دوشنبه 26 فروردین 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

۱۹ نفر در خشونت‌های عراق کشته شدند

• در حالی که کمتر از یک هفته به انتخابات محلی عراق باقی مانده بمب‌گذاری‌های جدید در این کشور جان ۱۹ نفر را گرفته است. در همین حال دو تن از نامزدهای انتخابات محلی عراق در حملات اخیر کشته شدند.

دويچه وله ـ در جریان چندین بمب‌گذاری در بامداد روز دوشنبه (۱۵ ‌‌آوریل/ ۲۶ فروردین) در سراسر عراق دست کم ۱۹ نفر کشته شدند. حدود ۲۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

این بمب‌گذاری‌ها صلاحیت دولت عراق برای حفظ امنیت انتخابات محلی این کشور را زیر سؤال برده است. انتخابات شوراهای استان‌های عراق قرار است ۲۰ آوریل بر پا شود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


تا به حال ۱۴ تن از سیاست‌مداران محلی عراق که از شانس پیروزی در انتخابات پیش رو برخوردار بودند کشته شده‌اند. از ۱۸ استان عراق انتخابات تنها در ۱۲ استان برگزار می‌شود. بیشتر ترورها در مناطق سنی‌نشین رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های عراقی، ۱۸ خودروی بمب‌گذاری‌شده روز دوشنبه (۱۵ آوریل) در بغداد، شهر شمالی کرکوک، توز خرماتو، تکریت، سامرا، حله و نصیریه در جنوب بغداد منفجر شد.

تا به حال هیچ گروهی مسئولیت این بمب‌گذاری‌ها را بر عهده نگرفته است. اما شبه‌‌نظامیان سنی‌مذهب مرتبط با القاعده به منظور بی‌ثبات کردن کشور مرتب دست به چنین حملاتی علیه اهداف دولتی و غیر نظامی می‌زنند. هدف آنها ایجاد بی‌ثباتی در کشور و مرعوب کردن نامزدها و مقام‌های انتخاباتی در آستانه برپایی انتخابات است.

تنها در بغداد، پایتخت عراق، ۸ نفر کشته و ۴۸ تن زخمی شدند. خبرنگار خبرگزاری فرانسه از بغداد گزارش می‌دهد، مأموران امنیتی در مناطق مختلف شهر مستقر شده و خودروهای مشکوک را بازرسی می‌کنند.

کشته شدن دو نامزد انتخاباتی

به گفته پلیس، روز یکشنبه (۱۴ آوریل) نجم الحربی، رئیس فهرست انتخاباتی العراقیه وابسته به ایاد علاوی، در خودروی خود هدف انفجار یک بمب کنار جاده‌ای قرار گرفت و کشته شد.

بر اثر انفجار این بمب دو برادر و محافظ وی هم کشته شدند. نجم الحربی عضو شورای استانداری استان دیاله نیز بود.

روز شنبه (۱۳ آوریل) حاتم الدلیمی، نامزد انتخاباتی استان صلاح‌الدین در نزدیکی منزل مسکونی خود در شهر بیجی هدف گلوله چند ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

روز شنبه حدود ۶۵۰ هزار پلیس و سرباز عراقی فرا خوانده شدند تا آرای خود را یک هفته پیش از برپایی انتخابات به صندوق‌های رأی بیاندازند.

انتخابات شوراهای استان‌های عراق قرار است روز شنبه (۲۰ آوریل) برپا شود. این نخستین انتخابات بعد از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۰ میلادی در این کشور است. این انتخابات همچنین نخستین انتخابات بعد از خروج نیروهای آمریکایی در دسامبر سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود.

بیش از ۸ هزار نفر خود را کاندید این انتخابات کرده‌اند. حدود ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار عراقی واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016