سه شنبه 9 فروردین 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

مردم کمتر سفر کردند، کمتر کشته شدند، خبرآنلاین

سوانح و تصادفات جاده ای از آغاز تعطیلات نوروزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال 20 درصدکاهش یافته است.

هرسال با آمدن نوروز و شروع سفرهای نوروزی مردم به شهرهای مختلف، آمارهای مختلفی در مورد تصادفات، میزان سفرها، استفاده از هتل‌ها، دیدار از مکان‌های تاریخی و ... از سوی مسئولان مختلف اعلام می‌شود که گاه شنیدن این آمار و اخبار بیشتر از آنکه جنبه مثبت داشته باشد، تعجب برانگیز و یا حتی ناراحت‌کننده است. اگر از اخبار مربوط به تعداد کشته‌ها در تصادفات جاده‌ای تعطیلات نوروزی بگذریم، موضوعی که در این میان دیگر تقریبا هرسال سر و صدا راه می‌اندازد، آماری است که از سوی مسئولان سازمان گردشگری اعلام می‌شود و اصراری که در میان اظهارنظرهای آنان بر افزایش یافتن تعداد سفرهای نوروزی وجود دارد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
امسال هم با گذشتن یک هفته از تعطیلات نوروزی، دوباره حرف و حدیث‌ها در مورد تعداد سفرهای نوروزی به راه افتاده است. بعد از آنکه سال پیش و بعد از تعطیلات نوروز، اعلام شد که تعداد سفرها در نوروز 89 به 120 میلیون رسیده است و این اعلام آمار باعث انتقاداتی از سوی برخی کارشناسان گردشگری شد، امسال هم و بعد از گذشتن دو سه روز از تعطیلات نوروزی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از رشد 29 درصدی آمار مسافرتهای نوروزی طی دو روز نخست سفرهای نوروزی در کشور خبر داد و اعلام کرد که اسکان موقت مسافران در ایام نوروز 45 درصد افزایش داشته است.

با اینکه بعد از آن هنوز آمار دقیقی از تعداد دقیق سفرها در نوروز امسال منتشر نشده اما اینطور که از آمار تصادفات و کشته شدگان از یک سو و میزان استفاده مردم از بنزین تا پایان هفته اول تعطیلات نوروز برمی‌آید، سفرهای نوروزی امسال، چندان افزایشی نشان نمی‌دهد.

بنزین نیست، مردم سفر نمی‌کنند
آنطور که سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفته، مصرف بنزین در هفته نخست نوروز 90 کاهش بی سابقه داشته است به طوری که صف‌های بنزین در تمامی جایگاههای کشور شکسته شده است.

محمد ناصری درباره آخرین وضعیت سوخت رسانی به خودروها در ایام تعطیلات نوروز، گفت که « از ابتدای فروردین ماه سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه حدود 63 میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شده است که مصرف این فرآورده نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه متوسط مصرف بنزین در هفته نخست فروردین ماه سال گذشته 69 میلیون لیتر در روز بوده است، گفت: « اما امسال با وجود اختصاص سهمیه نوروزی مصرف بنزین حدود هشت درصد کاهش پیدا کرده است.»

هرچند بر اساس آخرین گزارش رسمی وزارت نفت در روزهای پایانی اسفند ماه امسال میزان بنزین یکصد تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت به کمتر از 500 میلیون لیتر کاهش یافته و به عبارت دیگر در شرایط فعلی در بیش از 97 درصد کارتها هیچگونه بنزین یارانه ای ذخیره نشده است.

سفرکمتر، کشته‌شدگان کمتر
از سوی دیگر کاهش چشمگیر تصادفات و به تبع آن کشته‌شدگان و مجروحان را شاید باید نتیجه کمتر سفرکردن مردم در نوروز امسال دانست.

براساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور در ایام 25 اسفند تا 15فروردین سال‌ 89 بالغ بر یک هزار و 391 نفر بر اثر حوادث رانندگی کشته شده‌اند که در مقایسه با 25 اسفند تا 15 فروردین ایام نوروزی 88 که بالغ بر یک هزار و 368 کشته بودند این رقم، رشد 1.7درصد ازایش داشته است. در ایام نوروز سال 89 به طور متوسط روزانه 69.6 نفر جان خود را بر اثر حوادث ناشی از تصادفات رانندگی از دست دادند که این آمار در ایام نوروز سال 88 روزانه65.1 نفر بود. در حالی که بر اساس آمارها در پی حوادث رانندگی نوروزی در کشور از تاریخ 25 اسفند 89 تا صبح روز7 فروردین سال جدید، در اثر حوادث رانندگی 195 نفر کشته و دو هزار و 671 نفر نیز مجروح شده‌اند.

به گزارش مهر، از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال 90 ، طی 12 روز گذشته یک هزار و 155مورد عملیات امداد و نجات توسط امدادگران جمعیت هلال احمر در سراسر کشور انجام شده‌ که یک هزار و 186 مورد خانوار و چهار هزار و 147 نفر آسیب دیده‌اند.

جانشین فرماندهی راهور ناجا نیز گفته است که « از آغاز تعطیلات نوروز امسال ، روزانه بین 100 تا 150 تصادف در محورهای مختلف کشور روی داده که بیشتر آن ها در محورهای پر تردد و لغزنده کشور بوده است. با این وجود سوانح و تصادفات جاده ای از آغاز تعطیلات نوروزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال 20 درصدکاهش یافته است.»

اگر این موارد را در کنار خالی ماندن تعدادی از صندلی‌های هوایپماها و اتوبوس‌ها بگذاریم، شاید تا پایان تعطیلات نوروزی امسال، کاهش چشمگیر سفرهای نوروزی دور از انتظار نباشد. آنطور که از آمارهای پروازهای نوروز سال پیش برمی‌آید به خاطر زیاد بودن تعداد درخواست‌ها برای تهیه بلیت، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با توجه به افزایش مسافرت در ایام نوروز تعداد 38 پرواز فوق العاده برای این ایام برنامه ریزی کرد به طوری که هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با توجه به افزایش مسافرت در ایام نوروز تعداد 38 پرواز فوق العاده را در نظر گرفن؛ اما نوروز امسال هنوز از اضافه کردن بلیت‌های فوق‌العاده خبری نیست و حتی بنابر خبرهای غیررسمی، پروازهای معمولی شرکت‌های هواپیمایی نیز بلیت اضافه برای فروش دارند.

البته این آمار مقابل آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار می گیرد که خبر از افزایش سفرهای نوروزی دارد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016