: "کمیته ملی یونسکو در ایران و خانه موسیقی چندین سال است روی این پروژه کار می کنند. پروژه ای را تنظیم کردند و از طریق سازمان میراث فرهنگی به سازمان یونسکو پیشنهاد بررسی دادند. از آنجا که موسیقی ایرانی قدر و منزلت اش به اندازه کافی در دنیا شناخته نمی شد این پروژه مهمی بود و الان به عنوان یک منبع معتبر و میراث بشری مد نظر است."

محمد رضا شجریان، استاد آواز ایران، با اشاره به سخنان حسین علیزاده نوازنده و آهنگ ساز در رابطه با امنیت داخلی موسیقی ایرانی می گوید: "موسیقی ما همیشه سینه به سینه ادامه پیدا کرده و از طریق اساتید به شاگردان منتقل شده است. شاید نگرانی آقای علیزاده از این بابت باشد که موسیقی در این مرحله به این میزان در دانشگاه ها مطرح نباشد."

آقای شجریان در ادامه می گوید که نگران وضعیت تدریس در دانشگاه ها نیست چرا که دانشگاه ها هیچ گاه در نگهداری موسیقی ایرانی موثر نبوده و مردم بیشتر این نوع موسیقی را سینه به سینه آموخته اند.

او افزود: "برای آینده هم نگران این نیستم که کسی بتواند از این موسیقی جلوگیری کند و حتی نگران امنیت آن هم نیستم. همیشه مردم هستند که از موسیقی ایرانی نگهداری می کنند و مردم همیشه پایبند حیثیت میهنی شان بوده اند و آن را حفظ کرده اند."

محمد رضا شجریان، درباره حضور آهنگ سازان در جشنواره موسیقی فجر گفت: "جشنواره فجر در این سالها آنچنان تاثیری در موسیقی ما نداشته و بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است. من همیشه جزء اولین کسانی بودم که این جشنواره را تحریم کردم و هیچ گاه در آن شرکت نکردم."

آقای شجریان افزود: "برای اینکه قبول نداشتم که بشود به این شکل از موسیقی استفاده کنند و هیچ به فکر آن در دانشگاه ها نباشند و حتی مجوز کلاس ها را به راحتی نمی دادند و سالها مشکل داشتم تا اینکه بالاخره در این سالها مجوز کلاس ها را دادند."

هر چند نگرانی هایی از جانب اهالی موسیقی برای امنیت داخلی موسیقی ایران وجود دارد اما از آنجا که سازمان میراث فرهنگی به عنوان رابط دولتی متولی ثبت جهانی ردیف موسیقی ایرانی است، بنابراین حفظ و نگهداری آن هم مانند میراث ملموس مثل بناهای تاریخی به عهده دولت است و باید در حفظ آن کوشا باشد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016