چهارشنبه 14 دی 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

دبیر علمی همایش ایدز و نوزاد: زنگ خطر سونامی انتقال جنسی ایدز به صدا درآمده است، فارس

خبرگزاری فارس: دبیر علمی همایش ایدز و نوزاد گفت: آمار زنان مبتلا به ویروس ایدز در کشور رو به افزیش است، نوزادان این زنان نیز در خطر هستند. زنگ خطر سونامی انتقال جنسی ایدز به صدا درآمده است و اگر برای این سونامی از حالا موج شکن نسازیم فردا دیر است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ملیحه کدیور امروز در همایش دوروزه HIV و کودک در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) افزود: هر روزه حدود ۷ هزار مورد جدید HIV شناخته می‌شود. تا سال ۲۰۰۹ حدود ۳۳ میلیون نفر در دنیا با ویروس ایدز درگیر شده که نیمی از آنها را زنان تشکیل می‌داند.

وی گفت:‌ تا این سال 1.8 میلیون نفر به واسطه بیماری ایدز در دنیا از بین رفته‌اند. در سال‌های اخیر منطقه شرق خاورمیانه با افزایش 55 درصد میزان HIV روبه رو است و گفته می‌شود که هر دقیقه یک کودک بر اثر این بیماری از بین می‌رود.

کدیور افزود: هشداری برای نزدیک بودن به موج سوم ایدز داده شده است. موجی که به دلیل سوء رفتار به وجود می‌آید و قربانی اصلی این موج هم زنان و در ادامه تولد کودکان مبتلا به ویروس ایدز است.

وی گفت: به دنبال تغییر الگوی انتقال این بیماری،شواهد حاکی از آن است که تعداد موارد ابتلا از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در حال افزایش است. از طرف دیگر شواهدی نیز وجود دارند که نشان می‌دهند انتقال بیماری میان زنان در حال افزایش است. این مباحث زنگ خطری است برای آغاز موج سوم بیماری ایدز.

دبیر علمی همایش ایدز و نوزاد گفت:‌متأسفانه به دلیل شرایط فرهنگی و شرایط خاص جغرافیایی و نزدیکی به مرزها میزان ابتلا به ایدز در میان زنان و کودکان در برخی از مناطق استانی چند برابر میانگین کشوری است.

وی ادامه داد: وقتی سخن از ایدز به میان می‌آید، تنها با یک بیماری روبه‌رو نیستیم، چرا که ایدز پدیده‌ای پزشکی ـ بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده و البته قابل پیشگیری است؛ یعنی الگوهای انتقالش کامل شناسایی شده است.

به گفته وی این بیماری به سرعت در حال گسترش است؛ موج سوم ابتلا به ایدز در راه و موج دوم هم در حال بازگشت است.

کدیور گفت: در ایران موج اول بیماری از طریق انتقال خون و فرآورده‌های خونی مطرح شد و موج دوم آن شامل شیوع بیماری بین افرادی بود که از طریق اعتیاد و سرنگ‌های آلوده مشترک دچار عفونت شده بودند. اما در حال حاضر گفته می‌شود موج سوم بیماری از طریق روابط جنسی کنترل نشده، در حال گسترش است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: راه‌های انتقال و پیشگیری از این بیماری شناخته شده است و باید با آموزشی همگانی رفتار سالم و نگرشی مثبت به مبتلایان به این بیماری اجازه استفاده از امکانات و منابع اجتماعی را به بیماران داد.

وی گفت: به علاوه همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف برای برنامه های کنترل و پیشگیری از ایدز اهمیت دارد. بیماری ایدز، جزو بیماری‌های رفتاری است. که با ارتقای آموزش‌های رفتاری و ارج‌گذاری به نهاد خانواده می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. توجه به تغییر الگوی انتقال بیماری و شیوع مصرف مواد روانگردان در این راه اهمیت دارد.

