شنبه 5 اردیبهشت 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

پلیس موظف است با کتک هم که شده جان مردم را حفظ کند، خبرآنلاین

روز پنجشنبه است و برنامه عصرانه معروف داریوش کاردان چه بخواهیم و چه نخواهیم صبح در روزنامه ما ظهور پیدا کرد.

موضوع برنامه افزایش نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی است.

آخرین باری که جریمه شدید کی بود؟

یک ماه پیش.

به چه جرمی؟

به جرم اینکه در یک خیابان شلوغ که ماشین‌ها در مدت زمان یک ساعت یک متر جلو می‌رفتند من با موبایل حرف می‌زدم.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
به نظرتان این جرم کمی است؟

البته قانون را رعایت نکردم به پلیس هم گفتم که می‌دانم قانون را رعایت نکردم اما خوب خیابان هم خیلی شلوغ بود و ماشین‌ها راکد بودند.


کدام خیابان؟

ضلع شمالی سالن اجلاس سران در ولنجک.


تعجب می‌کنم، آنجا که همیشه خلوت است!

بخاطر جاذبه من آنجا در عرض چند ثانیه شلوغ شد.


چند تومان جریمه شدید؟

فکر کنم هفت هزار تومان ناقابل.


به موقع پرداخت می‌کنید؟

نه، معمولاً جمع می‌کنم می‌دهم به پسرم ببرد پرداخت کند.


تصاعدی حساب می‌شود، می‌دانید که؟

آره می‌دانم اما اینطوری راحت ترم.


فکر نمی‌کنید بدآموزی داره ندادن جریمه و جمع کردن آن؟

این روزها همه مشغول بدآموزی هستند من هم نباید از این غافله عقب بمانم. به نظرم هر عمل بدی فی نفسه می‌تواند یک آموزش بد و تأثیرگذار باشد اما هر کار بدی که انجام می‌دهیم بنا به دلایلی انجام شده است. اصولاً من خیلی کم جریمه می‌شوم و هر بار به دلیلی موجه.


دلیل موجه؟!

معمولاً می‌گویند در جای مناسب پارک کنید و یا دوبله پارک نکنید اما متأسفانه جای پارکی وجود ندارد و همه‌اش به‌خاطر بی‌عقلی خودپردازهاست.


خودپردازها؟! جای پارک؟!

از هر 20 خودپرداز در این شهر یکی از آنها درست کار می‌کند. اول می‌گوید اسمت را بگو، بعد فامیل، بعد فتوکپی پسرعمه ات را بده، بعد می‌گوید پول نداریم. بعد برمی‌گردیم سوار ماشین شویم می‌بینیم دوزار که نگرفتیم هیچ، جریمه هم باید بدهیم. اما به نظر من اگر قیمت جریمه‌ها بالاتر رود بهتر است. آنوقت می‌شویم مثل کشورهای دیگر.


مثلاً کدام کشور؟

آلمان، دبی. در دبی برای رد کردن یک چراغ قرمز، دویست هزار تومان جریمه می‌شویم، ما چرا اینطوری جریمه ندهیم. ما که پولدارتریم. چه معنی داره پول تو دست مردم باشه؟ ما که نمی‌فهمیم چطوری باید خرج کنیم؟


پس زیاد شدن جریمه به نظر شما اقدام مثبتی است؟

صددرصد. اما بد نیست بدانید در کشور ما قیمت تعیین‌کننده تخلف و مصرف نیست مثل بنزین که گران شد. یک ماه خیابان‌ها خلوت شد اما دوباره همان‌ آش و همان کاسه. من یادم است تا به حال 45 بار بلیت هواپیما گران شده، اما باز هم همه مسافرتهای خارجشان به راه است. به نظر من اگر جریمه ده برابر شود به نفع ماست می‌رسیم به استانداردهای جهانی. به نظر من هر کس باید وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد. راهنمایی رانندگی هم همین کار را می‌کند و اگر ما زیاد جریمه می‌شویم تقصیر خودمان است. خوب خلاف نکنیم.


پیشنهاد دیگری؟

باز هم پیشنهاد دارم. پلیس موظف است با کتک هم که شده جان مردم را حفظ کند.

همه چیز منتهی به جریمه نشود آخرین طرح من آن است که افرادی گردن کلفت در خیابان‌ها و کوچه‌ها حضور پیدا کنند و اتومبیل‌های تک سرنشین متوقف سازند. آنوقت شاید یاد بگیریم که درست از ماشین استفاده کنیم.

Copyright: gooya.com 2016