یکشنبه 13 اردیبهشت 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

اکران اسب دوپای سمیرا مخملباف در فرانسه، خانه فیلم مخملباف

کمپانی فرانسوی وایلد بانچ اعلام کرد:فیلم اسب دو پا ساخته سمیرا مخملباف همزمان با جشنواره کن در سراسر فرانسه به روی پرده می رود.

پیش از این فیلم اسب دو پا در جشنواره سن سباستین موفق به دریافت جایزه بزرگ ژوری، در جشنواره بلژیک موفق به دریافت جایزه بهترین موسیقی و در جشنواره رم موفق به دریافت جایزه هیات داوران شده است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
فیلم اسب دو پا در شهر سر پل در شمال افغانستان فیلم برداری شد و به هنگام فیلم برداری بمبی دستی به سوی دوربین پرتاپ شد که منجر به زخمی شدن بیست و چند نفر شد. دو ماه بعد یکی از زخمی شدگان در بیمارستان درگذشت.

سمیرا مخملباف که برای مصاحبه های مطبوعاتی اکران فیلم در پاریس حضور یافته بود. در جمع خبرنگاران گفت:

این فیلم درباره روح خشونت است. خشونتی که در روابط انسان ها جاری است.خشونتی که جامعه بر فرد ، یا فرد بر فرد روا می دارد.

بعضی از تماشاچیان فیلم در کشورهای مختلف به من می گفتند: اول که فیلم شروع شد، ما فکر کردیم این فیلمی است درباره خشونتی که بین دیگران اتفاق می افتد، اما از اواسط فیلم خودمان را در پرده دیدیم.و آخر فیلم از خود می پرسیدیم : در زندگی ما اسب هستیم و یا اسب سوار؟ کجا به دیگران سواری داده ایم؟ و کجا بر دوش دیگران سوار شده ایم؟چه اندازه جامعه از ما بار کشیده است؟ و یا ما چگونه سوار بر دوش یک جامعه شده ایم،و به آن دهنه زده ایم تا مهارش کنیم؟

تولستوی می گوید: هنرمند دریده شدن یک انسان توسط گرگ را چنان تصویر می کند که خواننده احساس دریده شدن را تجربه کند.و من در این فیلم کوشیدم خشونت در روابط آدم ها را طوری به تصویر بکشم که تماشاچی این خشونت را تجربه کند و از آن فاصله بگیرد.در حقیقت موضوع این فیلم نقد روح خشونت است.نه از آن نوع خشونتی که در فیلم های هالیودی نشان داده می شود تا تماشاچی لذت ببرد و به فروش فیلم کمک کند. بلکه آن نوع خشونتی که تماشاچی را به یک شرم انسانی برساند و از خشونت عبور دهد.

برخی از تماشاچیان نیز با دیدن فیلم برافروخته می شوند. پاسخ من به آن ها این است:

آینه چون نقش تو بنمود راست
خود شکن، آیینه شکستن خطاست.

فیلم اسب دو پا چهارمین ساخته سینمایی سمیرا مخملباف پس از فیلم سیب ، فیلم تخته سیاه و فیلم پنج عصر است.

سمیرا مخملباف با فیلم سیب رکورد جوانترین کارگردان جهان در تاریخ سینما را در کن به دست آورد.و فیلم تخته سیاه سال 2000 و فیلم پنج عصر سال 2003 موفق به دریافت جایزه هیات داوران از جشنواره کن شدند.گاردین سمیرا مخملباف را با عنوان یکی از 40 کارگردان برتر جهان معرفی کرد.و ژان لوک گدار در ستایش فیلم های او بارها سخن گفت.

فیلم اسب دو پا در ایران اجازه نمایش نیافته است.و به مجموعه فیلم های اجازه نمایش نیافته خانواده مخملباف پیوسته است. در حال حاضر یازده فیلم زیر از این خانواده علیرغم نمایش جهانی در ایران اجازه نمایش نیافته اند:

1.نوبت عاشقی از محسن مخملباف
2. شب های زاینده رود از محسن مخملباف
3.سکس و فلسفه از محسن مخملباف
4.صندلی از محسن مخملباف
5.فریاد مورچه ها از محسن مخملباف
6. سگ های ولگرد از مرضیه مشکینی
7. لذت دیوانگی از حنا مخملباف
8. بودا از شرم فروریخت از حنا مخملباف
9.سمیرا و هنرپیشه های غیر حرفه ای از حنا مخملباف
10 .اسب دو پا از سمیرا مخملباف
11.مردی که با برف آمد از مرضیه مشکینی و محسن مخملباف

محسن مخملباف از 4 سال پیش به عنوان اعتراض به توقیف فیلم ها و کتابهایش ، ایران را ترک کرد.خانواده مخملباف در این چهار سال چهار فیلم سینمایی و سه فیلم مستند را در کشورهای هند، تاجیکستان و افغانستان ساخته اند.

جهت دریافت متن کامل خبر و تصاویر آن به بخش فارسی News سایت اینترنتی خانه فیلم مخملباف مراجعه فرمایید: www.makhmalbaf.com

Copyright: gooya.com 2016