کدیور افزود: روز نخست دسامبر(دهم آذر) هر سال روز جهانی ایدز نامگذاری شده روندی که از سال 1988 میلادی در نظر گرفته شده و هر سال یک شعار خاص را برایش در نظر می‌گیرند.

وی ادامه داد: شعار امسال روز جهانی ایدز پیش به سوی صفر در ایدز به معنی صفر در موارد جدید عفونت، صفر در مرگ ناشی از ایدز، صفر در تبعیض مبتلایان به ایدز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بنابر آمارها الگوی انتقال جنسی آمار مبتلایان زن در حال افزایش است. مسئله نگران کننده ابتلا نوزادان و گسترش به جامعه است.

به گفته وی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آتشفشانی از ایدز سخن می‌گوید که در راه است. گویا موجی به سمت ما می‌آید که پرزورتر از قبلی هاست؛ اما واکنش ما می‌باید ساخت موج شکن باشد. اگر غافل باشیم که موج سوم خودش بیاید و برگردد همانند برخی از مناطق دنیا تبدیل به سونامی می‌شود.

البته فارغ از سیاست و همگام با اقدامات جهانی و منطقه‌ای و در راستای تحقق شعار امسال روز جهانی ایدز: رسیدن به صفر می‌باید همگان تلاش کنیم تلاش برای عدالت اجتماعی و حرمت انسانی در حرکت از شعار به عمل.

کدیور گفت: از دیدگاه زیست شناسی و نقش اجتماعی اهمیت دارند. این مسئله نیازمند نگاه جدید همبستگی جهانی و پاسخ گسترده جهانی است و این برنامه در جهت بررسی ابعاد این مسئله در دوران بارداری و نوزادی برگزار می‌شود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
خطر ایدز ۱۵ ساله‌ها را تهدید می‌کند

خبرگزاری فارس: عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی تهران گفت: رفتارهای پر خطر به گروه سنی ۱۵ تا 22 سال کاهش یافته و نوجوانان از ۱۵ سالگی در معرض خطر ابتلا به ویروس ایدز هستند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس هایده نکته‌دان، امروز در همایش دو روزه ایدز و نوزاد در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) افزود: موج دوم ایدز را در ایران پشت سر گذاشتیم و بازخورد این موج در حال بازگشت به جامعه است؛ هم اکنون وارد موج سوم ایدز در ایران شده‌ایم که اگر آن را کنترل و پیشگیری نکنیم این موج تبدیل به آتشفشان و سونامی می‌شود.

وی افزود: سن گروه‌هایی که دست به رفتارهای پرخطر می‌زنند پایین آمده، هم اکنون گروه سنی ۱۵ تا 22 سال در معرض خطر ابتلا به ایدز هستند و این نشان می‌دهد که باید آموزش مسائل پیشگیری از ایدز را از دبستان تا دانشگاه آغاز کنیم؛ همچنین در خصوص زنان خیابانی نیز باید بدون قضاوت از آنها مراقبت کنیم.

نکته‌دان تصریح کرد: زمانی که در حال تحقیق برای راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز بودم یک روانشناس ابراز می‌کرد، یک بیمار روانی دارم که همزمان با بیش از 30 خانم رابطه دارد و از مسائل پیشگیرانه اطلاعی ندارد که این نشان می‌دهد باید در این جور کارهای فرهنگی انجام شود.

وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد تا تاریخ اول تیر امسال تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در ایران به ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر مبتلا رسیده است که البته این آمار را باید ضربدر ۴ کرد تا میزان واقعی آلودگی این بیماری در ایران مشخص شود.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: حدود ۵۰ درصد آلودگی‌های جدید در جوانان کمتر از ۲۵ سال است. همچنین سرفه، کاهش وزن، اسهال متناوب، برفک دهانی، التهاب غدد لنفاوی و تبخال از نشانه‌های این بیماری است؛ اگر این بیماری در بچه‌ها در چند سال اول ابتلا مراقبت نشود منجر به فوت آنها می‌شود.

