پنجشنبه 5 شهریور 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

ویکی پدیا قابل اطمینان می شود، مهر

دانشنامه آزاد آنلاین ویکی پدیا قصد دارد یک سیستم کنترل را برای قابل اطمینان کردن مقالات منتشر شده در این سایت عرضه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ویکی پدیا از حدود دو سال قبل تصمیم به بازنگری قوانین خود کرد به طوری که از آن زمان در نسخه زبان آلمانی این دانشنامه آزاد آنلاین گروهی از کارشناسان مقالات گذاشته شده در روی این سایت را قبل از انتشار بررسی می کنند.
تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
بنیاد ویکی پدیا سازمانی است که یکی از بزرگترین دانشنامه های آنلاین و یکی از 10 سایت پر کلیک دنیا را کنترل می کند اکنون قصد دارد این اصلاحات را در نسخه انگلیسی خود نیز آغاز کند.

نتایج دو سال تجربه بررسی مقالات بازنگری و کنترل شده نسخه آلمانی ویکی پدیا در کنفرانس ویکی مانیا که در بوینس آیرس برگزار می شود بررسی خواهند شد.

براساس گزارش نیویورک تایمز، در نسخه آلمانی این دانشنامه آنلاین در حدود هفت هزار و 500 ویراستار فعالیت دارند.

در صورتی که ویکی پدیا قوانین خود را در خصوص قابل اطمینان شدن مقالات ارائه شده به تمام زبانهای این سایت اجرا کند از این پس ماهیت "ویکی" از سیستم "افقی" به یک سیستم "عمودی" تغییر می کند. در این سیستم عمودی، سلسله مراتب انتشار مقالات رعایت می شود.

این سیستم کنترل، صفحاتی از ویکی پدیا را که توسط کاربران "خرابگر آزاد" بازدید شده است، ردیابی می کند تا اگر اطلاعات موجود در این صفحات به دست این خرابگرها دچار تغییر و جعل شده باشند، اصلاح شوند.

دانشنامه آزاد آنلاین ویکی پدیا در حال حاضر 34 میلیون صفحه متن و عکس را به 250 زبان زنده دنیا در خود جای داده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016