یکشنبه 8 دی 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

خاتمی: دعوت‌ مردم را جدی گرفته‌ام (در دیدار با هسته مرکزی پویش دعوت از خاتمی)، موج سوم

رييس جمهور سابق كشورمان گفت: «منظور ما از نجات کشور، نجاتی است که ملت ایران ظرف 150 سال اخیر به آن می‌اندیشیده است؛ انقلاب اسلامی هم برای آن تحقق پیدا کرده است و اتفاقا نجات در تحقق جمهوری اسلامی است.» به گزارش «موج سوم»، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی در دیدار با اعضای هسته مرکزی «پویش دعوت از خاتمی» با اشاره به فعاليت‌‏هاي صورت گرفته توسط اين گروه گفت: «من بیش از آن‌که به این فکر کنم که در انتخابات آینده چه خواهد شد، به چگونه حفظ کردن و بسط دادن حرکتی که عده‌ای جوان تحصیل‌کرده، دلسوز و پرانرژی آمده‌اند و با خردمندی، اعتدال و واقع‌بینی و در عین حال با تکیه بر یک سری آرمان‌هایی که ارزشمند است، فارغ از این‌که برای خاتمی یا کس دیگری است، دور هم جمع شدند و با خلاقیت و جذابیت موجی ایجاد کردند و سرانجام هزاران نفر به مجمع مجازی و حقیقی آن‌ها دل بسته‌اند، می‌اندیشم».تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


سیدمحمد خاتمی ضمن تأکید بر وجود حرکتی 150 ساله در ایران برای نیل به اهداف اصلاح‌طلبانه گفت: «ما از موضع دلبستگی به انقلاب و جمهوری اسلامی و آرمان‌های صدساله این ملت است که به مسائل می‌پردازیم و اگر نقدی به وضعیت کنونی وارد می‌شود هم باید از همین موضع باشد؛ این آرمان‌ها همان‌هاست که انقلاب اسلامی هم برای تحقق آن‌ها به وقوع پیوست و ما معتقدیم هنوز کاملاً محقق نشده‌اند که امری طبیعی است».

وی افزود: «هدف ما این است که پایه‌های انقلاب اسلامی مستحکم شوند و اصلاحات هم در واقع به معنای تلاش برای رسیدن به اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی است؛ چه اصلاحات در ساختار و چه در رفتار».

رییس بنیاد باران گفت: «قانون اساسی، اساس نظم جامعه است و مردم به آن رای داده‌اند و ما هم به عنوان معتقدین به اندیشه اصلاحی از آن عدول نمی‌کنیم». وی افزود: «ولی می‌دانیم که اولاً این میثاق جمعی وحی منزل نیست و ثانیاً در خود قانون اساسی هم راه‌هایی برای ایجاد تغییر و ترمیم آن پیش‌بینی شده است».

خاتمی افزود: «من هم همچون شما معتقدم که در حال حاضر بخش اعظم جامعه بر این باور است که روش ها و رویه های چند سال اخیر درست نیست و باید تغییر کند و چه بهتر که متصدیان امر خود پیشگام آن باشند، و البته انتخابات هم فرصتی است برای ملت که بتواند نظر و خواست خود را اظهار و تأمین کند».

رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد: «این‌که چه شخصی بیاید مهم نیست. بنده هم به هیچ وجه شخصاً خواستار آمدن در قدرت نیستم؛ ولی اگر لازم باشد از زیر بار مسئولیت شانه خالی نخواهم کرد و حتی اگر حنظل تلخ هم باشد از آن گریزی ندارم».

وی تصریح کرد: «منظور ما از نجات کشور، نجاتی است که ملت ایران ظرف 150 سال اخیر به آن می‌اندیشیده است؛ انقلاب اسلامی هم برای آن تحقق پیدا کرده است و اتفاقاً نجات در تحقق جمهوری اسلامی است و راه را برای این‌که به اهدافی که داریم برسیم آسان می‌کند.»

رئیس جمهور سابق کشورمان یادآور شد: «بنده معتقدم هنوز به آرمان‌های انقلاب نرسیده‌ایم؛ اگر رسیده‌ایم، دیگر "سند چشم‌انداز بیست‌ساله" معنا ندارد؛ ضمن آن‌که اهداف چشم‌انداز که ارزشمند است، پایین‌تر از آرمان نهایی است که ما در انقلاب می‌خواستیم و آن الگو شدن در دنیا بود».

