چهارشنبه 19 خرداد 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

دندان و انگشت گالیله به نمایش گذاشته می‌شود، خبرآنلاین

یک دندان، یک انگشت و انگشت شست گالیله، دانشمند معروف ایتالیایی که در سال 1642 میلادی درگذشت هفته جاری در فلورانس به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، این دو انگشت، یک مهره از ستون فقرات و دندان را سال گذشته مجموعه‌داری بطور تصادفی کشف کرده است.

این اجزا بدن را دانشمندان و مورخان در جریان مراسم تدفین گالیله، 95 سال پس از مرگ او از بدنش جدا کردند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
پائولو گالوتزی، مدیر موزه گالیله شهر فلورانس در این زمینه گفت:«مردمی که در جریان تدفین او شرکت داشتند فکر می‌کردند باید یادگاری از گالیله داشته باشند. فکر می‌کردند داشتن عضوی از این مرد بزرگ به معنی احترام به منش و راه اوست.»

این اجزا باقیمانده به همراه دو تلسکوپ، یک قطب‌نما و چندین ابزار دیگر که همگی متعلق به گالیله بوده‌اند روز 10 ژوئن در بازگشایی موزه گالیله به نمایش گذاشته می‌شوند. این موزه مدت دو سال به دلیل مرمت تعطیل بوده است.

انگشتان و مهره ستون فقرات گالیله از سال 1737 در فلورانس نگهداری می‌شدند اما انگشت دیگرش، انگشت شست و دندانش تا سال 1905 که ناپدید شدند بین مجموعه‌داران دست به دست می‌گشتند.

آلبرتو بروسکی، مجموعه‌دار معروف اهل فلورانس بطور ناشناس این اجزا را اکتبر گذشته در حراجی خریداری کرد، در این حراجی این اجزا به عنوان اقلام ناشناخته مربوط به قرن 17 میلادی برای فروش عرضه شده بودند.

بروسکی و دخترش پس از خواندن کتابی از گالوتزی و اطلاع از رسم بریدن اجزا افراد مشهور با این موزه تماس گرفتند. آزمایشات انجام شده روی این اجزا نشان داد آنها اعضای گمشده گالیله هستند.

گالیله در سال 1564 در پیزا متولد شد و به دلیل مطالعاتش در زمینه فیزیک، ریاضایت و به ویژه نجوم یکی از پدران علم نوین شناخته می‌شود. مطالعات او سهم بزرگی در ساخت تلسکوپ داشتند.

مقامات آن زمان تا 95 سال از دفن کردن گالیله به دلیل اعتقادش به گرد بودن زمین و اینکه زمین مرکز عالم نیست جلوگیری کردند.

آرامگاه او اکنون در کلیسا سانتا کروسه شهر فلورانس روبه‌روی آرامگاه میکلانژ قرار دارد.

بروسکی در آخر افزود:«امیدوارم روزی این بقایا کنار باقی جسد او قرار بگیرند، در این صورت بدنش کامل می‌شود.»


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016