یکشنبه 22 آذر 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

محمد عاصمی، شاعر و نويسنده ايرانی مقيم آلمان، درگذشت، بی‌بی‌سی

دکتر محمد عاصمی شاعر و نويسنده و پژوهشگر ايرانی مقيم آلمان روز شنبه در بيمارستانی در نزديکی شهر مونيخ درگذشت.

عاصمی در جوانی شاعر و نويسنده‌ای پرشور بود و اشعار حماسی او با امضای "شرنگ" در نشريات چپ منتشر می‌شد.

عاصمی در دوران توفانی پس از شهريور ۱۳۲۰ از هنرمندان تئاتر بود و در "تئاتر سعدی" به روی صحنه می‌رفت. او از شاگردان عبدالحسين نوشين کارگردان نامی تئاتر و عضو کميته مرکزی حزب توده بود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
عاصمی در همان دوران با ايرن بازيگر نامدار تئاتر و سينمای ايران پيوند ازدواج بست، که دوام چندانی نداشت.

محمد عاصمی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تحت پيگرد قرار گرفت و ناگزير شد ايران را ترک کند و در آلمان اقامت گزيند.

دکتر عاصمی از فروردين ۱۳۴۲ نشریۀ فرهنگی و اجتماعی کاوه را به زبان فارسی در مونيخ منتشر کرد. اين نشريه به ويژه ناشر افکار و آثار نويسندگان و پژوهشگران ايرانی شد که در اروپا اقامت داشتند.

عاصمی، چنانکه خود در مصاحبه‌ای گفته است، نشريه‌ی خود را "کاوه" ناميد، برای زنده داشتن ياد نشريه مهمی که نيم قرن پيش از آن برخی ادبای تبعيدی سرشناس ايرانی مانند سيد حسن تقی‌زاده، علامه محمد قزوينی، محمد علی جمالزاده در برلين منتشر می‌کردند.

با مجله کاوه (با مديريت عاصمی) گروه بزرگی از نويسندگان و پژوهشگران ايرانی همکاری داشتند، مانند سيد محمد علی جمالزاده، دکتر پرويز ناتل خانلری، علی دشتی، عباس زرياب خويی، بزرگ علوی، احسان طبری، محمود تفضلی، علی نقی منزوی، سعيدی سيرجانی و دهها اديب و متفکر ديگر.

دکتر عاصمی نويسنده‌ای خوش‌بيان، روشنفکری فهيم و انسانی بسيار مهربان و شوخ‌طبع بود. از او آثاری در تأليف و ترجمه باقی مانده است. آخرين کار او يک "سی دی" است که در آن شعرهای دوست خود مسعود عطايی را خوانده است. اين اثر در زمستان ۲۰۰۸ به بازار آمد.

دکتر عاصمی از چند سال پيش از بيماری سرطان مری رنج می‌برد. او هنگام مرگ ۸۴ سال داشت.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016