یکشنبه 28 آذر 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

مصاحبه تکان‌دهنده با وحید قلیچ: بعد از فوتبال، به چمن ورزشگاه کارگران آب می‏دادم!، تماشاگر

فكر می‌كنم تا چند وقت دیگر مهدی رحمتی را به تیم سالنی و دانشجوها هم بفرستند!...غلامحسین پیروانی انسان بسیار خوبی است ولی این دلیل نمی‌شود كه مربی خوبی هم باشد. شما تیم ‌ملی ژاپن را ببینید؛ با معدل سنی5/18 قهرمان بازی‌های آسیایی می‌شود. ولی ما با 3بازیكن بزرگسال حتی برنز رقابت‌ها را به دست نمی‌آوریم... این رسم جامعه ماست كه در آن پهلوان زنده را عشق است. در هیچ‌جای دنیا ورزشكاران‌شان را رها نمی‌كنند و بعد از خداحافظی از فوتبال از آن‌ها حمایت می‌كنند. هیچكس برای پیشكسوت‌ها ارزشی قائل نیست.

وحید قلیچ خودش را این‌گونه معرفی می‌كند: «25آذر 1336 در تهران، در خیابان شهباز و دروازه دولاب به دنیا آمدم و فوتبالم را از زمین‌های خاكی «قیایی» آغاز كردم. تهرانجوان و دارایی باشگاه‌هایی بودند كه قبل از پرسپولیس در آن‌ها بازی كردم. 11سال در پرسپولیس دروازه‌بانی كردم و به تیم‌ملی هم رسیدم. هم‌اكنون ساكن بلوار مرزداران هستم.»تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
به نوشته تماشاگر؛ زندگی پرفراز و نشیبی داشته، ولی هیچ‌گاه زیر فشار زندگی كمر خم نكرد و همان‌طور كه مقابل مهاجمان تیم‌های حریف از دروازه پرسپولیس محافظت می‌كرد، از زندگی خود هم محافظت كرد و با این‌كه روزگار سختی را سپری كرد، مثل بعضی از پیشكسوت‌های قدیمی هیچ‌گاه به بیراهه نرفت. حاصل زندگی او یك پسر و یك دختر است و یك مشت خاطرات شیرین و حسرت تلخ از دوران فوتبال.

• آخرین سالی كه در پرسپولیس بودم، بعد از پایان فصل قرار بود تیم پورا برای تورنمنت چهارجانبه‌ای به ایتالیا برود كه به من پیشنهاد دادند در این تورنمنت آن‌ها را همراهی كنم و چون پیشنهاد مالی خوبی دادند با موافقت پروین به این تیم رفتم و در سال بعد هم در این تیم بازی كردم. آن‌موقع پورا به من 20میلیون پول داد. 4، 5ماه در پورا بودم ولی نتوانستم با شرایط این تیم خو بگیرم. یكی از دلایل جدایی من از این تیم مربی تیم یعنی پرویز مظلومی بود كه چون یك استقلالی بود، نتوانستم با او كار كنم و بعد از آن هم دیگر فوتبال بازی نكردم.

• بعد از خداحافظی از فوتبال چون حرفه و هنری بلد نبودم، نتوانستم كار درست و حسابی برای خودم پیدا كنم و چون آن زمان فوتبالیست‌ها به اندازه الان پول در نمی‌آوردند، در زندگی به مشكلاتی برخوردم. آن زمان مدیریت ورزشگاه كارگران مرادعلی شیرانی بود كه به من پیشنهاد داد در كارگران مشغول به كار شوم.نگهبان ورزشگاه شده بودم. به چمن‌ها آب می‌دادم و مسئول نگهداری استادیوم بودم. در آن‌جا هم كار می‌كردم و هم زندگی. آن سال‌ها، سال‌های تاریك زندگی من محسوب می‌شود. سعی می‌كردم كارهای ورزشگاه را شب‌ها انجام دهم كه كمتر توی دید باشم و كسانی كه به ورزشگاه می‌آیند، من را نبینند. متاسفانه با خانواده‌ام در ورزشگاه زندگی می كردم.