معتادان تزریقی هنوز پرچمدار توسعه ایدز هستند

کیانوش کمالی، کارشناس مسئول ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در این همایش اظهار داشت: در حال حاضر ۳۴ میلیون نفر در سراسر جهان با این ویروس زندگی می‌کنند که این رقم ۱۷درصد نسبت به سال 2001 افزایش یافته است و ۹۷ درصد از این میزان در کشورهای با درآمد متوسط و پایین زندگی می‌کنند.

وی تأکید کرد: از این تعداد حدود هزار مورد مربوط به کودکان زیر ۱۵ سال ایران است، همچنین موارد جدید بروز آلودگی در دنیا تا ۲۱ درصد کاهش پیدا کرده است. در کشورهای همسایه شمالی ایران ۲۵۰ درصد افزایش ایدز نسبت به سال 2001 و در ۲۲ کشور آفریقایی از سال 2001 تا 2009، ۲۵ درصد کاهش آمار ایدز داشته‌ایم.

پیش بینی ابتلای 126 هزار نفر به ویروس ایدز در ۵ سال آینده

کارشناس مسئول ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در خصوص شیوع بیماری ایدز در ایران نیز گفت: شیوع ایدز در بین مصرف‌کنندگان مواد مخدر تزریقی ۱۵ درصد، در بین زنان در معرض خطر 4.5 درصد و شیوع در بین زنان باردار نزدیک به صفر است.

وی افزود: همچنین تعداد کل موارد ثبت شده ایدز در کشور ۲۳ هزار و ۱۲۵نفر، تعداد موارد ثبت شده پیشرفته ۳ هزار و ۵۴ نفر، تعداد موارد تحت درمان ضد ترویروستی 2579 نفر، بقا بر درمان در پایان یک سال 79 درصد، تعداد موارد فوت شده بر اثر بیماری های ایدز ۴ هزار و 311 نفر، برآورد تعداد مبتلایان در سال جاری ۹ هزار و 325 نفر است؛ همچنین پیش‌بینی مبتلایان برای ۵ سال آینده 126 هزار و 300 نفر است که البته این میزان رقم متوسط است.

کمالی در خصوص تفکیک آمار بین زن و مرد نیز گفت: میزان ابتلا به ایدز در آقایان بیشتر از زنان است؛ آقایان 91.5 درصد و زنان 8.5 درصد موارد ابتلای شناسایی شده به ویروس ایدز هستند؛ همچنین ابتلا به ویروس ایدز در خانم‌ها از راه تماس‌های جنسی 67.6 درصد است که باید توجه داشت که همه این موارد از راه رابطه جنسی نامشروع نبوده است.

از هر صد هزار مادر باردار ایرانی 8نفر مبتلا به ویروس ایدز هستند

علی میرزازاده، نماینده دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران که با عنوان کارشناس HIV در این همایش سخنرانی می‌کرد اظهار داشت: در سال 2010، حدود 59 هزار نفر در کشورهای منطقه مبتلا به ویروس ایدز شده‌اند که از این میزان ۹ هزار مورد در ایران به وجود آمده، همچنین در منطقه ۳۵ هزار مرگ به دلیل ایدز بوده و در ایران ۴ هزار نفر بر اثر ایدز فوت کرده‌اند.

وی افزود: از هر ۱۰۰ هزار مادر باردار ۸ نفر مبتلا به ایدز هستند که در حال درمان ۱۲ تا ۱۵ درصد این افراد هستیم که در این زمینه ضعیف عمل کرده‌ایم. یعنی از هر۱۰۰ هزار مادر که می‌توانیم به آنها سرویس بدهیم ما فقط دو مورد را شناسایی می‌کنیم.

میرزازاده تصریح کرد: بحث انگ و تبعیض در جامعه از مواردی است که در خود اظهاری فرد مبتلا به ایدز جلوگیری و شانس درمان را از فرد می‌گیرد. همچنین بیش از ۵۰ درصد کسانی که در بزرگسالان می‌تواند از خدمات درمانی استفاده کند به خاطر انگ‌های اجتماعی از این نعمت محرومند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016