پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

درگذشت منوچهر سخايی، خواننده قديمی موسيقی پاپ ايران، راديو زمانه

بامداد امروز، ۲۸ آوريل ۲۰۱۱ (۸ ارديبهشت ۱۳۹۰) منوچهر سخايی، از خوانندگان قديمی موسيقی پاپ ايران در آمريکا درگذشت.


منوچهر سخايی از چندين سال پيش به بيماری سرطان مبتلا بود که در نهايت، امروز در سن ۷۶ سالگی در کاليفرنيا درگذشت.

نام منوچهر سخايی برای نسل گذشته ايرانيان يادآور ترانه «کلاغ‌ها» با شعر نوذر پرنگ و پرويز مقصدی است. تأثير اين ترانه بر افزايش محبوبيت منوچهر همچون نقش ترانه «مرا ببوس» در مطرح شدن حسن گل‌نراقی بود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
منوچهر سخايی پس از حدود دو دهه فعاليت در ايران، در پی انقلاب ايران در سال‌ ۵۷ به آمريکا مهاجرت کرد و فعاليت‌های خود را به شکل پراکنده ادامه داد.

او در اواخر دهه ۱۳۷۰ خورشيدی، همراه با ويگن و عارف در کنسرت‌هايی به نفع سازمان مجاهدين خلق ايران شرکت کرد؛ برنامه‌هايی که انتقاداتی را متوجه او ساخت. ا

مروز مريم رجوی، رهبر اين سازمان نيز در پيامی درگذشت او را تسليت گفت و از منوچهر سخايی به‌عنوان يکی از «مفاخر مقاومت» نام برد.

دوران اوج شهرت منوچهر سخايی به سال‌های پايانی دهه ۱۳۳۰ بازمی‌گردد. ترانه‌های عاشقانه‌ای که با صدای او خوانده می‌شد در ميان مردم محبوب شدند و برخی از آن‌ها در دهه‌های بعد توسط خوانندگان و نوازندگان بازسازی شدند. با اين‌حال منوچهر موفق نشد شهرت آغازين خود را از نو به‌دست آورد.

منوچهر سخايی در سال ۱۳۱۴ در تهران چشم به جهان گشود و در سال‌های ميانی دهه ۳۰ خوانندگی را شروع کرد. او در چند فيلم سينمايی نيز ايفای نقش کرد، از جمله «پستچی» ساخته رفيع حالتی.

از منوچهر سخايی حدود ۱۰ آلبوم به‌يادگار مانده است و بيشتر آثار او در سال‌های گذشته به‌صورت سی‌دی توسط کمپانی‌های موسيقی ايرانی در کاليفرنيا از نو منتشر شدند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016