دوشنبه 22 آذر 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

ساعات جدید آغاز به کار ادارات تهران، خبرآنلاین

شورای عالی ترافیک باز هم آستین بالا زده تا گره ترافیک صبحگاهی بزرگترین شهر کشور را باز کند، گرهی که سالهاست کور شده و پیامدهای آن، هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

------------------

امید سلیمی بنی

شورای عالی ترافیک باز هم آستین بالا زده تا گره ترافیک صبحگاهی بزرگترین شهر کشور را باز کند، گرهی که سالهاست کور شده و پیامدهای آن، هر روز بیشتر و بیشتر می شود. پیامدهایی مانند آلودگی هوای تهران گرفته که امسال 33 روز در وضعیت هشدار بود تا مصرف نجومی بنزین و سایر سوختهای فسیلی در صف طولانی ماشینها پشت ترافیک.

در این میان، باز هم قرار است ساعات جدید آغاز به کار ادارات و سازمانها اصلاح شود. دبیر شورای عالی ترافیک گفته این شورا، روز دوشنبه این هفته درباره ساعت جدید آغاز به کار اداره ها و سازمانهای پایتخت تصمیم بگیرد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
به گفته سید مجتبی شفیعی، موضوع آلودگی هوا و اجرای طرح سراسری زوج فرد کردن خودروهای پایتخت بررسی می شود.همچنین مهمترین دستور جلسه شورا، تغییر ساعت کاری سازمانهای دولتی پایتخت خواهد بود.

این در حالی است که آخرین ساعتهای اعلام شده شروع به کار ادارات دولتی، سازمانها و حتی بازار، توسط هیات دولت برای سه ماه تصویب شده و تا آخر آذرماه معتبر است. مصوبه کابینه، همچنین مرجع تغییر در ساعات کار را هیات دولت می داند و تصریح می کند: " زمان‌بندی بطور آزمایشی برای مدت سه ماه از تاریخ 1/7/1389 لغایت 30/9/1389 اجرا می‌شود و تمدید آن منوط به تصویب هیئت وزیران است."

اکنون شورای عالی ترافیک به عنوان یکی از نهادهای زیرمجموعه وزارت کشور، در روندی حضور می یابد که به نظر می رسد دخالت در کار هیات وزیران باشد.

با این حال، شهرداری تهران نیز یکی از نهادهایی است که برای خود نظرات مستقلی دارد. معاون حمل و نقل شهرداری تهران تاکید دارد بهتر است ادارات دولتی، مدارس و بانکها بین ساعت 6 تا 10 صبح باز شوند. به گفته جعفر هاشمی تشکری شهرداری سناریوی را مبنی بر اینکه ساعت شروع کار ادارات بر حسب ضرورت منطقی بین 6 تا 10 صبح تقسیم شود به شورای عالی ترافیک پیشنهاد داده، سناریویی که تاکنون به مرحله اجرا و قانونگذاری نرسیده است.

ساعات شروع به کار ادارات چقدر در ترافیک موثر است؟

سازمانهای دیگری نیز به جز شهرداری، شورای عالی ترافیک و هیات وزیران، حساسیت ویژه ای روی ساعات شروع کار ادارات نشان داده اند. پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، یکی از این سازمانهاست که گفته تغییر در ساعات شروع کار ادارات، پیشنهادی بوده که از سوی پلیس اعلام شده. به گفته سرهنگ سید هادی هاشمی، این موضوع پیشنهاد پلیس راهنمایی و رانندگی بوده زیرا یک اقدام مدیریتی موثر برای کاهش بار ترافیکی معابر تهران است که می تواند تا 20 درصد از ترافیک پایتخت را کم کند. از طرف دیگر، صورتجلسات گذشته شورای عالی ترافیک نشان می دهد، تعدادی از مصوبات این نهاد، از سوی سازمانهای مجری، نه تنها اجرا نشده، بلکه وضعیت بدتری نیز پیدا کرده، به طور مثال، قرار بوده تا پایان سال گذشته، استقرار سیستم پایش هوشمند ترافیک به منظور کنترل محدوده طرح ترافیک و محدوده زوج و فرد در شهر تهران عملی شود، ولی اکنون که آلودگی هوا به شرایط هشدار و اضطرار رسیده و با تصویب بخشهای دولتی، طرح زوج و فرد با جدیت بیشتری دنبال می شود، دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور می گوید: ادامه این طرح با نیروهای اندک پلیس امکان پذیر نیست و نیاز به سیستمهای مکانیزه کنترلی در سطح شهر دارد. اکنون معلوم نیست آیا مصوبات جدید این شورا، با وجود تصمیمات سه ماه پیش هیات وزیران، وجاهت قانونی دارد و یا در صورت تصویب، امکان اجرایی می یابد یا به سرنوشت برخی مصوبات سال 87 خود دچار می شود که با گذشت ماه ها از مهلت قانونی، می گویند از اساس، امکانپذیر نیست.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016