چهارشنبه 24 اسفند 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

پروین: مثل شیر حامی کفاشیانیم، فارس

خبرگزاری فارس: پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: پس از برگزاری انتخابات و برای موفقیت فوتبال ایران باید مثل شیر از کفاشیان حمایت کنیم.

علی پروین در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در خصوص اتفاقات سال ۹۰ و مصاحبه نوروزی ناگفته‌هایی را بیان کرد که در ذیر متن کامل صحبت‌های وی را می‌خوانیم:


فارس: آقای پروین ابتدا از اینجا شروع کنید که سال ۹۰ برای شما چطور بود؟

متأسفانه هر کاری می‌کنم که خاطرات خوبی به ذهنم بیاید این اتفاق نمی‌افتد. سال ۹۰ برای من خیلی بد بود. مخصوصا اتفاقاتی که در آن افتاد که از تلخی هم برایم تلخ‌تر بود. امیدوارم که دیگر این اتفاقات برایم تکرار نشود.

فارس: منظورتان چه اتفاقاتی است؟

در کل به شما می‌گویم که سال ۹۰ را دوست ندارم و چند مورد سال را برایم خوش یمن نکرد.

رفتن ناصر حجازی، دوست، یار و رقیب من بزرگ‌ترین و تلخ‌ترین خاطره زندگی‌ام در سال ۹۰ بود. وقتی ناصر را روی تخت بیمارستان می‌دیدم جگرم کباب می‌شد و وقتی خبر درگذشت او را شنیدم تا سه چهار روز نمی‌دانستم باید چطور باور کنم. برخی اوقات وقت می کردم پشت درب بیمارستان می‌رفتم و گوشه‌ای می‌ایستادم و دعاهای مردم را برای سلامتی ناصر می‌شنیدم. روزهای بدی بود اما ناصر را از دست دادیم و اسطوره‌ای را به خاک سپردیم. جایش خالی یادش باقی و مردم قطعا همیشه یاد ناصر حجازی را زنده نگه می‌دارند. الان وقتی که می‌بینم در استادیوم‌ها نام ناصر و یادگار او را می‌برند لذت می‌برم. ناصر در قلب تک تک ایرانی‌ها جا دارد.

فارس: پس خاطره خوب‌تان از سال 90 چه می‌شود؟

طبیعی است سال ۹۰ سال خوبی برای ما نبود. البته باید در خصوص بدشانسی‌هایم در سال ۹۰ مسائلی دیگر را هم بگویم که یکی از آنها همین گریه‌های دختران‌مان در مسابقه‌ای بود که اجازه ندادند به خاطر حجاب به میدان بروند. خداوکیلی آن روز هم خیلی ناراحت شدم اما به این دختران افتخار کردم. در کل سال ۹۰ سال خوبی نبود.

فارس: پرسپولیس 90 را چگونه دیدید؟

در کل به نظرم از اول پرسپولیس اشتباه بسته شد و در این بین بنده خدا حمید استیلی فنا شد دعوا و مرافه‌ای بین کاشانی و دایی پیش آمد و همین موضوع باعث شد تا حمید نتواند خود را در این تیم نشان دهد. پرسپولیسی‌ها خوب یارگیری نکردند و با ۱۲ یا ۱۳ نفر رفتند و در ترکیه اردو تشکیل دادند. به نظرم این تیم اسیر حاشیه‌ها شد؛ تیمی که کامل بسته نشود همین طور می‌شود و قطعا در این بین حمید استیلی دچار مسائلی شد که نباید برایش پیش می‌آمد.

فارس: اما استیلی خودش هم مقصر بود!

کاری به این حرف ها ندارم، اما این بچه نتوانست افکار خودش را در پرسپولیس پیاده کند. به نظرم سال ۹۰ برای حمید استیلی نیز مثل من بسیار بد بود و امیدوارم حمید درس‌های خوبی گرفته باشد و دوباره با آن اخلاق خوبش به صحنه فوتبال برگردد. حمید برای تیم ملی و پرسپولیس زحمت زیادی کشیده است.

