جمعه 22 مرداد 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

گزارش ايسنا از بازار داغ انتشار آلبوم‌های موسيقی در هفته‌هاي اخير، ايسنا

بازار موسيقي در روزها و هفته‌هاي اخير شاهد عرضه‌ي آلبوم‌هاي در سبك‌هاي مختلف بود، از آلبوم «خشايار اعتمادي»، گروه «داركوب» تا كنسرت گروه «كامكارها» و اثر جديدي از محمدرضا لطفي كه عرضه شده‌اند.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مجموعه آلبوم موسيقي «شوري ديگر» اثر تازه گروه‌ «کامکارها» اخيرا به دو زبان فارسي و کردي در سه سي‌دي توسط مؤسسه فرهنگي‌هنري «مشکات» به بازار آمده است.

در اين مجموعه که شامل کنسرت‌هاي سال 86 و 87 اين گروه به مناسبت روز جهاني موسيقي و سالروز تأسيس خانه موسيقي در تالار بزرگ کشور است، اشعاري از «لنگستن هيوز» شاعر انگليسي با ترجمه احمد شاملو، نيما يوشيج، ابتهاج، ساوجي و خيام خوانده شده است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
در مجموعه «شوري ديگر»، يک لوح مختص به آثار فارسي اين گروه و دو لوح ديگر مربوط به آثار كردي اين گروه است که «عدنان کريم» از خوانندگان مطرح کردستان عراق نيز در اين مجموعه به زبان کردي خوانندگي کرده است.

و آلبوم «بهانه از توست» اثر جديد آواز و تار محمدرضا لطفي ـ نوازنده چيردست سه‌تار و تار ايران ـ نيز در بازار موسيقي است.

در اين آلبوم كه شامل تکنوازي تار استاد لطفي و آواز اوست، «محمد قوي‌حلم» تمبك مي‌نوازد.

اين آلبوم كه به صورت بداهه نوازي است، شامل يك تراك 44 دقيقه‌اي است كه محمدرضا لطفي در آن با استفاده از اشعار مولانا، آواز دشتي مي‌خواند. اين آلبوم شامل بخش‌هايي از كنسرت آمريكاي سال 1996 لطفي است.

بنا بر اين گزارش، آلبوم موسيقي «آفتاب‌هاي هميشه» شامل اشعار احمد شاملو و دكلمه آيدا شاملو است كه با آهنگسازي و صداسازي سعيد سالاري‌منش و محمدرضا اصغري همراه شده است.

در بخشي از بروشور اين آلبوم آمده است: «مخاطبي که آيدا را به عنوان يک نشانه از ميان عاشقانه‌ترين سروده‌هاي شاملو به خوبي به ياد دارد، اين بار با شعر بلند آفتاب‌هاي هميشه و صداي آيدا در مقام شعرخوان به هسته‌اي پنهان در اثر، ارجاع داده مي‌شود. هسته‌اي که اين بار خودِ شاملويِ شاعر است.»

و اما آلبوم «نه آنچنان» از جمله آلبوم‌هاي موسيقي بي‌كلام است كه اين روزها عرضه شده است.

اين آلبوم، اثر تازه گروه موسيقي «بهنا» است كه از سوي موسسه «آواخورشيد» وارد بازار موسيقي شد و در آن 9 قطعه شامل «آشنايي»، «چونان»، «قصه»، «سبك‌بال» و ... توسط گروه موسيقي تلفيقي «بهنا» به سرپرستي رامين بهنا نواخته شده‌ است.

در اين آلبوم علاوه بر آهنگسازي توسط رامين بهنا، دو قطعه نيز توسط بابك رياحي‌پور نوازنده گيتارباس ساخته شده است.

«سخن‌هاي نهان» كاري از گروه سازهاي ايراني (شاهو) است كه به تازگي از سوي موسسه فرهنگي‌هنري آواخورشيد وارد بازار موسيقي شده است.

در اين آلبوم كه يادمان مولانا جلال‌الدين محمد بلخي (مولوي) و به آهنگسازي حامد صغيري است، قطعات بي‌قرار، جلجتا، آوازهاي بهشت، زمزمه، شهان آسماني، ارژن، قلندروار، بداهه‌نوازي تنبور، مطرب تنبور، طربستان، بداهه‌نوازي تنبور و توبه خراباتيان اجرا شده است.

در اين اثر حامد صغيري به عنوان تصنيف‌خوان، آهنگساز و رهبر گروه، احمد ابراهيمي سرگروه نوازندگان و حامد بحيرايي خواننده آواز حضور دارند.

به گزارش ايسنا، آلبوم تصويري گروه «رستاك» با عنوان «همه اقوام من» با گويش‌هاي مختلف ايراني به تازگي وارد بازار موسيقي شده است. گروه رستاك به سرپرستي سيامك سپهري و خوانندگي فرزاد و بهزاد مرادي اين آلبوم را منتشر كرده‌اند كه در تيراژ 300 هزار نسخه است.