• سال‌هایی كه در پرسپولیس بودم، اصلا پولی دریافت نمی‌كردم. اول فصل قرارداد سفید امضا می‌كردیم و همه قراردادها را محمود خوردبین به هیات فوتبال می‌برد و در طول فصل هم پول بخور و نمیر به ما می‌دادند. آن زمان هم برای امرار معاش در آژانس، مسافركشی می‌كردم. تا ساعت2 بعدازظهر در آژانس بودم و ساعت2 هم می‌رفتم سر تمرین. بعد از فوتبال هم چون نه پولی داشتم كه سرمایه كاری كنم و نه كاری بلد بودم، به ناچار مجبور شدم نگهبان ورزشگاه كارگران شوم.

• این رسم جامعه ماست كه در آن پهلوان زنده را عشق است. در هیچ‌جای دنیا ورزشكاران‌شان را رها نمی‌كنند و بعد از خداحافظی از فوتبال از آن‌ها حمایت می‌كنند. هیچكس برای پیشكسوت‌ها ارزشی قائل نیست. همین الان اگر ساعت یك‌‌ونیم بعدازظهر نروم سر تمرین مدرسه فوتبال، هیچكس در خانه ما را نمی‌زند و حال‌مان را نمی‌پرسد.

• سال1379 بود كه یكی از دوستان علی پروین من را در كارگران دیده و به علی پروین گفته بود كه قلیچ در ورزشگاه كارگران نگهبان است. علی پروین هم به من گفت كه از فردا بروم سر تمرین پرسپولیس و از آن سال در خدمت علی پروین بودم كه در اولین سال هم قهرمان شدیم.

• با این مبالغی كه در فوتبال امروز ایران رد و بدل می‌شود، دوست داشتم الان فوتبال بازی می‌كردم. ولی به خاطر داشته باشید كه ما آن زمان فوتبال بازی می‌كردیم برای مردم؛ برای شادكردن دل مردمی كه برای تشویق ما به استادیوم می‌آمدند و همه دلخوشی ما همین بود.

• واقعا بعضی از قیمت‌ها كاذب است و قیمت واقعی بازیكن‌ها نیست. الان فوتبال ما شده چشم‌وهم‌چشمی و دلال‌بازی. بازیكن 400میلیون قرارداد می‌بنده ولی نصفش برای دلال است.

• برنامه 90 كه به زندگی پیشكسوت‌های فوتبال كه به دام اعتیاد گرفتار شده بودند، می‌پرداخت را دیدم و واقعا تحت‌تاثیر قرار گرفتم. واقعا چرا نباید به پیشكسوت‌ها و كسانی كه روزی قهرمان ملی بوده‌اند، توجه شود؟ چرا نباید از آن‌ها حمایت كنند تا به این روز نیفتند.

• جالب است كه مایلی‌كهن در آن برنامه گفت كه او هم پیشكسوت است و آن‌ها باید خودشان مواظب خودشان می‌بودند. به جای این‌كه به آن‌ها روحیه بدهیم تا بتوانند دوباره سلامتی خود را بازیابند، می‌آییم و بیشتر تخریب‌شان می‌كنیم. علی پروین زمانی كه فشار زندگی روی دوش‌هایم سنگینی می‌كرد، دوباره به من شخصیت داد و برای همین همیشه ممنون او هستم.