فارس: آیا صحت داشت که شما با آمدن مربی خارجی مخالف بودید؟

من دوست نداشتم مربی خارجی دست دو یا سه برای ما بیاورند. البته دنیزلی آمد که با آمدن او نیز خدا رو شکر تیم ما جمع و جور شد و به خودش آمد. درست است حالا نتیجه نمی‌گیریم اما بچه ها به خودشان آمدند و دنیزلی نیز افکار خوبش را خوب پیاده کرده است. انشاءالله سال آینده بتواند با پرسپولیس به نتایج دلخواه برسد. خود آقا مصطفی می‌داند رفاقت خوبی با ایشان داریم و همیشه سعی کردم در کنارش باشم. من برایش آرزوی موفقیت می‌کنم.

فارس: چرا پرسپولیس با استیلی و دنیزلی جام نگرفت؟

موضوع حمید را گفتم که در حق آن بنده خدا جفا شد و بهتر است زیاد حرف نزنیم اما متأسفانه دو جام حساس را از دست دادیم و زیاد نباید درباره اش حرف بزنیم، انشاؤالله بچه ها به خودشان بیایند و یک جام آسیایی را برای این هواداران کسب کنیم، چون پرسپولیس با جام قشنگ تر است. دلایل مختلفی دارد اما بهتر است ما الان دیگر درباره‌اش حرفی نزنیم تا انشاءالله پرسپولیس ۹۱ کوبنده‌‌تر شود و مقام‌های خوبی را کسب کند.

فارس: اما تیم ملی ایران و گروه‌بندی مرحله دوم جام جهانی 2014؟

ببینید من بعد از گروه بندی اعلام کردم که در گروه بدی قرار نگرفته ایم، اما به یک باره دیدم همه مصاحبه می‌کنند و می‌گویند خیلی آسان است و مدعی هستند که کار تیم ملی راحت است. آخه چه خبر است؟ شما مگه تیم‌ها و برنامه‌ریزی آنها را نمی‌بینید؟ به نظرم گروه خوبی است و ما شایسته صعود هستیم، اما کار سخت است. یک مثال برای شما می‌زنم همین تیم قطر به ایران آمد و ما را با نتیجه 2 بر 2 متوقف کرد. پس همین قطر و لبنان هم شاید برای ما دردسر ساز شوند.

فارس: یعنی فوتبال ما به جایی رسیده که در مقابل قطر و لبنان دچار مشکل شود؟

بله. فوتبال غیرقابل پیش بینی است. یک چیز را باید جدی بگیریم و آن این است که هیچ تیمی را نباید دست‌کم بگیریم. باید منظم و با برنامه‌های کی‌روش پیش برویم و باشگاه‌ها همراه تیم ملی باشد. مردم یار دوازدهم شوند تا انشاءالله راحت و در یک سراشیبی به جام جهانی برویم.اگر حریفان را دست‌کم بگیریم و اشتباه کنیم؛ دوباره باید به جای بازی در جام جهانی زانوی غم بغل بگیریم.

فارس: نظرتان در مورد اتفاقات فدراسیون فوتبال؟

من مطمئنم صددر صد با ماندن علی کفاشیان ما به نتایج خوبی می‌رسیم. کفاشیان چهار سال در فوتبال ما فعالیت کرد؛ سرد و گرم را چشید و حالا می‌تواند بازدهی خوبی داشته باشد. قطعا افرادی که به کفاشیان رأی دادند بدون برنامه این کار را نکردند، پس حالا باید گود را به کفاشیان تحویل دهیم و مثل شیر پشت سر آن باشیم و دیگر بحث‌های حاشیه‌ای را جلو نکشیم. ما کار سختی برای مسافر شدن به برزیل داریم.