رییس جمهور سابق کشورمان در ادامه با طرح این پرسش که آیا می‌توانیم مدلی را عرضه نماییم که واجد تمام مزایای زندگی امروز از جمله آزادی، حقوق بشر، حرمت انسان، علم و تکنولوژی باشد و در عین حال اخلاق و معیارهای دینی و معنوی کار‌ساز که به انسان جهت می‌دهد را داشته باشد؟ خاطر نشان کرد: «آرمان ما این است و برای رسیدن به آن نیاز به زمان داریم. بنابراین جنبشی به سوی آرمان وجود دارد و برای رفتن به سوی آن آرمان‌ها می‌خواهیم پایه‌های جمهوری اسلامی مستحکم‌تر شود».

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها گفت: «قدرت ساماندهی "موج سوم" در ماه‌های گذشته نشان داده است که این "پویش" می‌تواند یکی از گروه‌هایی باشد که دست به ساماندهی در این جامعه‌ آشفته و نگران بزند.»

وی اضافه کرد: «فعالیت‌های مؤثر و متنوع موج سوم در نظر من بسیار ارزشمند است و باید بسط و گسترش یابد.» رئیس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: «اما کاش نام این کمپین به نام من گره نخورده بود و این گروه در جهت تبیین و بیان اهداف و ارزش‌ها و هدایت در جامعه فعالیت می‌کرد که البته تحقق این مهم مستلزم برنامه‌ریزی و هدف‌سازی بلندمدت است و برای این کار باید با تغذیه فکری، از سازوکارهای حضور اجتماعی در جامعه و نقش‌آفرینی در عرصه‌های مختلف و شناسایی نیروهای خلاق از بین اعضا برای آینده کشور استفاده کرد».

خاتمی در بخش دیگری از این دیدار در پاسخ به این پرسش اعضای هسته مرکزی «پویش دعوت از خاتمی» که «آیا صدای جامعه و خردجمعی نخبگان به گوش شما رسیده است؟»، گفت: «من صدای طیف وسیعی از نخبگان و ایرانیان را از جمله از طریق موج سوم شنیده‌ام و حتی صدای جامعه و توده‌های مردم نیز در خلال پاره‌ای از فعالیت‌های متنوعی که در متن جامعه دارم به من رسیده است. بدانید که این دعوت‌ مردم را جدی گرفته‌ام؛ چه بیایم و چه نیایم.»

خاتمی همچنین هنگامی‌که اعضای هسته مرکزی «پویش» از او خواستند تا درباره نامزدی خود خبری به مخاطبان سایت «موج سوم» و 8 هزار نفر اعضاء و هشتاد هزار نفری که تاکنون طومارهای پویش را امضا کرده‌اند بدهد، به این توضیح اکتفا کرد که: «آنچه مسلم است این‌که به خاطر مصلحت نظام و ایرانیان خواستار تحول و تغییر سبک مدیریتی کنونی هستیم و در این راه هر کاری از دستمان بر بیاید انجام خواهیم داد. البته این نه بدان معنی است که شخص من بالضروره باید بیایم.»

خاتمی تصریح کرد: «برای انتخابات باید آگاهی جامعه را بالا ببریم و با یک جریان مستمر بتوانیم اثرگذار باشیم، نه این‌که فقط به ایجاد موج در جامعه که طبعاً معطوف به شخص خاصی و گره خورده با احساسات است اکتفاء کنیم چون اگر در آینده آن فرد بنا به دلایلی نخواهد یا نتواند بیاید کار مشکل خواهد شد».

وی در پایان خاطرنشان کرد: «جریان اصلاحات نه‌تنها در ایران بلکه در دنیای اسلام می‌تواند اثرگذار باشد؛ زیرا آنها تشنه الگویی هستند که هم بر دین تکیه دارد و هم بر پیشرفت و آزادی؛ الگویی که بتواند به آن‌ها اندیشه بدهد و برایشان منشا حرکت باشد.»

در ابتدای این دیدار اعضای هسته مرکزی «پویش دعوت از خاتمی» ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های بیست‌ و دوگانه‌ی «پویش» با طرح ادله خود برای دعوت از سیدمحمد خاتمی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آتی، از او خواستند هر چه سریع‌تر و مصمم‌تر حضور خود را اعلام کند.

Copyright: gooya.com 2016