جمعه 23 تیر 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

اعتراض شیرین عبادی به قرار ممنوع الخروجی کودک ۱۳ ساله

شیرین عبادی، مدافع حقوق کودک و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی ممنوع الخروج کردن دختر 13 ساله نسرین ستوده نامه ای به رییس یونیسف نوشت.

چند روز پیش شعبه دوم دادیاری دادسرای شهیدمقدس تهران (جنب زندان اوین) با ارسال نامه های جداگانه به رضا خندان همسر و مهراوه، دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری، آنها را ممنوع الخروج کرد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به رییس یونیسف از او خواست تا این نامه و ضمائم آن در پرونده جمهوری اسلامی ایران ضبط شود تا در آینده نمایندگان حکومت ایران نسبت به آن پاسخگو باشند. رونوشت این نامه برای آقای بان کی مون- دبیر کل سازمان ملل متحد-، خانم پیلای- کمیسر عالی حقوق بشر-، گزارشگر سازمان ملل در بازداشت های خود سرانه، گزارشگر سازمان ملل در وضعیت مدافعان حقوق بشر و کانون بین المللی وکلاء نیز ارسال شده است.

متن کامل نامه خانم عبادی به رییس یونیسف که 11 جولای 2012 ارسال شده، به شرح زیر است:

ریاست محترم یونیسف

احتراما به اطلاع می رساند:

خانم نسرین ستوده وکیل و مدافع حقوق بشر، به ویژه حقوق کودک در یک دادرسی غیر عادلانه به ۶ سال حبس محکوم شد و اکنون مدت ۲ سال است که در زندان به سر می برد.

نامبرده دارای ۲ فرزند ۵ و ۱۳ ساله است. اخیرا حکومت ایران برای آنکه خانم ستوده را مجبور به ترک مقاومت و همکاری با رژیم نماید، همسر و دختر ۱۳ ساله اش را نیز تحت تعقیب کیفری قرار داده . مامورین امنیتی به نامبرده پیام داده اند که این هشداری است برای وی تا حاضر به همکاری شود.

دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حقوق کودک پیوسته است و متعهد اجرای آن شده است. ولی به طور مستمر تعهدات خود را نادیده می گیرد که می توان به اعدام افراد کمتر از ۱۸ سال، تصویب قوانین نامناسب از قبیل پائین بودن سن مسولیت کیفری و سن ازدواج اشاره کرد. مهمترین دلیل دستگیری خانم ستوده نیز اعتراض به همین قوانین است و اکنون طبق نظر وزارت اطلاعات ، دادسرای شهرستان تهران برای دختر ۱۳ ساله وی پرونده کیفری تشکیل و او را ممنوع الخروج کرده است. شناسنامه کودک و احضاریه دادسرا به پیوست ارسال می شود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


نظر به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران به طور متناوب می بایستی گزارشی از وضعیت حقوق کودکان تهیه و تقدیم کمیته حقوق کودک نماید، لذا خواهشمندم این نامه و ضمائم آن در پرونده جمهوری اسلامی ایران ضبط شود تا در جلسات آتی نمایندگان حکومت ایران نسبت به آن پاسخگو باشند. ضمنا به دفتر یونیسف در ایران تذکر دهید که با حساسیت بیشتری به وضعیت حقوق کودکان توجه نموده و از کلیه امکانات خود برای حمایت از افراد کمتر از ۱۸ سال استفاده کند.

با تقدیم احترام

شیرین عبادی

مدافع حقوق کودک و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳

۱۱ جولای ۲۰۱۲

رونوشت :

آقای بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد؛

خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر

گزارشگر سازمان ملل در بازداشت های خود سرانه؛

گزارشگر سازمان ملل در وضعیت مدافعان حقوق بشر

کانون بین المللی وکلاء


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016