فارس: اما آقای پروین شما از کفاشیان انتقادهایی نیز کرده بودید؟

بله. من همیشه نظرم را شفاف بیان کرده‌ام تا شاید به درد این فوتبال بخورم، اما حالا می گویم آقایان کفاشیان چهار سال در این فوتبال صدمه دید تجربه لازم را دارد و کار بلد است می‌تواند دست پر رو به جلو برود، پس همه باید او را حمایت کنیم. کفاشیان فردی است که روزهای سخت و شیرین فوتبال ما را در چهار سال گذشته چشیده و می‌داند کجاها اشتباه کرده و کجاها درست عمل کرده است. سابقه‌اش هم بد نیست، اگر چه اشتباهاتی هم داشت اما اکنون به درد فوتبال ما می‌خورد. من از مسئولان خواهش می‌کنم که مشکلات و مانع‌ها را از پیش رو بردارند تا کفاشیان کار خود را شروع کند و فوتبال ما از این التهاب‌ها خارج شود.

فارس: نظرتان درباره بازی استقلال و شاهین در فینال جام حذفی چیست؟

ببینید آقایان اگر زمین خراب باشد هیچ فایده‌ای این فینال ندارد. مردم منتظر هستند تا یک بازی خوب را ببینند، بازیکن هم در چمن خراب مجبور است فقط زیر توپ بزند. آن طوری که ما شنیدیم اوضاع چمن زیاد خوب نیست، اما امیدواریم بازی خوبی از آب درآید و هر تیمی که شایسته و لیاقتش را داشت در جام حذفی قهرمان شود.

فارس: کدام مدال ورزشکاران ما در مسابقات جهانی و آسیایی سال ۹۰ شما را خوشحال کرد؟

هرکسی که برای این مملکت مدال کسب کرد دل ما را شاد کرده و می کند؛ از بردن وزنه‌های سنگین بالای سر توسط بهدادسلیمی و بازی‌های خوب تیم ملی والیبال و حتی بستکبال کشورمان و چند اتفاق دیگر، کاری کردند که در سال 90 خوشحال شویم. پهلوانان در این سال پهلوانان این مملکت به عشق مردم خوب ظاهر شدند و من امیدوارم سال ۹۱ نیز دست پر دل این مردم را با مدال‌های خوشرنگ‌شان شاد کنند.

فارس: نظرتان درباره دربی ۷۴ و هت ریک زاید؟

ببینید دربی همیشه مزه و لذت خاص خودش را دارد. پرسپولیس و استقلال رقیب یکدیگر هستند، بچه ها در زمین با یکدیگر می‌جنگند و در بیرون زمین بازی با همدیگر رفیق هستند. هر تیمی هم که بهتر بازی کند، فرصت‌طلب باشد و اشتباه نکند برنده دربی می شود. شاید دقایق و ثانیه‌ها تکلیف نتیجه دربی را مشخص کند.

فارس: نگفتید نظرتان درباره دربی ۷۴ ؟

دوست دارید به هر طریق که شده به جواب خود برسید؛ دربی ۷۴ جزو خاطراتی بود که مرا یاد ۶تایی کردن استقلال انداخت. به نظرم یک معجزه بود. در 10 دقیقه زاید تمام استادیوم را برعکس کرد. به نظرم یک معجزه بود، البته استقلالی ها هم غرور داشتند ولی این بازی تمام شد و به نظرم پرسپولیس مزد زحماتش را گرفت.

فارس: با رویانیان که مشکلی ندارید؟

من و رویانیان همیشه با هم حرف می‌زنیم، نظرات‌مان‌ را اعلام می‌کنیم. من با سردار هیچ مشکلی ندارم و همه می‌خواهیم به پرسپولیس کمک کنیم.

فارس: شنیده‌اید که جدیدا اتفاقاتی برای فوتسال پرسپولیس افتاده و موضوع تبانی در میان بوده است؟

این را برای آقایانی می گویم که نمی‌دانند ؛ پیراهن پرسپولیس حرمت دارد، در هر رشته‌ای را که آن را می‌پوشید. خوشبختانه اظهارنظر مسئولان باشگاه را نیز در این باره دیده‌ام و من هم امیدوارم که اگر ثابت شود برخوردی جدی شود. حالا هر فردی می‌خواهد باشد. این پیراهن بر تن بزرگانی بوده که بدون چشم‌داشت به پول عرق ریختند و برای سربلندی آن و خوشحالی هواداران زحمت کشیده‌اند. امیدوارم که این موضوع صحت نداشته باشد.