• غلامحسین پیروانی انسان بسیار خوبی است ولی این دلیل نمی‌شود كه مربی خوبی هم باشد. شما تیم ‌ملی ژاپن را ببینید؛ با معدل سنی5/18 قهرمان بازی‌های آسیایی می‌شود. ولی ما با 3بازیكن بزرگسال حتی برنز رقابت‌ها را به دست نمی‌آوریم. این باخت‌ها نشان‌دهنده ساختار فوتبال ماست. اگر تیم ایران قهرمان می‌شد و ژاپن چهارم، جای تعجب داشت. مثلا همین اكبر محمدی، اصلا سنش به فوتبال نمی‌خورد، اصلا كجا بوده تا حالا كه یك‌دفعه می‌شود مربی تیم‌ملی؟ در كدام باشگاه فعالیت كرده كه به این سطح رسیده؟ همین اكبر محمدی، داوود فنایی را می‌آورد و مربی دروازه‌بان‌ها می‌كند كه تازه یك‌سال است فوتبال را كنار گذاشته. فنایی آن‌موقع هم گلر خوبی نبود و محبت من و علی پروین بود كه دروازه‌بان پرسپولیس شد.

• اوضاع فوتبال واقعا خنده‌دار است. یا ما با این همه سابقه از فوتبال چیزی نمی‌فهمیم یا آقایان خیلی می‌فهمند كه اگر این‌طور بود وضع فوتبال ما این نبود. به خدا وقتی اكبر محمدی روی نیمكت تیم‌ملی می‌نشیند، به ما می‌خندند. امثال این‌ها باید روی نیمكت تیم‌ملی بنشینند و صمد مرفاوی و مجید نامجومطلق باید بیرون باشند. شما الان صمد مرفاوی را ببین با تیم مس چه‌كار می‌كند.

• وقتی رئیس فدراسیون فوتبال یك دونده است، دیگر نباید بیشتر از این توقع داشت. وقتی به این راحتی تیم را می‌برند و چهارم می‌كنند و بعد هم ابقا می‌شوند، خب با خودشان می‌گویند ما كه هر كاری كنیم عوض نمی‌شویم، پس چرا خود را به آب و آتش بزنیم؟ تیم امید خیلی تیم خوبی بود كه واقعا حیف شد!

• دستمزد مهدی رحمتی یك ‌میلیارد نیست و یك‌میلیارد و 70میلیون تومان است، چون پرسپولیس هم یك‌میلیارد به رحمتی پیشنهاد داده بود، سپاهان 70میلیون اضافه داد. متاسفانه علیرضا حقیقی كه الان كاپیتان پرسپولیس هست و سنش هم به المپیك می‌خورد را از تیم امید خط می‌زنند و رحمتی را می‌برند. فكر می‌كنم تا چند وقت دیگر مهدی رحمتی را به تیم سالنی و دانشجوها هم بفرستند!

• حتما دایی با یك استقلالی برای مربی دروازه بان ها راحت‌تر بوده او را انتخاب كرده. البته او اگر خوب بود، تیم 4تا 4تا گل نمی‌خورد! خدا كند كریم باقری برگردد. كریم نعمتی است برای پرسپولیس، حتی با این سن و سال.

• مربیان كروات و به‌اصطلاح «ویچ»ها چند سالی است كه فوتبال ایران را قرق كردند و این هم به علت قیمت پایین و حرف‌گوش‌كن بودن‌شان است. از میان این مربیان فقط برانكو خوب بود و توانست نتیجه بگیرد. ایویچ هم خوب بود، ولی فرصت نداشت. به‌جز این‌ها اكثر آن‌ها مربیان متوسط و ضعیفی بودند كه به محض ورود به ایران می‌گویند ما عاشق مردم ایرانیم و خیلی‌زود فارسی را یاد می‌گیرند. یكی از آن‌ها همین بگوویچ است كه 7، 8سال است در ایران مربیگری می‌كند و پول پارو می‌كند.

• علی پروین هنوز هم می‌تواند تیم استیل آذین را درست كند. اگر سفت و محكم بیاید و كار را دست بگیرد، مطمئن باشید می‌تواند موفق باشد. علی پروین هنوز هم جواب می‌دهد. من با علی پروین خیلی راحتم و با او به ته‌چاه هم می‌روم!


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016