شنبه 9 اردیبهشت 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


خواندنی ها و دیدنی ها
در همين زمينه
23 فروردین» رویای رفتن به دندانپزشکی
بخوانید!
پرخواننده ترین ها

رعایت بهداشت دهان و دندان در ایرانیان مطلوب نیست

ایلنا: مشاور علمی کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران با بیان اینکه میزان رعایت بهداشت دهان و دندان در میان ایرانیان بر اساس شاخصهای بهداشت جهانی مطلوب نیست، گفت: البته آمار مطالعه شده‌ای در این خصوص وجود ندارد.

به گزارش ايلنا به نقل از دبیرخانه ۵۲ کنگره انجمن دندانپزشکی ایران دکتر حسن رزمی با بیان اینکه مبنا و اساس درگیری و ابتلاء ریشه دندان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است، اظهار کرد: با مرجعات مکرر و دوره‌ای به کلینیک، مطب و درمانگاه پوسیدگی دندان نیز قابل پیشگیری، تشخیص و مهار است.

وی با تاکید بر اینکه درگیری بافت مرکزی دندان (پالپ) قابل مهار است، ادامه داد: اما شمار قابل توجهی از مردم در مراحل پیشرفته پوسیدگی و با تظاهرات دردهای شدید مراجعه می‌کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تشخیص افتراقی مراحل اولیه و پیش رفته پوسیدگی افزود: در پوسیدگی‌های سطحی که مینا و عاج درگیر می‌شود، تظاهرات به صورت حساسیت در برابر گرما و سرما و حتی شیرینی و ترشی است که در مراحل نخست پوسیدگی قابل پیشگیری است و علائم آن چندان آزاردهنده نیست.

رزمی گفت: چنانچه پوسیدگی تا بافت مرکزی دندان پیشرفت کرده باشد علائم به صورت دردهای طولانی، تیرکشیده و دردهای شبانه تظاهر می‌کند که در این مرحله می‌توان این علائم را با روشهای درمانی و با استفاده از مواد مخصوص رفع و دندان را حفظ کرد.

وی ادامه داد: با بی‌توجهی و پیشرفت بیشتر پوسیدگی بافت مرکزی دندان ملتهب و عفونی می‌شود و به صورت آبسه‌های دندانی بروز می‌کند در مواردی آبسه بر روی لثه دندان به فیستول تبدیل می‌شود و درمان آن یه اصطلاح عامیانه عصب کشی است که در واقع‌‌ همان درمان ریشه است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

مشاور علمی کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران با انتقاد از عدم اطلاع رسانی کافی در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق رسانه‌ها و نهادهای مسئول افزود: وزارت بهداشت و درمان باید در این زمينه فعال‌تر و موثر‌تر ظاهر شود.

رزمی با بیان اینکه سیاست‌های کوتاه مدت و درمان محور در این زمینه پاسخگو نیست، گفت: هزینه بهداشت و پیشگیری به مراتب کمتر از درمان ریشه و سایر درمانهای پیچیده دندانپزشکی است.

وی با بیان اینکه عفونی شدن ریشه دندان به معنای کشیدن آن نیست، یادآور شد: علم درمان ریشه راه درمان بسیاری از این موارد است.

کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران (بزرگ‌ترین کنگره سالیانه دندانپزشکی ایران) امسال با شعار «آموزش شکست‌ها راهبری به سوی موفقیت» ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود. بیش از ۳۰۰۰ نفرشرکت کننده برای استفاده علمی و پیش بینی می‌شود همین تعداد برای استفاده آزاد و بازدید از نمایشگاه جانبی در کنگره حضور داشته باشند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016