نمی‌خواستم این حرف را بزنم، اما مجبور شدم یکسری حرف‌ها را بیان کنم، اگر در فوتبال ما چنین اتفاقی رخ داده باشد به نظرم باید در این فوتبال را ببندیم و گل بگیریم؛ مخصوصاً در قبال باشگاه بزرگ پرسپولیس که همه چشم‌ها به آن دوخته شده است.

من باز هم می‌خواهم رویانیان برخوردی جدی با این مسئله داشته باشد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
فارس: نظر شما درباره برنامه ۹۰ چیست؟

من عادل فردوسی‌پور را دوست دارم و هر موقع که صدایش را می شنوم کیف می‌کنم. عادل بچه باهوش و توانمندی است اما حالا این موضوع لب خوانی را به میان آورده دیگر نمی‌دانم ماجرا چیست؟ اما از رسانه‌ها می‌خواهم در این شرایط فوتبال کشورمان مراعات کنند. از همین نوشته‌ها شاید سوءاستفاده شود. به خدا دلم می‌سوزد که خدایی نکرده خبری از تعلیق و این حرفها برای فدراسیون ما پیش بیاید. پس خواهش می‌کنم مراقب باشید. البته می‌دانم یک خبرنگار وقتی که می‌خواهد یک خبر بگیرد چقدر تلاش می‌کند و به همین دلیل همیشه می گویم خبرنگاران ما جزء بهترین‌ها و باهوش‌ترین‌ها هستند اما باید مراقب باشند.

البته باید درباره برنامه ورزش و مردم هم حرف می‌زدیم، این برنامه هم خوشبختانه خوب شده، اما به آقای شفیعی عزیز که هر وقت می‌بینیمش لذت می برم و باید بگویم که یواش‌یواش در حال وارد شدن به جنگ و جدال در ورزش است. برنامه بهرام شفیعی سال‌ها است که در تلوزیون ما حضور پررنگی دارد و سال به سال هم بهتر می شود.

فارس: در پایان اگر حرفی دارید بگویید.

ابتدا جا دارد چند روز مانده به ابتدای سال ۱۳۹۱ این عید را به تمام ایرانی ها در داخل و خارج کشور تبریک بگویم. امیدوارم سال ۹۱ سالی پر از خوشی ، موفقیت، سلامتی و سربلندی برای مردم ایران و کشور عزیزمان ایران باشد. ورزشکاران ما افتخار کسب کنند و مردم ما لذت ببرند. سپس یک خسته نباشید گرم به همه خبرنگاران می‌گویم که در طول یک سال اخیر زحمات زیادی را کشیدند. رسانه ملی ، مطبوعات نوشتاری و تمام بچه‌های خوبی که تلاش زیادی کردند. در پایان امیدوارم که پرسپولس با حمایت‌های همه جانبه در لیگ قهرمانان آسیا بتواند جایگاهی در شأن خود را کسب کند.

قطعا مردم باید حمایت کنند چون پرسپولیس هم مثل تیم ملی کار سختی دارد اگر از دور اول سلامت به دور دوم برویم قطعا با برنامه‌هایی که مسئولان باشگاه دارد نقاط ضعف برطرف می شود و به نقاط قوت تبدیل می شود و پرسپولیس می‌تواندبه خواسته خود به آسیا برسد.

همه مسئولان لطف کنند دست به دست هم دهند تا ماجرای کفاشیان و فدراسیون تمام شود کفاشیان بنشیند و برنامه ریزی های خودش را برای سال ۹۱ آغاز کند تا انشاءالله مسافر جام جهانی2014 شویم. همه باید دست به دست هم دهیم تا فدراسیون موفق شود و کینه و کدورت‌ها را کنار بگذاریم.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016