اين آلبوم گويش‌هاي مختلف ايراني چون بختياري، آذري، لري، بلوچي، گيلكي، كردي را در بر مي‌گيرد و شامل قطعات بارون(لري)، چند روايت از داستان رعنا، رعنا(گيلكي)، عاشيق ايمران حيدري، گل گل(آذري)، استاد غلامعلي‌ پورعطايي، ليلا(خراساني)، سوزله(كردي)، بلال(بختياري)، استاد ماشا‌لله بامري، مروچان(بلوچي) و پشت‌صحنه آثار مي‌شود.

گروه «رستاك» متشكل از «سيامك سپهري»: تار، «فرزاد مرادي»: خواننده، قوپوز، تارباس، دهل، تامبورين، دوتار، سه‌تار، «رضا عابديان»: كمانچه و تارباس آرشه‌اي، «بهزاد مرادي»: خواننده، دف، دهل، قوپوز، كوزه، طاس، تامبورين، دسركتن، «پيران مهاجري»: عود و دهلك، «سحر ابراهيم»: قانون، اكبر اسماعيلي‌پور: تار، «محمد مظهري»: كمانچه، «سارا نادري»: دوتار، رباب، سه‌تار، پيپه، دسركوتن و دايره، «ياور احمدي‌فر»: دف، دايره، دهل و پيپه، «كاوه سروريان»: سرنا، بالابان، ني، ‌لبك، «سارا احمدي»: دف و سازهاي كوبه‌اي و «ليلا مرات»: مدير گروه است.

آلبوم موسيقي «فكر و فرياد» با تقديم تصنيف اصلي آن به سيف‌الله داد به آهنگ‌سازي پيمان خازني نيز هفته‌هاي گذشته به بازار آمد.

در اين اثر علي جعفري، ميثم مروستي (ويلن)، مجيد اسماعيلي (ويلن‌سل)،ميثم مروستي (آلتو)، پويان رمضاني (پيانو)، آرمين قيطاسي (فلوت)، شايان يزدي‌زاده (تنبك)، الناز اعلايي (سنتور)، سينا علم (كمانچه)، فرهاد زالي (ني)، سينا سرلك (آواز) و پيمان خازني (تار) به اجراي برنامه مي‌پردازند.

اين آلبوم شامل شش تصنيف از جمله «چشم ز شوق»، «ماه‌هلال»، «فكر و فرياد» و «تحمل» در آواز اصفهان، شوشتري، دشتي، دستگاه شور، ماهور و آواز افشاري است. همچنين دو ساز و آواز در آواز افشاري و دستگاه ماهور با تك‌نوازي تار پيمان خازني و تك‌نوازي ني فرهاد زالي اجرا مي‌شود.

بنابر اين گزارش، آلبوم موسيقي «داركوب» با خوانندگي حامد بهداد و مهران مديري به تازگي از سوي موسسه گلچين آواي شرق وارد بازار موسيقي شده است.

داركوب شامل 10 قطعه است كه بيشتر قطعات آن جديد و تاكنون در هيچ كنسرتي اجرا نشده است.

همچنين در اين اثر، يك قطعه نوستالژي و فولكلور از ديار تربت‌جام وجود دارد كه حامد بهداد آن را خوانده است.

شش قطعه در اين آلبوم بي‌كلام و چهار قطعه هم با كلام است كه دو قطعه باكلام توسط حامد بهداد و دو قطعه ديگر توسط مهران مديري اجرا شده است.

از ويژگي‌هاي قطعات آلبوم داركوب مي‌توان گفت كه اين اثر بيشتر حال و هواي موسيقي فولكلوريك منطقه خراسان را دارد.همچنين ملودي قطعات بي‌كلام آن نواهاي موسيقي آذري، كردي و جنوبي را براي مخاطبان موسيقي تداعي مي‌كند.

در حالي اين آلبوم عرضه شد كه مراسم فرش قرمز آن كه به بهانه‌ي رونمايي قرار بود در فرهنگسراي نياوران برگزار شود، لغو شد.

عليرضا فرهنگ نيز آلبوم «فراسوي زمان» را از سوي انتشارات هرمس به بازار موسيقي ارايه كرده است.

«فرهنگ» از شاگردان «عليرضا مشايخي» آهنگساز مدرن ايراني است كه آهنگ‌هاي متعددي را براي اركسترهاي مختلف و مطرح اروپايي نوشته است. اين اثر شامل هفت قطعه از ساخته‌هاي فرهنگ است كه توسط اركسترهاي مطرح در اروپا اجرا و ضبط اجراي زنده آن در اين آلبوم ارائه شده است.

نمايه، نيمه دوم، گستاخانه، طنين، فراسوي زمان، پژواك، نوا نام قطعاتي است كه در اين آلبوم شنيده مي‌شود.

خشايار اعتمادي نيز پس از 4 سال دور بودن از عرصه‌ي موسيقي، آلبوم «بايد به تو بر گردم» را وارد بازار موسيقي كرده است. اين آلبوم قطعات پاپ كلاسيك دارد و به گفته‌ي او اين آلبوم داراي يك فضاي اميدبخش است.

و «خسته‌ام از اين كوير» با آواز مسعود جاهد و همخواني شيدا عرضه شد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016