یکشنبه 30 مهر 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

آمریکا از تمایل ایران به مذاکره دوجانبه با واشنگتن خبر داد

صدای آمریکا - برای اولین بار ایران و آمریکا موافقت کردند که درباره برنامه اتمی ایران مستقیما وارد مذاکره شوند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام آمریکایی ارشد که نخواست نامش فاش شود گفت مسئولان ایرانی اصرار دارند که مذاکره پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام شود زیرا می خواهند بدانند که با کدام رئیس جمهور در ایالات متحده وارد گفت و گو می شوند.

خبر توافق میان تهران و واشنگتن، در زمانی حیاتی و در میانه رقابت های انتخاباتی آمریکا مطرح می شود در حالی که تا برگزاری انتخابات تنها دو هفته و تا آخرین مناظره انتخاباتی که قرار است بر امنیت ملی و سیاست خارجی متمرکز باشد، چند روز باقی است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


این خبر می تواند آقای اوباما را در مبارزات انتخاباتی کمک کند تا نشان دهد که یک گشایش دیپلماتیک در مسئله اتمی ایران رخ داده است. اما در عین حال در صورتی که به عنوان یک احتمال با هدف وقت خریدن بیشتر ایران تلقی شود، خطری علیه موقعیت اوباما است.

از سویی مشخص نیست که آیا میت رامنی، در صورت پیروزی در انتخابات حاضر به مذاکره مستقیم با ایران خواهد بود یا نه. رامنی بارها اوباما را به نرمش بیش از حد در مقابل ایران متهم کرده و از او به خاطر همصدا نشدن بااسرائیل در قبال ایران انتقاد کرده است.

گزارش های مربوط به توافق میان تهران و واشنگتن درمیان حلقه کوچکی از دیپلمات های مرتبط با مسئله ایران دست به دست شده است.

نیویورک تایمز می نویسد حتی در صورت پیروزی اوباما در انتخابات نیز، خبر توافق ایران با مذاکره رو در رو با آمریکا چندان قابل اتکا نیست زیرا ایران قبلا نیز بارها از این قبیل وعده ها استفاده کرده تا فشارهای بین المللی را سبک کند.

حتی اگر دو طرف پای مذاکره بروند، مقامات آمریکایی نگران آن هستند که ایران برای خریدن وقت بیشتر و پیشبرد بیشتر برنامه هسته ای اش، بخصوص در تاسیسات زیرزمینی مذاکرات را به درازا بکشد.

یک مقام آمریکایی گفت برخی مسئولان آمریکایی مایلند که مذاکرات را بر تاسیسات زیرزمینی متمرکز کنند در حالی که ایران خواستار مذاکرات گسترده تری است که مسئله سوریه، بحرین و دیگر فاکتورهای تاثیرگزار در روابط ایران –واشنگتن از بحران گروگان گیری تاکنون را دربرگیرد.

مقام آمریکایی ناشناس به نیویورک تایمز گفته است:«ما همواره مسئله هسته ای ایران را به عنوان یک موضوع مستقل درنظر می گیریم و به آنها اجازه نمی دهیم که مسیر گفت و گو را به جاهای دیگر بکشانند.»

از این گذشته، چشم انداز مذاکره دوجانبه با ایران ممکن است آقای رامنی را نیز – در صورت پیروزی در انتخابات- در موقعیتی دشوار قرار دهد.

دیپلمات آمریکایی ناشناس به نیویورک تایمز گفته است آمریکا در وزارت خارجه، کاخ سفید و پنتاگون کار بررسی مسئله را آغاز کرده تا درباره موضع آمریکا در مذاکرات و همچنین ارائه پیشنهادات تصمیم بگیرد. به گفته او یکی از گزینه ها «بیشتر در ازای بیشتر» است؛ محدودیت بیشتر فعالیت های غنی سازی ایران در مقابل لغو بیشتر تحریم ها.

مایکل اورن، سفیر اسرائیل در آمریکا به نیویورک تایمز گفت دولت آمریکا در این زمینه به اسرائیل خبری نداده است. او در عین حال گفت دولت اسرائیل بیم آن دارد که ایران از مذاکرات جدید برای پیشبرد برنامه هسته ای اش استفاده کند. آقای اورن گفت:«نباید با مذاکره مستقیم به ایران جایزه داد. در عوض باید تحریم ها و دیگر فشارها بر ایران افزایش یابد.»

این که آمریکا تا چه میزان به ایران اجازه غنی سازی اورانیوم می دهد یکی از موارد مورد بحث در داخل دولت آمریکا است. یک مقام آمریکایی گفته است هیلاری کلینتون، وزیر خارجه، ویلیام برنز و وندی شرمن دو تن از معاونان او، و مقامات کلیدی کاخ سفید از جمله توماس دونیلتون مشاور امنیت ملی و دو تن از همکاران او در این باره تصمیم گیری می کنند.

ایران سال ها مذاکره دو جانبه با آمریکا را رد کرده و توافق فعلی نشان از جنگ قدرت در عرصه سیاسی ایران است.

ایران برنامه اتمی اش را مسئله حیاتی امنیت ملی معرفی می کند و طی سال ها برای پرهیز از گفت و گوی مستقیم با کشوری که آن را شیطان بزرگ خوانده، حاضر نشده با آمریکا مذاکره کند.

نیویورک تایمز می نویسد اما فشارهای اقتصادی اخیر تاثیر خود را گذاشته است. مقامات آمریکایی می گویند ایران در مذاکرات ماه ژوئن مسکو تلاش می کرد تا از تحریم های نفتی اروپا جلوگیری کند. با شکست آن تلاش ها، اینک مقامات آمریکایی از دریافت پیام رابطان ایرانی شان خبر می دهند که می گوید ایران مایل به نشستن پشت میز مذاکره مستقیم است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016