Monday, Jul 13, 2020

صفحه نخست » از کرونایاب «مستعان ۱۱۰» چه خبر؟: جزئیات جدید

24.jpgسخنگوی سپاه: هنوز در حال راستی آزمایی هستیم

رویداد 24 - فروردین ماه سپاه پاسداران در یک مراسم رسمی با حضور فرمانده سپاه از یک اختراع جنجالی رونمایی کرد. بعد از گذشت چهار ماه با اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا مردم می‌خواهند بدانند سرنوشت هزینه‌های سنگین مادی و معنوی که برای این اختراع شده به کجاکشیده است. رویداد۲۴ برای این منظور با سخنگوی سپاه گفتگوی کوتاهی داشته است.

در بحبوحه شیوع کرونا در ایران و جهان، سپاه پاسداران در فرودین ماه طی مراسمی رسمی با حضور فرمانده کل سپاه از یک اختراع رونمایی کرد. این اختراع که نامش مستعان ۱۱۰ بود در واقع دستگاهی برای کشف و ردیابی کرونا توصیف شد. با این حال از زمان رونمایی این دستگاه تا کنون خبری از این اختراع نشده است. برخی کاربران شبکه اجتماعی توییتر به طور مداوم آخرین وضعیت این دستگاه را مورد سوال قرار می‌دهند، اما نهاد‌هایی که با خوشحالی خبر را منتشر کرده بودند، در مدت اخیر اطلاعی درباره این دستگاه نداده‌اند. این در حالی است که در حال حاضر ایران درگیر بیشترین تعداد تلفات و مبتلایان به ویروس کرونا از زمان آغاز آن در کشور است. در این شرایط مردم حق دارند بدانند هزینه‌های مادی و معنوی صرف شده برای دستگاه کرونایاب به کجا انجامیده است.
آنگونه که فرماندهان سپاه اعلام کرده بودند دانشمندان سپاه دستگاهی را اختراع کرده‌ بودند که می‌تواند در تنها مدت ۵ ثانیه، فرد مبتلا به ویروس جدید کرونا را ازفاصله ۱۰۰ متری، شناسایی کند. شیوه کار آن نیز به این صورت بود که «ویروس را داخل خشاب دستگاه می‌گذارند و میدان مغناطیسی که این ویروس ایجاد می‌کند باعث می‌شود که این آنتن هرکجا که ویروس مشابهی را پیدا کند، در شعاع صد متری به سمت آن حرکت می‌کند و ویروس در آن نقطه شناسایی می‌شود.»

دستگاه «تشخیص از راه دور کرونا» به سرعت انتقاد و واکنش مسئولان و سازمان‌های علمی کشور رابه همراه داشت. وزارت بهداشت ایران چنین اختراعی را تایید نکرد و همان زمان انجمن فیزیک ایران نیز در بیانیه‌ای دستگاه مزبور را «ادعایی دور از علم دور» خواند که آن را باید «در مجموعه ادعا‌های شبه علم» دسته بندی کرد.
سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران در واکنش به این انتقادات اعلام کرده بود که به زودی فرآیند تولید انبوه و قابلیت‌های فنی این سامانۀ تشخیصی غربالگر با حضور اصحاب رسانه توسط متخصصین مرجع تشریح خواهد شد. همچنین به متخصصان هشدار داد که «از شتاب زدگی در قضاوت نسبت به این سامانه پرهیز کنند.»
پس از چهار ماه از رونمایی این محصول در باره علت این تاخیر چهار ماهه از سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران سوال کردیم. رمضان شریف درباره آخرین وضعیت تولید دستگاه مستعان ۱۱۰ به رویداد۲۴ می‌گوید: فعلا این دستگاه دارد تست‌های راستی‌آزمایی‌اش را می‌گذراند. الان همچنان در دست تحقیقات علمی بیمارستان‌ها و مراکز علمی است. این دستگاه بخش عمده‌ای از تست‌های راستی آزمایی اش را با موفقیت از سر گذرانده، اما هنوز به مرحله تولید نرسیده است.
سوال اینجاست که چرا اختراعی که هنوز مرحله راستی‌آزمایی را نگذرانده، باید توسط عالی‌ترین رتبه فرماندهی نیروی نظامی ایران رونمایی شود؟
گفته شده کامبیز گلشنی مخترع دستگاه کرونایاب سپاه است. پیش از این نیز نام گلشنی با احتراعات عجیب دیگری در رسانه‌ها مطرح شده بود. از جمله اینکه با یک دستگاه می‌تواند آب دریاچه ارومیه را پر کند یا با یک دستگاه می‌تواند قاچاق سوخت را مشخص کند. گلشنی بعد از هر اختراع، مدتی کم پیدا می‌شد تا آب‌ها از آسیاب بیفتد، اما این بار گویا حساسیت ویروس کرونا باعث شده مردم اخبار را بیشتر پیگیری کنند و منتظرند برای اولین بار صحت ادعا‌های او بررسی شود.
شبکه افق مستندی با عنوان «مخترع آهنی»؛ به کارگردانی محمدجواد رئیسی ساخته که روایت سه مخترع ایرانی است که سعی دارند تولیدات خود را در کشور صنعتی کنند. یکی از این سه مخترع فردی به نام کامبیز گلشنی است.

در این مستند گلشنی از این که اختراعات او را تحویل نمی‌گیرند ابراز ناراحتی کرده است. کامبیز گلشنی تعریف می‌کند در سال ۹۲ روی یک دستگاه اختراع کرده که با دو قیمت قطعات چینی و ژاپنی با دو قیمت مختلف ارائه کرده است. اما توضیح نمی‌دهد چرا دستگاهی که او اختراع کرده، قطعاتش در ژاپن و چین بوده است.
کامبیز گلشنی قبلا هم اختراعات عجیب داشته است. او ۲۰ اردیبهشت ۹۷ در مراسم رونمایی از ردیاب پیشرفته ایرانی که با حضور مدیران ارشد استانداری آذربایجان غربی، نمایندگان مردم ارومیه در مجلس و ... فرماندهان نظامی و انتظامی برگزار شد، گفته بود «دستگاه پیشرفته ردیاب جامدات و مایعات بنام ایران ثبت بین‌المللی شده و قادر است هر نوع مایع یا جامد را در عمق ۲۰ کیلومتری زمین و یا زیر آب شناسایی کند... دستگاه پیشرفته ردیاب ایرانی در شناسایی میادین نفتی و معدنی کاربرد فراوانی دارد و همزمان به دلیل دارا بودن تکنولوژی بالا امکان ایجاد اشتغال پایدار برای بسیاری از جوانان را نیز می‌تواند فراهم کند.»Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com