دوشنبه 17 تیر 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

درگیری‌های مقابل گارد ریاست جمهوری مصر دست‌کم ۳۴ کشته داد

گزارش‌ها حاکی است که در درگیری‌های مقابل مقر گارد ریاست جمهوری مصر دستکم ۳۴ نفر کشته شدند. ارتش مصر درگیری‌ها را به "تروریستهای مسلح" نسبت داده ولی اخوان‌المسلمین می‌گوید که اعضایش تنها دست به تحصن زده بودند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


به گزارش خبرگزاری رویترز، این حمله بامداد روز دوشنبه، ۱۷ تیر ماه، رخ داد و ارتش مصر می‌گوید در این راستا «۲۰۰ فرد مسلح» را که قصد داشتن وارد ساختمان گارد ریاست جمهوری شوند، بازداشت کرده‌ است.

این ساختمان، محل نگهداری محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده مصر است که از هفته گذشته در بازداشت به سر می‌برد.

یک مقام وزارت بهداشت گفته است که در اثر این حمله، دستکم ۳۴ تن کشته و ۳۰۰ تن زخمی شده‌اند. در همین زمینه اخوان‌المسلمین از کشته شدن «۳۵ تن» از اعضایش مقابل این ساختمان خبر داده است و ارتش مصر نیز می‌گوید در این درگیری‌ها یک افسر ارتش کشته و ۴۰ نفر زخمی شده‌اند.

ارتش مصر در حالی تجمع‌کنندگان مقابل این مسجد را «تروریست» خوانده است که جهاد الحداد، سخنگوی اخوان‌المسلمین مصر در پیامی توئیتری تاکید کرده است که افراد حاضر در این محل، دست به تحصن زده بودند و نیروهای پلیس با اقداماتی «کشنده» سعی در متفرق کردن آن‌ها کرده‌اند.

روز دوشنبه حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخون‌المسلمین خواهان «قیام» مردم مصر علیه کسانی شده است که به گفته این حزب «قصد دارند انقلاب آن‌ها را با دخالت تانک‌ها، بربایند».

این حزب از جامعه جهانی نیز خواسته است که برای متوقف کردن «کشتارها» در مصر و بازداشتن این کشور از تبدیل شدن به «سوریه‌ای جدید»، مداخله کند.

به دنبال خشونت‌های صبح روز دوشنبه در مصر، حزب سلفی «نور»، دومین حزب بزرگ اسلامی در مصر، نیز در اعتراض به آن‌چه «کشتار مقابل گارد ریاست جمهوری» خوانده، از گفت‌وگو‌ها برای تشکیل دولت انتقالی کنار کشید.

به دنبال برکناری محمد مرسی از سوی ارتش مصر، عدلی منصور به عنوان رییس جمهوری موقت این کشور انتخاب شده و قاهره اکنون در تلاش برای تشکیل دولت موقت است.

برکناری محمد مرسی موجی از اعتراض‌ها را در مصر به وجود آورده است. هواداران وی خواهان بازگشت او به قدرت هستند.

خیابان‌های مصر در مواردی صحنه درگیری موافقان و مخالفان محمد مرسی بوده است و در همین زمینه روز جمعه و شنبه به دنبال درگیری حامیان محمد مرسی با مخالفان او و ارتش، دستکم ۳۵ تن کشته شده‌اند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016