چهارشنبه 11 اسفند 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

بازنشستگی پیش از موعد برای پنج سال دیگر تمدید شد - 2 هزار میلیارد تومان هزینه جدید برای دولت

خبرآنلاین - اگرچه قانون برنامه پنجم، بازنشستگی پیش از موعد را لغو کرده بود اما نمایندگان با تصویب طرحی آن را تمدید کردند.

به گزارش خبرآنلاین، تغییر موضع مجلس در قالب ارائه طرح «تمدید بازنشستگی پیش از موعد» رخ داد که کلیات و جزئیات آن در جلسه امروز مجلس؛ علی​رغم مخالفت دولت، به تصویب رسید.

محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز در مخالفت با این طرح با بیان اینکه دولت پس از بازنشستگی پیش از موعد، ناگزیر از استخدام دوباره آنها در برخی پست​هاست، گفت: با این طرح 300 هزار نفر در 5 سال آینده باید از گردونه ادارات و دستگاه​های دولتی خارج ​شوند که بیش از 2 هزار میلیارد بار مالی به دولت تحمیل می​کند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
وی افزود: اگر هم دولت را برای اجرای این قانون، مختار بگذاریم و دولت هم مایل به اجرا نباشد، کارکنان دچار سرخوردگی می​شوند که بیش از حد توان و اراده ملی در مجلس، مشغول کار برای دولت هستند.

حشمت​الله فلاحت​پیشه نماینده اسلام​آباد غرب هم در موافقت با ین طرح با اشاره به ضعف نظام اداری کشور، گفت: اگر دولت نمی​تواند از نیروهای توانمند خود به خوبی استفاده کند، مشکل ضعف ساختار اداری است. اگر مشوق​های لازم به افراد کاردان داده شود، آنها درخواست بازنشستگی پیش از موعد نمی​کند.

وی از لزوم اشتغالزایی برای جوانان تحصیل​کرده یاد کرد و با بیان اینکه تعداد ورودی نصف خروجی از ادارات دولتی است، ادامه داد: اجازه دهید به این ترتیب دولت نظام اداری خود را با ابقای نیروهای کیفی​اش اصلاح کند.

زمانی سخنگوی کمیسیون اجتماعی نیز با بیان اینکه با این طرح دولت می​تواند افراد ضعیف و مریض و ناتوان را از گردونه خود خارج کند، ادامه داد: همین الان افرادی در دفاتر مدارس بیکار می​نشینند و دست و پاگیر هستند. حضور آنها در تمامی ادارات به چشم می​خورد که هیچ فایده​ای برای دولت ندارند.

به گفته وی، اگر دولت به جای بازنشسته کردن کارکنان کم مصرفش، کارکنان مفید فایده را بازنشسته می​کند؛ مشکل خود دولت است و ربطی به مجلس ندارد.

نماینده دولت نیز در این جلسه به شدت با طرح بازنشستگی پیش از موعد مخالفت کرد و با بیان اینکه دولت توان تامین بار مالی آن را ندارد، این طرح را بر خلاف اصل 75 قانون اساسی و برخلاف قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون برنامه پنجم دانست.

به گفته وی کاهش سن خدمت از 35 سال به 25 سال، برخلاف عرف رایج در دنیا است و ما نباید دولت را از بهره گیری از توانمندی نیروهای با تجربه محروم کنیم.

با این حال با رای موافق نمایندگان به کلیات و جزئیات این طرح، قانون بازنشستگی کارکنان دولت به مدت پنج سال آینده تمدید شد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016