یکشنبه 22 دی 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

میدان نقش جهان اصفهان در معرض خطر رطوبت، مهر

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر رطوبت یکی از مهمترین عوامل تخریب بناهای تاریخی است، گفت: میدان نقش جهان و مسجد جامع اصفهان نیز از این قائده مستثنی نیست.

مهرداد کیهانفر در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر تاسیسات شهری از عارضه های بزرگ تخریب بناهای تاریخی به شمار می رود که در این میان بافت فرسوده شبکه آب و فاضلاب در اصفهان به دلیل فرسودگی و نشست، بزرگترین معضل حراست و حفاظت از میراث فرهنگی است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
کیهان فر تصریح کرد: در صورت رفع شدن مشکل فرسودگی تجهیزات آب و فاضلاب اصفهان نزدیک به 80 درصد از مشکلات ما در بخش حفظ میراث فرهنگی رفع خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: حل مشکل مسجد جامع اصفهان و میدان نقش جهان که به دلیل رطوبت در معرض خطر هستند نیازمند اعتبارات ملی است.

کیهان فر افزود: برای حفاظت و پاسداری از این میراث، سازمان میراث فرهنگی در شهرستانها اقدام به تشکیل معاونت میراث فرهنگی در شهرداری ها کرده است و این اقدام برای نخستین بار در ایران در اصفهان انجام شده است.

وی ادامه داد: تاکنون در شهرستانهای نائین، میمه، اردستان، مهاباد، زواره، حسن آباد جرقویه، آران و بیدگل، ورزنه و ... و برخی دیگر از شهرستانها این معاونت فعالیت خود را آغاز کرده است.

سازمان میراث فرهنگی مخالف اجرای پروژه های بزرگ نیست

وی با اشاره به اجرای برخی پروژه های بزرگ چون مترو و برج جهان نما در اصفهان گفت: سازمان میراث فرهنگی مخالف اجرای پروژه های بزرگ نیست بلکه نگران مسائل و مشکلاتی است که به دنبال احداث این بناها، میراث فرهنگی را تهدید می کند و این مسئله در اصفهان که در زمره 10 شهر اول جهان از نظر میراث تاریخی و فرهنگی به شمار می رود از حساسیت بیشتری برخوردار است.

کیهان فر همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به 23 هزار بنای تاریخی در اصفهان شناسایی شده است، افزود: نزدیک به دو هزار بنا نیز به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: با توجه به بالا بودن تعداد این بناها، میراث فرهنگی این وظیفه را بر عهده ندارد که درب تک تک این منازل را زده و بر آنها نظارت داشته و مالکین خانه ها را با روشهای نگهداری این میراثها آشنا کند بلکه باید با فرهنگ سازی و آموزش عمومی مردم را در راستای حفظ این مواریث آگاه و بیدار کرد.

400 خانه تاریخی در اصفهان به ثبت رسیده است

کیهان در بخش دیگری از سخنان خود همچنین خاطرنشان کرد: تاکنون نزدیک به 400 خانه تاریخی در اصفهان به ثبت رسیده است که چندین سال است تعداد این منازل رو به کاهش است و میراث فرهنگی نیز بیشتر اقدام به حفاظت از این بناها می کند تا مرمت، و وظیفه نگهداری بر عهده مالکین خانه است و اگر این منازل تخریب شود مالک خانه مجرم است.

معاون سازمان میراث فرهنگی همچنین یادآور شد: سازمان در برخی از موارد در صورت وجود اعتبار در حد توان بناهای عمومی و شاخص را بازسازی و مرمت می کند.

کیهان فر ادامه داد: اکثر بناهای تاریخی در اصفهان بیشتر جنبه اعتقادای دارد و شامل مساجد، حسینیه ها و تکیه ها می شود.

پیش بینی می شود بیش از یکصد هزار روستا، بنا، محوطه تاریخی و هر آنچه که با تاریخ و میراث انسان مرتبط است در اصفهان وجود داشته باشد.

Copyright: gooya.com 2016