یکشنبه 27 تیر 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

داروی ایدز ایرانی در مرحله آخر آزمایش بر روی انسان است، فارس

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: داروی ایدز ایرانی به نام «آیمود» اكنون در مرحله نهایی كارآزمایی بالینی بر روی انسان است كه این مرحله تا بهار سال آینده با آزمایش بر روی ۱۵۰۰ بیمار طول می كشد.

عباس صداقت در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: درمان بیماری ایدز در كشور همچنان بر اساس داروهای ضد ویروس پیش می رود اما از چند سال پیش با تولید داروی ارتقا دهنده سطح ایمنی بدن در كشور به نام آیمود، استفاده از این دارو علاوه بر داروهای ضد ویروس برای تعدادی از بیماران آغاز شد.
تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
وی اضافه كرد: تولید داروی ایدز ایرانی به نام آیمود در كشور حدود ۴ سال پیش اعلام شد اما برای اینكه یك داروی جدید وارد پروتكل دارویی كشور شود باید چند مرحله را طی كند، بعد از تولید دارو، مرحله آزمایش های جانوری آن انجام می شود بعد از مرحله اول كارآزمایی بالینی بر روی انسان، مرحله نهایی كارآزمایی بالینی بر روی انسان انجام می شود كه هر كدام از این مراحل چندین ماه طول می كشد.

صداقت گفت: داروی آیمود اكنون در مرحله نهایی كارآزمایی بالینی است، مرحله اول كارآزمایی بالینی آن سال گذشته بر روی ۶۰۰ بیمار انجام شد كه طی آن هیچ عوارضی ثبت نشد و بر عكس شاهد بهبود شاخص درمان و افزایش شاخص cd۴ یا شاخص سطح ایمنی بدن در بیماران و به تبع آن پایین آمدن بار ویروس ایدز در بدن این بیماران نسبت به بیمارانی كه فقط از داروهای ضد ویروسی استفاده می كردند، بودیم.

وی افزود: داروی آیمود ارتقا دهنده سطح ایمنی بدن است و به تنهایی استفاده نمی شود بلكه در كنار داروهای ضد ویروس ایدز استفاده می شود. از حدود یك ماه پیش مرحله دوم از فاز ۴ یا همان فاز كارآزمایی بالینی بر روی انسان این دارو آغاز شده و احتمالاً این مرحله تا بهار سال آینده طول می كشد.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: آمادگی لازم برای انجام این مرحله بر روی ۱۵۰۰ بیمار مبتلا به ایدز وجود دارو اما این كار باید با اطلاع و رضایت كامل بیماران انجام شود و در هر صورت نتایج این مرحله از تحقیق درباره داروی ایرانی آیمود سال آینده به كمیته كشوری مراقبت و كنترل ایدز اعلام می شود تا درباره ورود آن به پروتكل دارویی كشور تصمیم گیری شود.

صداقت ادامه داد: بعد از این مرحله و تأیید نهایی این دارو در كشور مراحل بعدی برای گرفتن مجوز و تأییدیه های بین المللی از جمله تأییدیه سازمان بهداشت جهانی اقدام می شود.

وی درباره درمان های جدید بیماری ایدز از جمله از طریق سلول های بنیادی افزود: تحقیقات گسترده ای در این زمینه در دنیا در حال انجام است ولی هنوز هیچ گزارشی درباره تأیید یك روش جدید درمانی برای این بیماری از سوی سازمان های معتبر مانند سازمان بهداشت جهانی اعلام نشده است اما طبیعی است كه دانشمندان در سراسر دنیا مشغول تحقیق در این زمینه هستند.

وی گفت: در كشور ما هم مراكز تحقیقات زیادی وجود دارد اما درباره اینكه تحقیق مشابه ای در كشور ما هم در حال انجام باشد، اطلاعی به وزارت بهداشت منتقل نشده است و چنین گزارشی نداریم.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016